Zasadnutie Fedu a holandské parlamentné voľby boli dve hlavné udalosti, ktoré ovplyvňovali vývoj na trhoch v uplynulom týždni.

Americká centrálna banka v súlade s očakávaniami zvýšila sadzby, jej slovník však nebol jastrabí, čo torpédovalo dolár a pomohlo cenám zlata, ropy a dlhopisov, pričom nijako neuškodilo americkým akciám.

Európske akcie a euro s nimi rástli vďaka jasnej porážke extrémistickej strany slobodných PVV Geerta Wildersa v spomínaných voľbách v Holandsku.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku skončili v miernom zisku, keďže im pomohlo zvýšenie sadzieb Fedom, ktoré sprevádzal skôr holubičí slovník jeho šéfky Janet Yellenovej vo vyhlásení po zasadnutí či na tlačovej konferencii.

Špeciálne európskym akciám pomohli výsledky parlamentných volieb v Holandsku, kde kontroverzná protieurópska strana Geerta Wildersa bola porazená a navyše získala menej hlasov, ako naznačovali predvolebné prieskumy.

Výsledkom bol rast širokého amerického indexu S & P 500 o 0,2 percenta pri raste technologického indexu Nasdaq Composite o 0,7 percenta.

Paneurópsky bluechipsový index Euro Stoxx 50 rástol o 0,9 percenta pri 1,1-percentnom zisku nemeckého indexu DAX 30, 0,7-percentnom raste francúzskeho indexu CAC 40 a 1,1-percentnom raste britského indexu FTSE 100.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americká výnosová krivka sa posunula mierne nadol v reakcii na „holubičie“ zvýšenie sadzieb Fedom, keď sa nezmenili ani projekcie budúcich úrokových sadzieb zo strany jednotlivých centrálnych bankárov – teda tzv. dot-plot graf.

Vývoj v USA ovplyvnil aj nemecké sadzby, čo zatienilo aj určitú úľavu z toho, že v holandských parlamentných voľbách dosiahol Geert Wilders slabý výsledok oproti očakávaniam, hoci v porovnaní s minulými voľbami si polepšil.

10-ročný americký výnos klesol o sedem bázických bodov na 2,50 percenta pri poklese 10-ročného nemeckého výnosu o päť bázických bodov na 0,44 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v minulom týždni poznačenom zasadnutím Fedu a prvým zvýšením úrokovej sadzby v tomto roku vzrástlo o viac ako dve percentá takmer k 1 230 dolárom.

Drahý kov tak v tomto mesiaci zaznamenal prvý týždňový rast, keďže investori očakávali viac jastrabí slovník Americkej centrálnej banky po jej zasadnutí. Zvolila si však skôr holubičie slová a ďalšie zvyšovanie sa očakáva až v druhej polovici roka po priblížení vývoja fiškálnej politiky novej administratívy USA.

Ropa v ostatnom týždni mierne vzrástla najmä vďaka slabšiemu doláru, cenu čierneho zlata však stále drží v napätí znižovanie produkcie zo strany OPEC zároveň sprevádzané rastom bridlicovej produkcie v USA, pre ktoré sa ťažba pri vyšších cenách stáva rentabilnou.

WTI sa tak naďalej držala dolár pod 50-dolárovým levelom a Brent tesne pod 52-dolárovou úrovňou.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár v ostatnom týždni zoslabol voči košu hlavných zahraničných mien, keďže mu uškodili menej jastrabie slová predstaviteľov Fedu po jeho zasadnutí, ako očakával trh. Na dohľad navyše stále nie sú ani sľubované daňové reformy či zmena fiškálnej politiky Donalda Trumpa.

Voči euru zamieril dolár smelo nad hranicu 107 dolárových centov. Euro v strede týždňa zosilnelo aj vďaka víťazstvu holandských liberálov na čele so súčasným premiérom Markom Ruttem v lokálnych parlamentných voľbách, ktoré čiastočne odistilo napätú politickú situáciu v Európskej únii.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?