Viac

  Čo nás trading môže naučiť

  Trading nás učí chopiť sa šance, keď ju máme pred očami. Možno sa vám stalo, že po sérií neúspešných obchodov ste mali problém otvoriť ďalšiu pozíciu...

  Keď som začínal s Forexom, tak sa mi všetko zdalo úžasne jednoduché. Po prečítaní pár kníh a článkov som bol dokonale pripravený zarobiť minimálne milión a do roka byť za vodou.

  Nuž realita ma dobehla tak rýchlo, že som si nestihol ani vyzuť topánky pred tou vodou. Ako prichádzali zlyhania a časom aj úspechy, začal som si uvedomovať, že čas ktorý venujem tradingu mi pomáha aj v každodennom živote mimo trhu.

  Niektoré z týchto vlastností alebo ak chcete schopností, ktoré som sa tradingom naučil, sú popísané nižšie.

  Brať príležitosti, keď sa naskytnú

  Trading nás učí chopiť sa šance, keď ju máme pred očami. Možno sa vám stalo, že po sérií neúspešných obchodov ste mali problém otvoriť ďalšiu pozíciu. V angličtine sa tomuto stavu hovorí “analysis paralysis” čo znamená, že trader dokola analyzuje situáciu a nie je schopný stlačiť spúšť.

  Správny systém a naša dôvera v jeho funkčnosť nám pomáha proti tomu bojovať. Opakovaným prekonávaním strachu z neúspechu sa učíme chopiť dobrej príležitosti aj s možnosťou straty ďalšieho kapitálu.

  Rozmýšľať v pomere rizika a zisku

  Keďže nevieme ako dopadne ktorýkoľvek obchod, musíme vždy zvažovať koľko môžeme získať a koľko stratiť. Tento zvyk môžeme využiť aj mimo tradingu.

  Povedzme, že chcete zmeniť zamestnanie (pokiaľ trading nie je váš jediný zdroj príjmu). Vaše nacvičené analytické myslenie začne pracovať na plné obrátky a predsúvať vám rôzne scenáre udalostí.

  Čo sa stane, ak ostanete dlhšiu dobru bez práce? Ohrozí to nejak váš životný štandard? Na druhú stranu môžete veľa získať. Nebaví vás súčasná robota? Možno potrebujete väčšiu voľnosť, menej času v robote alebo lepšie finančné ohodnotenie…

  Situácií, kde môžete tento návyk využiť je veľa. Po určitom čase na trhoch sa to do človeka dostane tak hlboko, že neurobí žiadne významnejšie rozhodnutie bez zváženia rizika a potenciálneho zisku.

  Vedieť stopnúť straty

  Keďže nič nie je dokonalé, aj nám sa často podarí ocitnúť v neúspešnom obchode. Čo robí z dobrého tradera profesionála nie sú ziskové obchody. Profesionál je trader, ktorý si aj v prípade veľkého prepadu kapitálu a otvorenou stratou zachová chladnú hlavu a presne vie, ako sa dostať späť do hry.

  Základná poučka money managementu nám hovorí, aby sme výhry nechali bežať a straty ukončili čo najskôr. Pre človeka je ale prirodzené robiť presný opak. Keď máme výhernú pozíciu, tak ju chceme čo najskôr ukončiť, aby sa neotočila proti nám. Naopak pri strate ju držíme čo najdlhšie, aby sme jej dali “priestor sa otočiť naším smerom.”

  Správne zvládnutý princíp ukončovania strát čo najskôr nám pomôže ušetriť náš cenný kapitál na lepšie obchody v budúcnosti. Určite vás napadne veľa príkladov, keď by ste aj mimo tradingu prosperovali z toho, že by ste dokázali ukončiť povedzme neúspešné vzťahy čo najskôr a nedúfali do poslednej chvíle, že sa to zlepší.

  Záver

  Trading je beh na dlhé trate. Viem, že by ste chceli dosahovať skvelé výsledky už včera. Ja by som chcel to isté. Dobrá správa je, že pri vytrvalosti a opakovaní správnych návykov sa každým dňom približujeme k pomyselnému cieľu.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články