Viac

    Európa v ohrození

    Pokles akciových trhov a britskej libry si vyžiadal straty miliárd euro. Podľa Bloombergu 400 najbohatších ľudí na svete stratilo počas piatka bohatstvo väčšie ako 100 miliárd euro.

    Pokles akciových trhov a britskej libry si vyžiadal straty miliárd euro. Podľa Bloombergu 400 najbohatších ľudí na svete stratilo počas piatka bohatstvo väčšie ako 100 miliárd euro.

    15 najbohatších Britov stratilo 5 miliárd euro – zrejmý dôvod, prečo nechceli opustiť Európsku úniu.

    Európske banky v ohrození

    Aj keď straty miliardárov sú vysoké, nie sú to ich straty, ktoré by boli pre Európu katastrofou. Tie prichádzajú z tradičného zdroja – od európskych bánk. Od vypuknutia krízy v Grécku sú európske banky najväčším potenciálnym zdrojom nestability v Európe. Piatok to opäť potvrdil.

    Akcie britských spoločností spadli iba o 3%, no akcie európskeho bankového sektora uzatvárali nižšie až o 14%. Najviac ale nestratili britské banky (Barclays 20%) ale banky talianske (Unicredit 23%). Španielsky a taliansky bankový sektor stratil viac ako 12%, čo je najviac od roku 1997.

    Európske banky sú dlhodobo symptómom problémov európskej ekonomiky – sú podkapitalizované a nekonkurencieschopné, zavalené čoraz väčšou byrokraciou a európskymi reguláciami. Aj keď zatiaľ neprepukla ich plná kríza, to sa môžu už čoskoro stať.

    Európa v ohrození

    Najväčší obchodník spájaný s britskou librou, George Soros, sa nechal cez víkend počuť s nelichotivou víziou – dezintegrácia EÚ je nezvratná. Briti budú na tom zle, no Európa skončí ešte horšie.

    Trenice medzi veriteľmi zo severu a dlžníkmi z juhu budú ešte narastať. A o to viac s problémami ich bankového sektora. Popularita antisystémových strán ako Hnutie 5 hviezd bude len narastať.

    No nemenej hladko sa bude kryštalizovať vzťah medzi východom a západom najmä pri riešení migračnej krízy. Práve migračná kríza a politika otvorených dverí Merkelovej je podľa Sorosa hlavným dôvodom odchodu Británie z EÚ.

    Nemci budú bojovať, aby nestratili britské trhy, no pritom sa im môže rozpadnúť celá Európska únia.

    Európa tak môže skončiť horšie ako keby EÚ vôbec neexistovala.

    Začiatok veľkého obratu?

    A tak opäť raz je legitímne sa pýtať, či s Brexitom začal aj veľký politický obrat? Ak áno a investori ho budú tušiť, začne sa aj veľký obrat na finančnom trhu.

    Brexit môže síce poskytnúť príležitosť na nákup, tak ako všetky veľké paniky za posledné roky. No hrozba obratu posledných trendov na finančnom trhu nie je malá.

    A to najmä pri uvedomení si faktu, že šanca na rozpad eurozóny už nie je nulová. Mnohí investori sa môžu začať chrániť a znižovať svoju expozíciu. Je dosť možné, že 23. jún 2016 odštartoval dlhodobejší prepad akcií, rast zlata, posilnenie dolára či oslabenie eura.

    Boj o reálne hodnoty finančných inštrumentov môže začať.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články