Viac

    Ceny zlata a striebra skočili späť hore

    Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk...

    Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk.

    Ceny na trhu

    Začiatkom minulého týždňa sa cena zlata pohybovala v klesajúcom pásme 1210 až 1200 USD. V stredu však vyskočila k 1220 USD a na danej úrovni a vyššie sa už držala. Cena striebra sa správala ako cez kopirák. V stredu rovnako vyskočila a to nad 17,2 USD a postupne ďalej stúpala.

    Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1228,8 USD, čo bolo o 24,3 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,37 USD, čo bolo o 35 centov viac ako predminulý týždňom.

    Pomer cien zlata a striebra týmto len mierne klesol na úroveň 1 ku 70,74 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 195,47 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 82,55 a rovnako stúpol.

    Dianie na trhu

    Minulý týždeň sme si písali, že „Fundamenty pre oba kovy ostávajú silné. Opäť sa nedá vylúčiť ani ďalší pokles ceny. V stredu sa dozvieme, čo plánuje FED so základnou úrokovou mierou v USA. Je preto možné, že aj zlato aj striebro budú turbulentné.“

    Na základe minulosti som očakával krátkodobý špekulatívny pokles ceny. V ostatnom období, keď sadzby rástli, cena klesala; a keď sadzby klesali, cena stúpala. Pohyb ceny bol však opačný – nahor.

    Keďže nás nezaujíma až tak krátkodobá volatilita, bolo omnoho zaujímavejšie sledovať, čo sa dialo s fundamentami na trhu – dopytom a ponukou po fyzickom kove veľkých bánk. To neznamená nič iné, len to, ako na cenový pohyb reagovali market – makri.

    Situácia sa moc nezmenila. Čo sa týka zlata, tam sa pri rastúcej cene zvyšovala cena na spotovom trhu mierne rýchlejšie, ako cena na futures trhu so zlatom. Tento trend sledujeme už od začiatku roka.

    Svedčí o tom, že veľké banky (market – makri) majú o niečo väčší problém naskladniť nový kov (získať ho kúpou alebo si ho požičať od klientov). Situácia, ktorá svedčí o relatívne silnom dopyte po žltom kove. Rovnaká situácia bola aj pri striebre.

    Tam bol dokonca rast ceny spotového trhu oproti rastu ceny na futures trhu striebra omnoho vyšší ako pri zlate. Striebro je rovnako na trhu ťažšie dostať. Svedčí to o pomalinky sa zvyšujúcom strese. O veľkom strese však hovoriť nemôžme. Hovoríme len o trende zvyšujúceho sa stresu.

    Výhľad

    Fundamenty pre oba kovy sú silné. A to aj v stave rastu ich cien. Pokiaľ sa nič na trhu nezmení, sú oba kovy pripravené na ďalší rast.

    V prípade, že nastane, bude zaujímavé sledovať, ako sa bude ďalej vyvíjať stres. Dokáže ho vyššia cena eliminovať alebo sa bude naďalej prehlbovať?

    Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

    Vývoj cien drahých kovov

    ceny zlata a striebra

    ceny zlata a striebra

    ceny zlata

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    matus-posvancMatúš Pošvanc

    je riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka. Dlhodobo sa venuje problematike drahých kovov. Od roku 2012 píše pravidelne svoj blog o aktuálnom dianí na trhoch s drahými kovmi www.viagold.sk. Autor sa rovnako zaujíma o kryptomeny – technológiu budúcnosti.

    • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com

     

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články