Nie je to tak dávno, čo sa podarilo v opätovnej aukcii predsa len vydražiť jeden z najväčších neopracovaných diamantov na svete, a už sa diamantový trh stihol znovu rozhýbať. Navyše odborníci hovoria o novom trende a o dobrých investičných príležitostiach.

Pred niekoľkými týždňami padol aukčnému domu Sotheby’s kameň zo srdca, keď sa pre jeden z najväčších drahých kameňov na svete predsa len našiel majiteľ.

Diamant Lesedi La Rona odkúpila londýnska spoločnosť za 53 miliónov dolárov. Predávajúcej firme Lucara Diamond Corporation sa takisto uľavilo, keďže o predaj sa spoločne so Sotheby’s neúspešne pokúšala už minulý rok.

Viac ak tisícstokarátový diamant našli v Botswane pred dvomi rokmi a podľa predstaviteľov spoločnosti sa ho teraz podarilo predať za ešte vyššiu cenu, ako bola najvyššia ponúkaná suma na aukcii v Sotheby v júni 2016, o čom JET už priniesol článok.

Kupujúca spoločnosť Graff Diamonds z Londýna, ktorá sa zaoberá predajom diamantov, ho označila za najvzácnejší neopracovaný diamant na svete. „Tento kameň nám rozpovie príbeh a sám si určí, ako bude opracovaný,“ uviedla zakladateľka spoločnosti Laurence Graffová.

Dobré vyhliadky

A to všetko sa udialo v čase, keď trh s diamantmi s podobnými správami neotáľa. Tak to vnímajú prinajmenšom aj analytici, podľa ktorých si diamanty získavajú svoju zašlú slávu. A to platí tak o diamantoch, ako šperkoch a o výrobkoch z diamantov.

Podľa svetoznámej spoločnosti De Beers celosvetový záujem o diamantové šperky sa už štyri roky po sebe drží na historickom vrchole s tržbami zhruba 80 miliárd dolárov. Na porovnanie medzi rokmi 2009 a 2016 tržby vzrástli v priemere o 3,1 percenta.

/data/MediaLibrary/articles/12325/profimedia-0283398776.jpgLesedi La Rona

Zaujímavým trendom je rast tržieb najmä za diamantové šperky, ktoré si ženy kupujú aj samy.

Podľa marketingového riaditeľa De Beers Stephena Lussiera tieto nákupy tvoria už tretinu všetkého predaja diamantových klenotov v Spojených štátoch, zatiaľ čo pred rokom 2008 tvorili len štvrtinu.

Podľa De Beers tržby americkým klenotníkov zvyšujú tiež millennials (mladí ľudia do 34 rokov), ktorí si šperky tiež vo veľkej miere kupujú sami.

„Rovnaký trend môžeme pozorovať na Slovensku aj v Česku. Ženy, ktoré si pre seba kupujú diamantové šperky, boli v minulosti výnimkou. Dnes v našich butikoch tvoria veľkú časť zákazníkov. Sú to najmä mladšie ženy, ktoré si zaobstarávajú prvý diamantový šperk v živote. Rovnako ako na Západe ide o určitý životný míľnik,“

dodáva klenotník Alojz Ryšavý.

Rusi predávajú svoj klenot

Najväčší trh s diamantovými šperkmi naďalej zostáva v USA, kde sa predáva zhruba polovica všetkých diamantových šperkov na svete. Rok 2016 priniesol Spojeným štátom historický rekord.

Výnosy v tomto segmente prvýkrát prekročili 40 miliárd dolárov. Medziročne to predstavuje nárast o 4,4 percenta. Vďaka tomu je USA najrýchlejšie rastúcim trhom.

De Beers zároveň očakáva, že globálny dopyt po diamantových šperkoch bude mierne rásť aj v roku 2017.

„Rozprávam sa s obchodníkmi na najznámejších svetových burzách, ktorí si chvália rastúci predaj a naďalej očakávajú rovnaký vývoj. Na trhoch vládne optimizmus,“

dodáva Alojz Ryšavý.

Svoj vplyv a povedomie sa snaží v oblasti diamantoch zlepšiť aj Rusko. Tamojšia ťažobná spoločnosť Alrosa koncom minulého mesiaca oznámila, že v novembri počas online aukcie plánuje predať vzácnu zbierku diamantov vyrobených na domácom trhu vrátane obrovského 51,38-karátového klenotu.

Podľa spoločnosti Alrosa, ktorá je štátom kontrolovaný gigant, môže byť potenciálne najdrahším vyrobeným diamantom v histórii ruských šperkov. Rusko je pritom stále najväčšou krajinou produkujúcou diamanty.


Zdroj: JET by J&T Banka