Viac

    Dá sa pripraviť na prvý ÚVER? 6 vecí ktoré musíte vedieť

    Dnes sa na škole, či strednej alebo vysokej, prakticky žiadna finančná gramotnosť neučí. Človek po skončení školy nemá ani prehľad a častokrát ani skúsenosť s tým, ako banky a iné inštitúcie fungujú.

    Keď chce riešiť svoje prvé vlastné bývanie, ostane prekvapený, akých chýb sa dopustil v minulosti. Viete aké sú najčastejšie z nich?

    1. Nemáte rezervu

    Kvôli nariadeniam od NBS banky postupne (až radikálne) znižujú poskytovanie 100% hypotéky. Na riešenie bývania potrebujete mať aspoň 10% vlastných zdrojov (do budúcna budete potrebovať viac).

    Takúto rezervu si môžete vytvárať buď na sporiacom účte alebo napríklad na realitnom fonde. Nielen, že si pripravíte dostatok vlastných zdrojov, pripravíte sa aj na pravidelnú povinnú splátky hypotéky.

    2. Skontrolujte staré/študentské účty

    Máte otvorené viaceré bankové účty? Mali ste zadarmo študentské účty? Jednoznačne a nevyhnutne ich odporúčam skontrolovať! Veľa študentských účtov, ktoré sú na začiatku zadarmo, po určitom čase automaticky preskočia na klasické účty s poplatkami.

    Keď na takomto účte nemáte peniaze, banka Vám poplatok zaúčtuje a idete do mínusu. Reálne som riešil prípady “zabudnutých” účtov v mínusoch 2, 5, 10€ a bol z toho neskutočný problém pri riešení hypotéky. Určite by ste kvôli tomu neradi prišli o svoje vysnené bývanie.

    3. Nehrajte rulety online, netipujte online

    Vážne! Stretávam sa aj s tým, že navonok dobrý klient nedostal úver práve kvôli častým prevodom na rôzne kasína a tipovacie spoločnosti. Znie to síce smiešne a miestami to hraničí s ochranou súkromia. Banka však o Vašich platobných operáciach vie všetko a má problém s gamblermi a podobnými dobrodruhmi.

    4. Nechoďte nikdy do mínusu + pozor na kreditky!

    Kedysi bola taká doba, že keď ste mali vo vrecku len 10 korún a kopček zmrzliny stál 9 korún, dostali ste len 1 kopček zmrzliny. Dnes stačí, že máte vo vrecku kartu a aj keď máte na účte málo peňazí, dajú vám kopčekov zmrzliny aj trošku viac.

    A máme na svete krásny problém, ktorý sa nazýva nepovolené prečerpanie. Ak sa dostávate pravidelne do mínusu na svojom účte a ostávate v ňom aj dlhšiu dobu, hrozí z toho do budúcna vážny problém. Banky majú dôvod navyše zamietnuť vám úver.

    To isté platí pre kreditné karty. Kreditná karta je vlastne predschválený úver. Má svoje plusy v podobe bezúročného obdobia (spravidla 30 až 60 dní). Na druhej strane, keď to zabudnete dorovnať alebo ste v omeškaní, máte o problém postarané.

    5. Pripravujte si pozíciu v banke

    Každá banka má svoj vnútorný rating na hodnotenie klienta. Ten rating vie ovplyvniť, akú dostanete úrokovú sadzbu. To znamená, aké podmienky vám banka poskytne. Ak už máte vybranú svoju “obľúbenú” banku, treba sa posnažiť aj o to, aby ste na prvý dojem vyzerali ako solídny klient.

    Ideálne je spraviť si nejaký sporiaci podúčet a naň vkladať mesačne hoci aj minimálnu sumu. Odporúčam tiež robiť obraty na účte – úplne stačí rotovať väčšiu sumu peňazí (1000-2000€) cez dva účty. Ja si takto z účtu v Zuno preposielam peniaze na účet v Tatrabanke a následne späť. Netrvalo dlho a som VIP klient banky.

    6. Zaujímajte sa o štátny príspevok

    Je to úžasná pomoc pri riešení prvého bývania. Na prvých päť rokov máte nižšie splátky aj nižšiu preplatenosť úveru.

    Stačí plniť účel (kúpa bývania, alebo rekonštrukcia), mať do 35 rokov a za predchádzajúci rok zarobiť trošku menej ako je dnes 1,3-násobok priemernej hrubej mzdy.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI


    • Volám sa Miroslav Dzurovčin

    Pomáham ľuďom pri výbere a správnom nastavení finančných produktov. Som finančný sprostredkovateľ – odborník na poplatky, malé písmená, ktorý uznáva reč čísel a faktov.

    www.miroslavdzurovcin.eu

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články