test
Viac

  Víťazstvo Donalda Trumpa prinesie vyššie ceny ropy a zlata, oslabí mexické peso a posilní ruský rubeľ

  Ešte do včera panujúca neistota týkajúca sa mena 45. prezidenta Spojených štátov je už minulosťou. Do Bieleho domu s najvyššou pravdepodobnosťou nastúpi kontroverzný republikánsky kandidát Donald Trump. Jeho triumf prináša trhom mnohé neistoty a riziká...

  Ešte do včera panujúca neistota týkajúca sa mena 45. prezidenta Spojených štátov je už minulosťou. Do Bieleho domu s najvyššou pravdepodobnosťou nastúpi kontroverzný republikánsky kandidát Donald Trump. Jeho triumf prináša trhom mnohé neistoty a riziká.

  V prvom rade je potrebné vzdať hold americkému volebnému systému. Ešte pred dvoma rokmi by si nikto netrúfol tvrdiť, že Donald Trump bude zvolený prezidentom USA. Dnes sledujeme, že sa z neho stal politický líder. Pre Spojené štáty sa otvára pozitívna budúcnosť.

  Možných scenárov sa ponúka hneď niekoľko. Možno očakávať prepad mexickej meny vzhľadom k sľubom budúceho prezidenta o výstavbe hraničného múru proti nelegálnym imigrantom.

  Súčasný kurz voči doláru by mohol krátkodobo devalvovať z hodnoty 18,5 až na nové maximum a preraziť hranicu 20,0. Trump chce navyše znovu rokovať o podmienkach združenia NAFTA, čo bude mať na mexický akciový trh negatívny dopad. Najlepší spôsob investovania je do miestnych ETF.

  V duchu protekcionistického hesla “Amerika na prvom mieste” možno bezpochyby očakávať uplatnenie obchodných bariér a obrat americkej zahraničnej politiky dovnútra. Geopolitickú mapu sveta sa určite pokúsia vyplniť silní hráči na čele s Ruskom a Čínou.

  Vzhľadom k Trumpovým nádejam na spoluprácu s Ruskom v Sýrii možno očakávať zblíženie oboch krajín. Ak nový prezident bude trvať na ukončení sankcií, môže dôjsť k výraznému posilneniu kurzu rubľa voči doláru pod hodnotu 60.

  V Európe by mohlo Trumpovo víťazstvo priniesť posilnenie pozícií protivládnych populistov v mnohých krajinách. V Taliansku by sa tým zvýšilo riziko porážky premiéra Renziho v decembrovom referende o reforme ústavy.

  Na domácej pôde sa nepochybne oslabí centrálna banka FED, ktorú Trump dlhodobo viní z nečinnosti a podpory kapitálových bublín.

  Neistota panuje aj ohľadne budúcich cien ropy. Vzhľadom k eskalácii Trumpových protimoslimských prejavov podporujúcich napätie na Blízkom východe, ktorý je pre citlivosť ropných cien kľúčový, by sme mohl očakávať i nárast. Osobne však očakávam skôr pokles ceny ropy vďaka masívnej ťažbe bridlice.

  Ostatné komodity ako zlato a iné drahé kovy by mali rásť, zlato dokonca k rekordným hodnotám. Dôvodom je očakávaná neistota investorov pokúšajúcich sa ukryť svoje peniaze. Krátkodobo šokovaný akciový trh sa zrejme spamätá až v strednodobom horizonte, kedy akcie posilní sľubovaná reforma zdanenia veľkých firiem.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  • Autor: Pavel Drahotský, riaditeľ Saxo Bank pre ČR, Slovensko a Maďarsko
  • Zdroj: Saxo Bank
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články