Americkí ropní ťažiari dokážu profitovať aj pri nižších cenách

Od roku 2013 poklesli americkým producentom ropy náklady, pri ktorých sa dostávajú na nulový zisk (breakeven) v priemere z 80 na 35 amerických dolárov za barel, čo predstavuje pokles o viac ako 56 percent...

94

Od roku 2013 poklesli americkým producentom ropy náklady, pri ktorých sa dostávajú na nulový zisk (breakeven) v priemere z 80 na 35 amerických dolárov za barel, čo predstavuje pokles o viac ako 56 percent.

 
Americkí ropní ťažiari sa museli vyrovnať s „voľným pádom“ cien potom, čo sa Saudská Arábia rozhodla začať s neobmedzenou ťažbou ropy. Následný vývoj na trhoch donútil jednotlivých hráčov prispôsobiť sa novým cenám.

Členovia OPEC sa po dlhom období fungovania v znamení „každý sám za seba“ len koncom minulého roka spoločne dohodli, že obmedzia produkciu na niekoľko mesiacov, k čomu sa pridalo aj Rusko.

Americkí producenti, naopak, začali so znižovaním nákladov v podobe technologických inovácií a so zvyšovaním efektivity ťažby napríklad aj vyberaním vhodnejších miest na ropné vrty.

Pri porovnaní výhodnosti ťažby v jednotlivých oblastiach možno sledovať relatívne veľké rozdiely v tzv. breakeven price (BEP) – vyrovnanej cene, pri ktorej producenti pokrývajú náklady na ťažbu a začínajú generovať zisk.

Najlepšie v tomto porovnaní vychádza oblasť Bakken v Severnej Dakote, kde breakeven price poklesla od roku 2013 zo 66 na 29 amerických dolárov za barel v roku 2016.

Počet ropných súprav však ani zďaleka nedosahuje ich množstvo spred neobmedzenej ťažby vedenej Saudskou Arábiou. Posledné sčítanie z 12. mája v počte 885 v USA ledva dosahuje polovicu z vtedajších čísel.

Americká produkcia však naďalej rastie a postupne nahrádza zníženú ponuku OPEC a Ruska, na ktorej sa dohodli koncom minulého roka. Najväčší hráči Saudská Arábia a Rusko sa navyše pred zasadnutím krajín OPEC na budúci týždeň nezáväzne dohodli, že produkciu nechajú obmedzenú ďalších deväť mesiacov namiesto trhom očakávaných šesť mesiacov.

Graf č. 1: Vývoj v jednotlivých oblastiach USA tzv. breakeven price (BEP) – vyrovnanej ceny, pri ktorej producenti pokrývajú náklady na ťažbu a začínajú generovať zisk

/data/MediaLibrary/articles/11585/graf-1.pngZdroj: Rystad Energy

Graf č. 2: Vývoj celkového počtu ropných súprav v USA od roku 2011

/data/MediaLibrary/articles/11585/graf-2.pngZdroj: J&T Banka na základe dát z Baker Hughes

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


PRIDAŤ KOMENTÁR