Viac

  Dividendové akcie s potenciálom rásť

  Dividendy nie sú určené len na zachovanie čiastočného príjmu alebo ako zabezpečenie pred klesajúcou hodnotou peňazí v prípade, že hodnota akcií nerastie. Zaujímavé výnosy sa objavujú medzi ekonomicky citlivými spoločnosťami...

  Dividendy nie sú určené len na zachovanie čiastočného príjmu alebo ako zabezpečenie pred klesajúcou hodnotou peňazí v prípade, že hodnota akcií nerastie. Zaujímavé výnosy sa objavujú medzi ekonomicky citlivými spoločnosťami.

  Investícia do takýchto spoločností sa zdá byť práve v tomto čase vhodnejšia než do tradičných aktív ako sú utility a telekomunikácie. V prvom rade ocenenie aktív v defenzívnych sektoroch vyzerajú byť značne napnuté a nadhodnotené a v druhom rade ekonomika a hospodárstvo sa postupne zlepšujú, a to predovšetkým v USA.

  „Najlepšie príležitosti môžu byť vo viac riskantných odvetviach, a to najmä v prípade, že FED splní svoje snahy o zvýšenie úrokových sadzieb“

  uviedol vo svojej správe Dvai Ghose, vedúci výskumu v kanadskej investičnej banke Canaccord Genuity. Obchodníci pritom očakávajú, že FED zvýši úrokové sadzby ešte v priebehu tohto roka.

  Táto správa zároveň prináša niekoľko zaujímavých typov na investície. Nižšie sú uvedené štyri z nich, z ktorých každá ponúka dividendový výnos viac ako 3%.

  Bank of Nova Scotia (BNS)

  Má väčšiu medzinárodnú expozíciu než konkurenti, čo je v poslednej dobe dobré. Expozície v Latinskej Amerike môžu síce znamenať krátkodobú volatilitu, ale aj dlhodobý rast. Posledný štvrťrok, medzinárodná divízia banky vykázala zvyšujúce marže.

  Na druhej strane banka taktiež profitovala z nižších strát v energetike. To sa premietlo aj v hodnote dividend, ktoré spoločnosť vypláca už od roku 1832. Výška dividend sa zvyšovala v 43 z posledných 45 rokov. Akcie aktuálne vykazujú výnos vo výške 4,2%.

  Darden Restaurants (DRI)

  Skupina vlastní sieť reštaurácií Olive Garden, Longhorn Steakhouse, The Capital Grille a ďalšie štyri reťazce, ktoré spolu tvoria viac ako 1500 reštaurácií v Spojených štátoch. Spoločnosť vytvára množstvo voľných peňažných prostriedkov a investori sa tak nemusia obávať o výplatu dividend, ktoré aktuálne predstavujú 3,6%.

  Analytici zároveň predpokladajú rast spoločnosti v najbližších rokoch z dôvodu snahy spoločnosti Darden Restaurants o zmenu a vylepšenie jednotlivých reštaurácií a ich ponúk ako aj z dôvodu zvyšovania predaja jedla, ktoré je možné vziať si so sebou.

  Tieto aktivity by mali v najbližších rokoch vyústiť v nárast zisku o 7% až 10%, čo je zároveň oficiálnym cieľom spoločnosti.

  Qualcomm (QCOM)

  Spoločnosť sa zaoberá produkciou čipov pre smartfóny a tiež predajom patentov 3G a 4G komunikačných technológií. V minulom roku spoločnosť utrpela mierne turbulencie z dôvodu prebiehajúcich vyšetrovaní európskym protimonopolným úradom a tiež snahou čínskych výrobcov o získanie technológií bez licenčných poplatkov.

  V súčasnosti však spoločnosť ustála tento tlak a zameriava sa viac na predaj a rast tržieb v čom jej pomáha aj predaj nového procesoru Qualcomm Snapdragon, ktorý sa predáva veľmi dobre v high-end telefónoch so systémom Android.

  Aktuálna výška dividend v hodnote 3,6% je vyššia než doterajší 5 ročný priemer, ktorý bol na úrovni 2,3%. Nárast je čiastočne spôsobený tým, že spoločnosť zdvojnásobila platby dividend od roku 2012 ako aj z dôvodu, že zatiaľ čo akcie počas tohto rástli na hodnote, stále sa obchodujú hlboko pod úrovňou z pred dvoch rokov.

  Posledný štvrťrok spoločnosť ukončila s odhadovaným ziskom 19%, čo spôsobilo nárast hodnoty akcií o 7% počas jedného dňa.

  Amec Foster Wheeler (AMFW)

  Spoločnosť so sídlom v Londýne je produktom zlúčenia spoločností Amec a Foster Wheeler so zameraním na ťažbu a spracovanie ropy a zemného plynu. Ceny ropy sa v minulom roku výrazne prepadli, čo spôsobilo zníženie dividend na polovicu. Aktuálny dividendový výnos však predstavuje 3,7%.

  Dobrou správou je, že ropa a zemný plyn momentálne tvoria menej ako 40% čistého zisku s tým, že spoločnosť sa vo zvýšenej miere začala zaoberať aktivitami v oblastiach čistej energetiky a tvorby infraštruktúry.

  Nové vedenie prehodnocuje aktíva spoločnosti za účelom ich prípadného predaja, tak aby mohla spoločnosť fungovať čo najefektívnejšie.

  Výplata dividend predstavuje menej ako polovicu zisku. Dividendový výnos je zároveň významne vyšší ako v prípade iných spoločností v odbore. Napríklad spoločnosť Fluor (FLR) vypláca dividendy s výnosom len 1,6%.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články