Akciové trhy

Americké akciové trhy prepisovali aj minulý týždeň historické rekordy, keď pokračuje masívny prítok peňazí na ne pre očakávania, že hospodárska politika prichádzajúceho prezidenta USA Donalda Trumpa akceleruje hospodársky rast a zlepší ziskovosť firiem minimálne vďaka znižovaniu daní.

Prepisovanie rekordov bolo zastavené v stredu na konci zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) Americkej centrálnej banky, ktorý v súlade s očakávaniami zvýšila sadzby o 25 bázických bodov a jeho členovia vidia až tri zvyšovania sadzieb na budúci rok, pričom trhy kalkulovali maximálne s dvomi.

Európskym akciám sa však darilo, k čomu prispelo aj oslabenie eura voči doláru práve pre započítavanie rýchlejšieho odstraňovania menovej akomodácie Fedom.

Plusom pre burzy na starom kontinente boli aj správy z talianskeho bankového sektora, kde UniCredit oznámila plán zvyšovania kapitálu, pričom investori videli nádej na rekapitalizáciu ďalších bánk za asistencie vlády.

Celkovo široký americký index S & P 500 a technologický index Nasdaq Compositestagnovali pri poklese o desatinu percenta a bluechipsový index Dow Jones rástol o 0,4 percenta.

Paneurópsky bluechipsový index Euro Stoxx 50 rástol o 1,9 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 1,8 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 o 1,5 percenta a britského indexu FTSE 100 o 0,8 percenta.

Dlhopisové trhy

Americká výnosová krivka sa minulý týždeň výrazne posunula nahor potom, čo projekcie amerických centrálnych bankárov, tzv. dot plot graf, po zasadnutí Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) ukázali, že kalkulujú s rýchlejším zvyšovaní sadzieb, až trikrát na budúci rok, ako doteraz počítal trh.

10-ročný americký výnos tak rástol o 12 bázických bodov na 2,59 percenta, čo predstavuje najvyššiu úroveň od septembra 2014. Krátky koniec výnosovej krivky sa posunul dokonca na sedemročné maximá, keď dvojročný americký dlhopis nesie takmer 1,3-percentný výnos.

Výnosy dlhopisov eurozóny na týždennej báze mierne klesli, keď sa ich ostatný nárast javil ako predčasný vzhľadom na to, že ECB bude pokračovať v uvoľnenej menovej politike a v kvantitatívnom uvoľňovaní minimálne do konca budúceho roka.

Nemecký 10-ročný výnos klesol o päť bázických bodov na 0,3 percenta a taliansky dokonca o 17 bodov na 1,87 percenta potom, čo svitá nádej, že bankový sektor by mohol byť v blízkom čase rekapitalizovaný.

Komoditné trhy

Rast americkej výnosovej krivky pre očakávania dynamického sprísňovania menovej politiky Fedom na budúci rok spolu s rastom sily dolára sa pretavili do ďalšieho poklesu cien zlata.

Klesalo už šiesty týždeň za sebou, keď odovzdalo 2,2 percenta a kleslo na 10,5-mesačné dno hlboko pod 1 150 dolárov. Ropa rástla a posunula sa na 17-mesačné maximá. Brent si pripísala 1,6 percenta a zatvárala na 55,2 dolára pri 0,8-percentnom raste WTI, ktorý sa v piatok končil tesne pod 52 dolármi.

V rozhodujúcej miere stála za tým definitívna dohoda medzi OPEC a vybranými nečlenskými krajinami o znížení produkcie, pričom trhy zvýšili nádej, že bude do značnej miery, na rozdiel od minulých prípadov, aj dodržiavaná. Výraznejšiemu rastu cien ropy bránil silnejúci dolár.

Devízový trh

Dolár sa posilnil voči všetkým hlavným svetovým menám na 14-ročné maximá v reakcii na zasadnutie Fedu.

Americká centrálna banka v súlade so širokým konsenzom zvýšila úrokové sadzby a navyše avizovala tri ďalšie zvýšenia sadzieb na budúci rok, čím prekvapila trhy, ktoré kalkulovali s maximálne dvomi zvýšeniami po 25 bázických bodov.

Euro sa miestami obchodovalo až po 104 dolárových centov na 21-mesačnom dne, no v závere týždňa časť strát zmazalo. Celkovo však minulý končilo týždeň so stratou 1,1 percenta na 104,5 dolárového centa.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?