Viac

    V detstve bol šikanovaný a v 17-tich odišiel z domu. Dnes je miliardárom, ktorý chce osídľovať Mars (Elon Musk)

    Elon Musk sa narodil v južnej Afrike, ako syn juhoafrického inžiniera a newyorskej modelky a odborníčky na výživu. Už ako mladý chlapec sa sám naučil programovať. Prvý počítač dostal v 10 rokoch a v 12-tich už naprogramoval svoju prvú hru – Blaster, ktorú predal za 500 dolárov...

    Elon Musk sa narodil v južnej Afrike, ako syn juhoafrického inžiniera a newyorskej modelky a odborníčky na výživu. Už ako mladý chlapec sa sám naučil programovať. Prvý počítač dostal v 10 rokoch a v 12-tich už naprogramoval svoju prvú hru – Blaster, ktorú predal za 500 dolárov.

    Ako raz povedal jeho otec:

    Elon bol vždy intro­vert. Takže zatiaľ čo by šlo veľa ľudí na skvelú párty, užívali si, pili a rozprávali sa o kadečom; našli by ste Elona v knižnici prechádzať knihu za knihou.

    Musk bol skoro celé svoje detstvo šikanovaný a bol aj dokonca hospitalizovaný, keď ho v škole napadla skupina chalanov. Domov opustil vo veku 17 rokov, bez rodičovskej podpory a sčasti aj kvôli povinnej vojenskej službe v Juhoafrickej republike.

    Jeho cieľom boli spojené štáty, pretože veril a verí, že „tam sú možné veľké veci“.

    Najprv ale zakotvil v Kanade, kde strávil 2 roky v Kingstone, kde navštevoval Kráľovskú univerzitu. Získal štipendium na Pennsylvánskej univerzite, obdržal vysokoškolský titul z ekonómie na Wharton School a neskôr ostal ešte rok, aby získal druhý titul z fyziky.

    Musk sa vždy zaoberal otázkou, aké veci by mohli mať obrovský dosah na budúcnosť ľudstva.

    V roku 1995 Musk odišiel na vysokoškolský študijný program vo fyzike vysokých energií na Standfordskej univerzite, kde zotrval presne 2 dni.

    Musk a jeho bra­t Kim­ba­l, si poži­čali od otca 28 000 dolá­rov na rozbeh ich softvérovej firmy Zip2, ktorá ponú­kala ces­tov­ných a mest­ských sprie­vod­cov pre noviny ako New York Times a Chi­cago Tri­bune.

    Elon pracoval naozaj tvrdo. Prenajal si kanceláriu, v ktorej aj býval, aby šetril peniaze na rozbeh firmy. V roku 1999 Musk firmu Zip2 predal za 307 miliónov dolárov v hotovosti a ďalších 34 miliónov v cenných papieroch.

    Odvtedy sa Elonove úspechy začali na seba skladať. Rok potom, čo predal jeho prvú spoločnosť, jeho druhý štart firmy kúpil to, čo je známe ako PayPal. Len o 2 roky neskôr, predal PayPal (v ktorom mal 11,7 % podiel) eBay-u za 1.5 miliardy dolárov.

    Pred dokončením predaja PayPalu založil jednu z dvoch spoločností, ktorá v posledných rokoch urobila Muska tak slávneho – SpaceX.

    Elon Musk je dlhoročným členom Mars Society, neziskovej organizácie, ktorá podporuje skúmanie Marsu. Jeho záujem spočíva najmä vo vytvorení skleníka na Marse, kvôli čomu vyvíja raketovú technológiu pod hlavičkou spoločnosti SpaceX.

    Od svojho založenia táto spoločnosť vytvorila už niekoľko rakiet a vyslala prvú súkromnú raketu poháňanú kvapalinou, aby umiestnila družicu na obežnú dráhu Zeme. Svoje prvenstvo dosiahla spoločnosť aj tým, že ako prvá obchodná spoločnosť ukotvila v roku 2012 svoju raketu na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

    A potom je tu Tesla Model S, ktorým Musk korunoval firmu Tesla najväčším úspechom. Považovaný mnohými za najlepšie auto na elektrický pohon, aké kedy bolo vyrobené, vozidlo získalo početné ocenenia ako „Auto roka”, ktoré obrátilo trh luxusných sedanov naruby.

    Niekoľko Muskových spolupracovníkov tiež uviedlo, že Elon neznesie pomyslenie, že by niečo nešlo. Takže okolo toho človek tak dlho krúži, skúša, učí sa, až to nakoniec ide. A práve táto neuveriteľná výdrž je zrejme jedna z vecí, ktorá nami obdivovaného vizionára dotiahla tam, kde je teraz.

    Spolupráca jeho všetkých spoločností funguje na výbornú, keď solárne panely SolarCity využívajú sieť dobíjacích staníc pre elektromobily Tesla Motors s názvom „Supercharger“.

    Zaujímavosťou je, že aj niektoré technológie zo SpaceX nachádzajú uplatnenie v Tesla Motors a Musk tak prepletá 3 skúsenosti a poznatky z troch Hi-Tech spoločností, ktoré sám založil alebo vedie.

    V priebehu uplynulých rokov investoval Musk zo svojho vlastného imania do svojich firiem cez 100 miliónov dolárov. Oplatilo sa mu to.

    Všetky spoločnosti teraz zamestnávajú dohromady tisíce ľudí a ich hodnota na burze dosahuje niekoľko miliárd dolárov. Elon sa môže pochváliť s majetkom 12,1 miliardy dolárov, ktorý z neho robí 98. najbohatšieho človeka na svete.

    S jeho obrovským bohatstvom a vplyvom Musk teraz hľadá ešte väčšie výzvy. Muskovou víziou je redukovať náklady na vesmírnu dopravu, čo by ľuďom umožnilo kolonizovať Mars. Dlho hovorí o svojom zámere vytvoriť do roku 2040 kolóniu na Marse pre viac ako 80 000 ľudí, s cenou 500 000 dolárov cestovného na cestu tam.

    Skôr alebo neskôr sa musí ľudstvo rozšíriť mimo tuto planétu, lebo vyhynie. Elon Musk

    Pri tomto všetkom to nie je tak, že Musk nemá pekné veci. Začiatkom tohto roku zaplatil 17 miliónov dolárov za nehnuteľnosť, kde býva v podnájme so svojimi synmi už roky. Na 20 000m² tam musí byť viac ako dosť miesta pre Muskove deti na to, aby mali čo robiť, zatiaľ čo on pracuje na svojich nových projektoch.

    Musk sa popri všetkých svojich projektoch venuje aj charitatívnej činnosti, ktorá je zastrešená nadáciou Musk Fundation a ktorá sa venuje predovšetkým poskytovaniu solárnej energie v oblastiach postihnutých živelnými pohromami.

    Musk je držiteľom mnohých ocenení, medzi inými získal aj World Technology Award 2014 za prínos v oblasti energie a vesmíru.

    Nezdolný podnikateľ Elon Musk sa stal taktiež symbolom ľahkomyseľného miliardára, Tonyho Starka, vo filmovej sérii Iron Man, v ktorej si aj zahral.

    Priznal to sám režisér filmov John Favreau. V skutočnosti je ale Muskov osobný život predsa len o niečo pokojnejší, ako život jeho filmového alter-ega.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Oliver OlejníkOliver Olejník

    www.stavamesauspesnymi.sk

    Mojim cieľom je ľuďom pomáhať prostredníctvom zdieľania rád, myšlienok a tipov tých najúspešnejších ľudí, ktorých sám sledujem a od ktorých sa sám učím a inšpirujúcich príbehov úspešných ľudí, ktorí zmenili tento svet k lepšiemu.

    Verím, že tieto veci ľuďom dokážu pomôcť naštartovať ich vysnívaný život, pretože všetko začína túžbou niečo dosiahnuť.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články