today-is-a-good-day
Viac

    Bitcoin opäť láme rekordy

    Digitálna decentralizovaná mena Bitcoin sa obchodovala na jednej z najznámejších búrz Bitstamp 24.2. za rekordných 1220 dolárov. Došlo k prekonaniu historického maxima z 30.11.2013, kedy sa cena 1 bitcoinu vyšplhala 1163 dolárov...

    Digitálna decentralizovaná mena Bitcoin sa obchodovala na jednej z najznámejších búrz Bitstamp 24.2. za rekordných 1220 dolárov. Došlo k prekonaniu historického maxima z 30.11.2013, kedy sa cena 1 bitcoinu vyšplhala 1163 dolárov.

    O rastúcej popularite svedčí aj množstvo zrealizovaných transakcií. Kým počas boomu koncom roku 2013 spracovala sieť Bitcoin približne 50 000 transakcií za deň, teraz je to cca 300 000.

    Vopred nastavené pravidlá, ktoré nemôže meniť žiadna autorita sú jedným z hlavných dôvodov popularity Bitcoinu, no na druhej strane sú v súčasnej dobe aj jedným z najväčších obmedzení.

    Všetky transakcie sú približne každých 10 minút zlúčené do bloku, ktorý je následne pridaný do verejnej decentralizovanej databázy blockchain. Veľkosť bloku je limitovaná na 1000 kbytov, čo v praxi znamená, že ak sa v sieti zrealizuje viac transakcií ako sa zmestí do blokov, transakcia ostane „visieť“ v sieti ako nepotvrdená.

    Kapacita blokov je v súčasnej dobe nepostačujúca, o čom svedčí aj množstvo transakcií čakajúcich na potvrdenie. Odosielateľ platí za spracovanie transakcie dobrovoľný príspevok, ktorý získa subjekt – míner – ktorý zaradí transakciu do bloku.

    Pri prebytočnom množstve transakcií si tak míneri môžu vyberať tie lukratívnejšie transakcie a tie, ktoré obsahujú nižší poplatok, nechávajú na neskôr. Dôsledkom sú rastúce transakčné poplatky a neisté a často dlhotrvajúce spracovanie.

    Odporúčaný poplatok pre mínerov je 0,0002 BTC. Kým v roku 2013 bolo bežné, že „prešla“ aj transakcia bez poplatku, teraz sa aj pri uhradení štandardného poplatku môže stať, že si bude musieť odosielateľ na potvrdenie pár hodín počkať.

    Zmena nastavených pravidiel prakticky nie je možná bez širokého konsenzu medzi užívateľmi, vývojármi, mínermi a burzami. V prípade zmeny pravidiel dôjde k akémusi rozdvojeniu databázy blockchain.

    Pri presadení nových pravidiel by vznikol „nový Bitcoin“ a „starý Bitcoin“ s totožnou históriou transakcií. Ak bude v sieti panovať všeobecná zhoda na nových pravidlách, o „starý Bitcoin“ nebude mať nikto záujem, jeho cena klesne a postupne jeho význam zanikne.

    Ak si však udrží podporu aj „starý Bitcoin“ budú vedľa seba fungovať dva nezávislé Bitcoiny, ako sa to stalo druhej najväčšej kryptomene Ethereum. Po prijatí nových pravidiel sa po hackerskom útoku známom pod pojmom „the DAO attack“ Ethereum rozdelila na Ethereum (ETH) a Ethereum Classic (ETC).

    Základnou charakteristikou peňazí je to, že sú štandardom hodnoty. Vďaka takému štandardu vieme porovnávať cenu jednotlivých tovarov a služieb v priebehu času a na základe toho robiť rozhodnutia.

    Volatilný Bitcoin nemá najmenšie predpoklady stať sa takýmto štandardom a teda zrejme nikdy nedôjde k tomu, aby sa z neho stali peniaze, v ktorých by ľudia bežne vyjadrovali hodnotu tovarov, služieb a dlhov.

    To, že bitcoin nebude peniazmi však neznamená, že z neho nebude virtuálne aktívum, ktoré bude podobne ako zlato v časoch neistoty na finančných trhoch priťahovať záujem investorov.

    Vznikom Bitcoinu sa stala totižto revolučná vec. Vo virtuálnom svete internetu vzniklo niečo, čo nie je kopírovateľné nikým. Nikto, ani neznámy tvorca protokolu vystupujúci pod pseudonymom Satoshi Nakamoto si nedokáže vytvoriť nový bitcoin prekopírovaním toho čo už má.

    Autor je doktorant na katedre ekonomiky fakulty PEDAS na Žilinskej univerzity

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    • Autor: Michal Butek
    • Zdroj: www.iness.sk
    • Zdroj titulného obrázku: pixabay.com
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články