Viac

  Rebríčku miliardárov magazínu Forbes kraľuje Bezos. Sú v ňom aj Slováci

  Len druhýkrát za posledných 10 rokov počet dolárových miliardárov vo svete poklesol. Do prestížneho rebríčka magazínu Forbes sa však vôbec prvýkrát dostali dve mená zo Slovenska.

  Len druhýkrát za posledných 10 rokov počet dolárových miliardárov vo svete poklesol. Do prestížneho rebríčka magazínu Forbes sa však vôbec prvýkrát dostali dve mená zo Slovenska.

  Na čele je šéf Amazonu Jeff Bezos s majetkom v hodnote 131 miliárd dolárov.

  Nepoklesol len ich počet, ale aj ich majetok. Na celom svete je tento rok 2 153 ľudí, ktorých majetok dosahuje hodnotu aspoň 1 miliardy dolárov.

  Je to o 55 menej ako vlani. Z tohto počtu 994 miliardárov, čiže 46 percent z celkového počtu, má o niečo nižší majetok ako pred rokom. Ide o rekordný pokles.

  Celkový majetok najbohatších ľudí sveta má hodnotu 8,7 bilióna dolárov, čo je oproti roku 2018 o 400 miliárd menej.

  Z vlaňajšieho rebríčka miliardárov magazínu Forbes vypadlo 247 mien, t. j. najviac od krízy v roku 2009. Objavilo sa 195 nováčikov. Z regiónov bola najviac postihnutá Ázia, ktorá prišla o 60 miliardárov, z toho 49 z Číny.

  Menej ich je aj v Európe, Afrike a na Blízkom východe. Naopak, Amerike sa darilo. Viac miliardárov je v Brazílii aj v USA.

  Spojené štáty dokonca dosiahli rekordný počet miliardárov – 607. V prvej dvadsiatke je 14 ľudí z USA. Po Jeffovi Bezosovi nasleduje na druhom mieste Bill Gates, tretí je Warren Buffett.

  S pozíciou Bezosa môžu však už na budúci rok zamávať problémy v osobnom živote. Po 25 rokoch manželstva sa totiž rozvádza a časť majetku zrejme pripadne jeho manželke MacKenzie.

  V Česku ich je osem

  Forbes zostavuje svoj rebríček pravidelne od roku 1987. V roku 2017 sa doň dostal Ivan Chrenko ako vôbec prvý dolárový miliardár zo Slovenska.

  V rebríčku je pravidelne aj Andrej Babiš, ktorý pochádza zo Slovenska, väčšinu aktivít však má v Česku, a preto ho Forbes zaraďuje medzi boháčov z Česka.

  Ivan Chrenko je v rebríčku už tretí rok po sebe, aktuálne je na 1425. priečke s majetkom v hodnote 1,6 miliardy dolárov.

  Tento rok sa však do zoznamu dostal aj ďalší Slovák. Na 2057. mieste je Jaroslav Haščák, ktorému Forbes pripisuje rovnú miliardu dolárov.

  Susedné Česko má v zozname 8 ľudí, najvyššie je Petr Kellner. S majetkom v hodnote 15,5 miliardy dolárov je na 73. priečke.

  Top 10 miliardárov magazínu Forbes:

  1. Jeff Bezos – 131 miliárd dolárov

  2. Bill Gates – 96,5 mld. dolárov

  3. Warren Buffett – 82,5 mld. dolárov

  4. Bernard Arnault – 76 mld. dolárov

  5. Carlos Slim Helú – 64 mld. dolárov

  6. Amancio Ortega – 62,7 mld. dolárov

  7. Larry Ellison – 62,5 mld. dolárov

  8. Mark Zuckerberg – 62,3 mld. dolárov

  9. Michael Bloomberg – 55,5 mld. dolárov

  10. Larry Page – 50,8 mld. dolárov


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články