Viac

  Čo je nové na finančnom trhu v roku 2017?

  Máme pre Vás zoznam zmien na finančnom trhu ktoré priniesol rok 2017...

  Máme pre Vás zoznam zmien na finančnom trhu ktoré priniesol rok 2017…

  Štátny príspevok pre mladých

  Nová hranica príjmu platná pre obdobie od 1.1.2017 do 31.3.2017: Vzhľadom na zníženie priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca hospodárstva SR v 3. kvartáli 2016 na 889 EUR sa od 1.1.2017 mení maximálny priemerný mesačný príjem žiadateľa o hypotekárny úver za rok 2016 so štátnym príspevkom pre mladých na 1 155,70 EUR.

  Pre dvoch účastníkov vstupujúcich do úveru je výška 2311,40€. Štátny príspevok pre mladých a príspevok banky sú pre rok 2016 v nezmenenej výške: štátny príspevok pre mladých 2 % ročne, príspevok banky 1 % ročne.

  POZOR! – posudzuje sa už príjem za kalendárny rok 2016 – pre SZČO treba nové daňové priznanie, pre zamestnancov s príjmami z viacerých firiem treba ročné zúčtovanie dane z príjmov. Ako sa dá využiť štátny príspevok, sa dočítate tu a aký je rozdiel medzi bankami, sa dočítate tu – môže to byť až 3.000€.

  II.pilier

  Od 1.1.2017 sa mení vnútorný pomer odvodu do II.piliera. Z terajších 4% sa zvyšuje odvod na 4,25%. Celková výška sa nemení, mení sa len vnútorné prerozdelenie medzi sociálnou poisťovňou a II.pilierom.

  Tento odvod sa má postupne dvíhať až na 6%. Každý rok o 0,25%. PROBLÉMOM však je, že až 82,6% sporiteľov je v dlhopisovom garantovanom fonde. V tomto fonde budú pred odchodom do dôchodku všetci sporitelia.

  Zo zákona po veku 52 rokov nastáva automatická realokácia, t.j. umiestnenie peňazí v prospech garantovaného fondu. Do tej doby je veľmi výhodné využívať INDEXOVÝ fond. Ten zarába z dlhodobého hľadiska najviac.

  Správne nastavený fond znamená vyšší dôchodok – rozdiel si môžete prečítať tu. Pre konzervatívnejších sporiteľov je vhodná aj kombinácia INDEXU a garantovaného formu.

  III.pilier

  Ostáva v platnosti daňová úľava 19% z maximálneho vkladu účastníka 180€, tj. ideálny vklad 15€/mes a daňová úľava je 34,2€. Daňová úľava platí iba pre nové dávkové plány platné od 1.1.2015.

  Pri nich sa posunul rok výberu na z pôvodných 55 rokov(platí pri dávkovom pláne 4Z) na 62 rokov.

  Stavebné sporenie

  Stavebné sporenie v roku 2017 oproti vlaňajšku neprinieslo veľa zmien. Pre pridelenie plnej štátnej prémie v roku 2017 je potrebné vložiť na účet stavebného sporenia počas roka sumu 1327,80€.

  Vo výške štátnej prémie sa teda žiadne zmeny nekonali. Avšak zmeny sa konali v tarifách úrokových sadzieb. Tie išli nadol a pri niektorých stavebných sporeniach rapídne až na hodnotu okolo 1% p.a.

  Jeho postavenie však naberá na sile práve kvôli nižšiemu financovaniu pri hypotékach. Stavebné sporenie je jeden z vhodných spôsobov, ako dofinancovať bývanie, ak nemáte dostatočnú rezervu, alebo ju nechcete celú použiť.

  Hypotéky a úvery na bývanie

  NBS schválila nariadenia, ktoré vstupujú do platnosti od 1.3.2017. Podľa odporúčaní od NBS majú banky testovať schopnosť klienta splácať úver po pripočítaní 2% p.a. k výslednej úrokovej sadzbe.

  Hlavnú úlohu bude zohrávať požiadavka na zvýšenú finančnú rezervu (tj. aká suma z príjmu má zostať po úhrade splátky hypotéky a po odrátaní životného minima) nad úroveň životného minima (cca 200€). Výška rezervy bude postupne narastať.

  Teda banka by mala poskytnúť iba 4 hypotéky z 10 na väčšie financovanie ako 80%. Tento režim má platiť od júla 2017.

  Životné poistenie

  Ďalšie poisťovne zavádzajú výluky, prípadne predĺžené čakacie doby na rizikové tehotenstvo a ochorenia chrbtice a kĺbov. Tieto dve poistné udalosti naberajú na intenzite a privádzajú poisťovne do straty na pripoistení.

  Hlavne chrbtica a kĺby patrí medzi jedny z najčastejších poistných udalostí – častokrát aj fingovaných. Je to jasný trend toho, že životné poistenie má slúžiť hlavne na veľké udalosti, ktoré potrápia rodinný rozpočet.

  Poisťovne na druhej strane rozširujú pripoistenia na krytie invalidity. Dnešná štatistika ukazuje, že každý štvrtý tridsiatnik skončí na invalidnom dôchodku skôr, ako dovŕši vek starobného dôchodku.

  Neživotné poistenie

  Vláda schválila nový odvod 8% pre novo-uzatvorené zmluvy neživotného poistenia. Je to akoby trest pre zodpovedných, ktorí si chcú chrániť svoj majetok.

  Týka sa to zmlúv na povinné zmluvné poistenie vozidiel, havarijné poistenie, poistenie domov, bytov, cestovné poistenie, zodpovednosť za škodu pri výkone povolania, ale tiež úrazové poistenie. Proti novému odvodu prebehla aj petícia http://www.rukyprec.sk.

  Posun dôchodkového veku

  Od 1.1.2017 sa posúva vek odchodu do dôchodku. Je to zákonom schválený prepočet. Už teraz sa však hovorí, že tento posun nebude stačiť – tj. buď sa v budúcnosti posunie veková hranica ešte viac, alebo budú oveľa nižšie dôchodky – na úrovni 20-30% voči príjmom človeka počas jeho života. Ako sa pripraviť na vlastný dôchodok sa dočítate tu.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI 🙂


  Miroslav DzurovcinVolám sa Miroslav Dzurovčin

  Pomáham ľuďom pri výbere a správnom nastavení finančných produktov. Som finančný sprostredkovateľ – odborník na poplatky, malé písmená, ktorý uznáva reč čísel a faktov.

  www.miroslavdzurovcin.eu

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články