test
Viac

  ​Spoliehate sa, že sa o vás postará štát? Robíte veľkú chybu!

  Hádam už nie je vôbec tajomstvom, že súčasná doba si vyžaduje v prvom rade zodpovednosť. A to veľakrát nie len za seba samého.

  Hádam už nie je vôbec tajomstvom, že súčasná doba si vyžaduje v prvom rade zodpovednosť. A to veľakrát nie len za seba samého.

  V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, v ktorých dôležitých situáciách sa v žiadnom prípade netreba spoliehať na štát.

  Dôchodky

  Táto téma je azda nevyčerpateľná a je úplne prirodzené a samozrejmé, že so zhoršujúcim sociálnym systémom sa bude neustále viac a viac ľuďom pripomínať.

  Priebežný zásluhový systém Otta Von Bismarcka sa začína rúcať s narastajúcim vekom dôchodcov a stále menším počtom pracujúcich v pomere k tým, čo sú odkázaní na štát.

  V minulosti sa najmä tzv. BabyBoomers – generácia narodená od 1946-1964 mohla spoľahnúť na štátny systém.

  Dnes je však z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Čím skôr sa s tým dnešná populácia stotožní, tým lepšie.

  Najlepším riešením pri tejto téme je záujem o túto problematiku. Ignorácia dôchodkového systému nikam nevedie a spôsobí v budúcnosti len množstvo sociálnych prípadov.

  V prvom rade je potrebné akýmkoľvek spôsobom sa na dôchodok začať pripravovať.

  Druhý a tretí pilier by mal byť pre každého samozrejmosťou keď už kvôli ničomu inému, tak kvôli dedičnosti.

  Následne prichádzajú na rad všetky ostatné formy tvorby aktív. Z dlhodobého hľadiska je prioritou zabezpečiť aby sa peniaze čo najviac zhodnotili a aby sme čo najmenej zaplatili na poplatkoch.

  Keď sa na to pozrieme z nadhľadu, tak akékoľvek vybudované aktíva počas života sú vždy lepšie ako žiadne.

  Vlastné bývanie

  V minulosti štát podporoval najmä mladé rodiny, ktoré plánovali potomstvo. Takíto ľudia boli uprednostňovaní a mali nárok na štátne byty, ktoré si postupne rodinky odkúpili do osobného vlastníctva.

  Jedinou starosťou bolo si tieto byty zariadiť a nemuseli sa tak trápiť hypotékami, či predraženými spotrebnými úvermi.

  Po revolúcii sa tieto benefity prestali poskytovať a mladým ľudom to výrazne skomplikovalo možnosť nadobudnúť vlastné bývanie.

  Nakoľko je bývanie prioritou každého mladého človeka, či páru, tak to bolo obrovskou pomocou, ktorú štát ľudom umožňoval.

  Dnes je situácia taká, že vlastné bývanie je v réžii každého zvlášť bez nároku na výraznú podporu (mimo štátneho príspevku pre mladých, ktorý sa od 1.1 2018 znevýhodní alebo štátnej prémie na stavebnom sporení, ktorá sa neustále znižuje).

  Keď si chce mladý pár zadovážiť bývanie, tak sa musí v prvom rade spoľahnúť na seba (pokiaľ s tým nepomôže výrazným spôsobom rodina alebo blízki).

  Hypotéka je tým pádom veľakrát nevyhnutnosťou avšak aktuálne ani tá nedokáže vo väčšine prípadov prefinancovať 100% nehnuteľnosti.

  Preto je nevyhnutné začať sa na to pripravovať a v žiadnom prípade sa nespoliehať na štát ako kedysi.

  Práca

  Veľa skôr narodených hovorí: „Už to nie je ako bývalo.“ Ani už samozrejme nebude. Za socializmu mal každý prácu a ak sa nedajbože našiel aj niekto bez zamestnania, tak to bol triedny nepriateľ.

  V minulosti všetko patrilo všetkým a vlastne nikomu nič. Štát sa rozkrádal ale však o nič menej ako dnes. Ľudia síce mali istotu ale chýbala sloboda.

  Cestovanie alebo práca v zahraničí bolo výrazne obmedzené a bolo len výhradou tých najšikovnejších. Podnikanie bolo tabu a považovalo sa za trestný čin.

  Nebolo vôbec jednoduché sa snažiť vyčnievať z radu kvôli lepšiemu životu pretože to až moc pútalo pozornosť tých, ktorých si nikto nechcel rozhnevať.

  Dôležité však je, že pokiaľ chceme mať dnes prácu, tak sa musíme o to sami zaujímať.

  Štát sa o nás už nepostará ako kedysi a keď nepracujeme, tak je to len naša starosť. Konieckoncov je to aj spravodlivé a práve preto sú priespastné rozdiely medzi tými, ktorí sú úspešní a tými, čo nie.

  Zo skúseností viem, že tí, ktorí aj dnes dobre zarábajú sú predovšetkým tí, ktorí preto aj niečo robia.

  Pracujú na sebe, vzdelávajú sa, rozširujú svoje schopnosti a zručnosti. Samozrejme vždy sa nájde aj menšina, ktorá sa dostala k úspechu ako slepé kura k zrnu.

  Prípadne sa nájdu aj takí, ktorí sa ocitli v správnom čase na správnom mieste a využili napr. výhody privatizácie ale to je už na inú tému…

  Záver

  V minulosti dokázal štát zabezpečiť ľudom dôchodok, bývanie či prácu. Situácia sa však výrazne zmenila a nezostáva nič iné, iba začať si všetky tieto dôležité životné ciele zabezpečiť po vlastnej línii.

  Pri bývaní, dôchodku dokonca aj práci dokáže obrovskú pomoc a úlohu zohrať práve finančný profesionál. Vie klienta nielen usmerniť, poradiť ale zaroveň vyvarovať množstvu zbytočných chýb, ktoré stoja nemálo peňazí.


  Filozofiou projektu FINANČNÍ ODBORNÍCI je vytvárať DLHODOBÉ HODNOTY prostredníctvom TVORBY zaujímavého OBSAHU a poskytnúť skutočným FINANČNÝM ODBORNÍKOM možnosť sa viac ZVIDITEĽNIŤ prostredníctvom SOCIÁLNYCH SIETI INTERNETU. VÍZIOU je spájať talenty a tvoriť obsah BEZ ROZDIELU na SPOLOČNOSŤ, ktorú vlastnia alebo v nej pracujú a zároveň DLHODOBO zvyšovať FINANČNÚ GRAMOTNOSŤ všetkých ČITATEĽOV ako aj PORADCOV na Slovensku. WEBOVÝ PORTÁL Finanční Odborníci, SPÁJA TALENTOVANÝCH ĽUDÍ s tvorivým potenciálom, ktorí chcú prezentovať svoje MENO ako originálnu a nezameniteľnú ZNAČKU.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články