test
Viac

  Finančné správanie

  Svet sa nám mení pred očami a rovnako sa mení aj finančný svet a aj spôsob narábania s peniazmi. V časoch našich starých rodičov neexistovali reklamy, ktoré by na nich útočili z každej strany a nabádali ich žiť na úver...

  Pre každého z nás je charakteristické určité správanie. Ľudia nás vnímajú podľa našich prejavov. Ako sa správame doma, v škole, na pracovisku, na verejnosti, skrátka kdekoľvek.

  Naše správanie vytvorili a formulovali ľudia z nášho okolia. Títo ľudia predstavovali prostredie, ktoré na nás vplývalo, ovplyvňovalo nás a položilo základy našej osobnosti.

  Ak niekam prídeme, pozdravíme. Ak nám niekto pomôže, poďakujeme. Vieme jesť s príborom. Slušne sa správať na ulici, v obchodoch, v spoločnosti. Vieme komunikovať s ostatnými ľuďmi.

  Správať sa milo a slušne je pre nás úplná samozrejmosť. Je toho veľa, čo nás okolie z nášho života naučilo a ešte naučí. Ale jednu vec nás predsa nedokáže naučiť. A to je pracovať s peniazmi.

  Naši rodičia odovzdávajú svoje finančné vedomosti a zručnosti, ktoré v priebehu života nadobudli, svojim deťom, čiže nám. Pričom sami sa ich naučili od svojich rodičov. Alebo sa z nich stali samoukovia, ktorí obľúbenou technikou pokus omyl učili sa pracovať s peniazmi.

  Netvrdím, že je to zlé. Otázka znie, či je to dostatočné pre súčasnú dobu. Nakoľko naši starí rodičia ale aj rodičia žili v úplne inej finančnej dobe ako žijeme my. V dobe rýchleho pokroku.

  Svet sa nám mení pred očami a rovnako sa mení aj finančný svet a aj spôsob narábania s peniazmi. V časoch našich starých rodičov neexistovali reklamy, ktoré by na nich útočili z každej strany a nabádali ich žiť na úver.

  Pri našich rodičoch neexistovali možnosti investovať do fondov. Respektívne tieto možnosti investovania neboli až tak rozšírené. Vkladná knižka bola istota.

  Ak chceme držať krok so súčasným svetom, potrebujeme sa zmeniť. Byť otvorení novým informáciám a byť pripravení zmeniť svoje finančné správanie.

  Byť schopní prijať nové finančné návyky. Aj pri peniazoch máme vzorce správania. A práve tieto vzorce určujú, ako sa v budúcnosti budeme mať.

  Čím skôr sa dokážeme prispôsobiť, tým skôr získame výhodu pre seba.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Finančná akadémia

  Spoločnosť poskytujúca finančné vzdelávanie. Ako hovoríme: „Schopnosť správne narábať s peniazmi je umením.“Učíme ľudí zamyslieť sa nad vlastnými peniazmi. Najprv premýšľať a potom míňať.

  Ako prví sme uviedli na Slovensku Finančné pexeso a Slovník finančnej gramotnosti. Tešíme sa aj rastúcemu záujmu o naše prednášky. Efektívne hospodárenie s peniazmi sa dostáva čoraz viac do popredia. Najlepšie to vystihuje náš slogan: „Byť finančne gramotným je IN.“

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články