Bao Dai bol trinástym a posledným cisárom z vietnamskej dynastie Nguyen. Narodil sa v roku 1913 a vládol do roku 1955. Vtedy ho vo sfalšovanom referende zosadil premiér Ngo Dinh Diem, ktorý sa stal prezidentom. Bao Dai zomrel v roku 1997 v Paríži.

Rok predtým, ako ho zosadili, si vo Švajčiarsku kúpil zlaté hodinky Rolex Reference 6062. V roku 1952 vyrobili tri kusy, ale iba tie cisárove majú na mieste párnych číslic na ciferníku osadené diamanty.

Aukčný dom Phillips v Ženeve ich ponúkol na predaj už v roku 2002. Teraz sa objavili na aukcii v tej istej sieni opäť. Súperili o ne desiati záujemcovia na mieste a traja ďalší cez telefón. Ich súboj trval osem minút a napokon uspel jeden z telefonujúcich.

Hodinky posledného vietnamského cisára získal za 5 miliónov dolárov. Ide o doteraz najvyššiu sumu za výrobok značky Rolex. Predchádzajúci rekord, ktorý ustanovili iba minulý rok, bol prekonaný viac ako dvojnásobne.

Na tej istej dražbe sa predali aj ďalšie rolexky za sumu, ktorá bola vyššia ako predchádzajúci rekord. Rolex Oyster Paul Newman Daytona z 18-karátového zlata stáli 3,7 milióna dolárov.

PATEK PHILIPPE NESPLNIL OČAKÁVANIA

Na inej aukcii v Ženeve sa zas očakával tvrdý súboj o hodinky značky Patek Philippe. Aj tam nakoniec padol rekord, hoci úplne iný, ako sa čakal.

Pred dražbou v sieni Christie´s pútali najväčšiu pozornosť vreckové hodinky Patek Philippe Caliber 89. Vyrobili ich v roku 1989 pri príležitosti 150. výročia firmy. Je to unikátny kúsok, ktorý vznikol po deviatich rokoch výskumu a vývoja.

Na 26 rokov získali titul najzložitejších hodiniek na svete, kým ich v roku 2015 neprekonala firmaVacheron Constantin so svojimi vreckovými hodinkami Reference 57260.

/data/MediaLibrary/articles/11592/profimedia-0331973771.jpgPatek Philippe Caliber 89

Patek Philippe Caliber 89 majú priemer takmer 9 cm a vážia 1,1 kg. Zlaté puzdro ukrýva 1 728 súčiastok. Vlani ich ponúkali na priamy predaj za 11 miliónov dolárov, ale kupec sa nenašiel. Teraz bola minimálna cena stanovená na 6,4 milióna dolárov.

Ponuky sa k nej tesne priblížili, rozdiel bol iba pár desiatok tisíc dolárov, ale stanovenú hranicu neprekonali. Je však možné, že vzhľadom na malý rozdiel budú rokovania so záujemcom pokračovať mimo samotnej dražby.

Hviezdou aukcie sa tak stali iné hodinky Patek Philippe, ref. 2497. Kúsok z 18-karátového zlata dostal v roku 1954 na návšteve Švajčiarska etiópsky cisár Haile Selassie. Očakávalo sa, že budú stáť pol milióna až milión dolárov. Nakoniec vyniesli až 2,9 milióna dolárov.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?