test
Viac

  Zlato a striebro pozerá stále dole

  Pravidelná analýza vývoja fundamentov zlato a striebro z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk a inštitucionálnych investorov.

  Pravidelná analýza vývoja fundamentov zlato a striebro z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk a inštitucionálnych investorov.

  Ceny na trhu

  Hneď z kraja minulého týždňa zlato stúplo k 1195 USD. Avšak neudržalo sa dlho. Počas týždňa kleslo až niekde k 1165 USD. Striebro sa minulý týždeň pohybovalo v rozmedzí od 18,8 USD do 16,3 USD.

  Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1177,1 USD, čo bolo o 6,5 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,72 USD, čo bolo nakoniec o 21 centov viac ako predminulý týždňom.

  Pomer cien zlata a striebra týmto stúpol na úroveň 1 ku 70,4 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo relatívne viac ako zlatu.

  HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 183,39 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 72,3 a rovnako stúpol.

  Dianie na trhu

  Minulý týždeň sme hovorili, že by špekulanti mohli skúšať poslať cenu zlata nižšie vzhľadom na očakávané zvýšenie úrokových mier americkým FEDom. Trh so zlatom bol relatívne vyrovnaný a skôr bolo treba počkať na cenový pohyb.

  Zlato do stredy stúpalo a s rastom cien sme nevideli žiaden stres na trhu. Po poklese sa zároveň fundamenty posilňovali – rástol dopyt. Striebro reagovalo rovnako ako zlato.

  Ako sme teda na tom po týždni? Cena zlata je mierne dole. Striebro stúplo. Ako sa zmenil dopyt a ponuka? V princípe sme stále na tej istej úrovni, ako sme boli predminulý týždeň. Zlato je stále v miernom contangu.

  Striebro rovnako, len vo vyššom. Pre porovnanie je daná situácia približne polovičná oproti tomu, čo sme videli na trhu pred pádom cien z hranice 1300 USD.

  Výhľad

  Rád by som potešil tých, ktorí čakajú, že sa ceny konečne odlepia do dna. Raz určite. Avšak teraz môžeme len opätovne konštatovať, že z hľadiska dopytu a ponuky, je dnes stále kde padnúť.

  Ako sa rozhodne FED, budeme vedieť až ďalší týždeň. Stále sme preto v stave, že sa dá očakávať skôr pokles ceny zlata ako jeho rast. Striebro je na tom veľmi podobne, pričom by som sa stále nečudoval, ak by kleslo pod 16 USD.

  Je na to nastavené. Čo však urobia špekulanti, je otázne. Ak posunú cenu niekam výrazne (nižšie alebo vyššie), nás bude skôr zaujímať, ako budú na to reagovať market makri.

  1_ceny_49_16

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  matus-posvancMatúš Pošvanc

  je riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka. Dlhodobo sa venuje problematike drahých kovov. Od roku 2012 píše pravidelne svoj blog o aktuálnom dianí na trhoch s drahými kovmi www.viagold.sk. Autor sa rovnako zaujíma o kryptomeny – technológiu budúcnosti.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články