Forexový výhľad na 2. štvrťrok: Vplávame do nepokojných vôd

Devízová volatilita v prvom štvrťroku 2017 výrazne poklesla. Stalo sa tak aj napriek Brexitu, politickej neistote v EÚ pred zásadnými prezidentskými voľbami vo Francúzsku plánovanými na apríl/máj, a aj napriek neschopnosti prezidenta D. Trumpa realizovať svoje volebné sľuby, keď príliš veľa svojej energie venoval boju s médiami...

81

Devízová volatilita v prvom štvrťroku 2017 výrazne poklesla. Stalo sa tak aj napriek Brexitu, politickej neistote v EÚ pred zásadnými prezidentskými voľbami vo Francúzsku plánovanými na apríl/máj, a aj napriek neschopnosti prezidenta D. Trumpa realizovať svoje volebné sľuby, keď príliš veľa svojej energie venoval boju s médiami.

V druhom štvrťroku roku 2017 by mohla neistota na európskej politickej scéne podstatne poklesnúť. Investori už totiž budú poznať výsledok francúzskych volieb a trh bude môcť náležite oceniť návrat rastu európskej ekonomiky. Aj v USA by sme mohli získať lepší prehľad o ďalšom smerovaní Bieleho Domu.

Dozvieme sa, či sa bude Donald Trump, ochromený svojou vlastnou neschopnosťou, brodiť vo washingtonskom politickom “bahne”, alebo či bude schopný zhromaždiť väčšinu v Snemovni a Senáte, a schváliť tak očakávané politické zmeny. Druhá z alternatív by mohla naštartovať aj americký dolár.

V každom prípade, my v Saxo Bank máme dojem, že mimoriadne oslabenie volatility, ktoré sme videli v prvom štvrťroku, a ktoré chvíľami poslalo FX opcie až k úrovniam najnižším od roku 2014, sa v druhom kvartáli skončí.

V prvom štvrťroku dosiahla globálna ľahostajnosť trhov extrémne hodnoty. Teraz sa však dostávame sa do bodu, kedy na program prichádzajú dôležité témy.

Trump trade spomalil, ale neskladá ešte zbrane

V USA mal prezident D. Trump dosť ťažký štart. Musel sa totiž veľmi snažiť, aby presvedčil trhy, že sľuby z jeho volebnej kampane dokáže v dohľadnej dobe aj pretaviť do reálnej politiky. Napriek týmto nepríjemnostiam však má D. Trump stále väčšinu v oboch komorách Kongresu, čo je zásadným predpokladom pre formovanie politiky.

S približujúcim sa termínom budúcoročných volieb si republikáni stále viac uvedomujú, že všetka vina alebo uznanie (v závislosti od stavu ekonomiky v danú chvíľu) padne na ich plecia. Dokonca aj republikáni, ktorí sú proti D. Trumpovi, sa s ním budú snažiť realizovať niečo konštruktívne. Preto nového prezidenta ešte nemôžeme odpisovať.

Druhý štvrťrok by nám po dlhom období zahmlievania po inaugurácii nového prezidenta, mal určiť smerovanie nových očakávaní. Svoj pohľad smerujeme skôr na prezidentský úrad, ako na FED.

Máme totiž dojem, že stratégia a kroky FEDu (štyri zvýšenia sadzieb v najbližších 18 mesiacoch) budú realizované len v prípade prekvapivo pozitívnych ekonomických dát alebo presadenia kľúčových politík novej vlády.

Riziká pre dolár v druhom štvrťroku sú obojsmerné. Veľká časť z nich závisí od D. Trumpa, hoci optimistický potenciál sa vzhľadom na rastúci skepticizmu trhu zvýšil.

Oživenie eura?

Euro zvládlo preplávať politickou neistotou v prvej časti roka relatívne pokojne. Stalo sa tak najmä vďaka prichádzajúcim silným ekonomickým dátam naprieč kontinentom a vynútenému priznaniu prezidenta ECB, Maria Draghiho, že výhľad sa už zlepšil dostatočne, a centrálna banka zmiernila svoje obavy z možnej recesie.

Trh zašiel ešte ďalej a prvé zvýšenie sadzieb ECB na začiatku budúceho roka už dokonca započítal do cien. Na dlhšom konci výnosovej krivky európske sadzby v skutočnosti stúpli v prvom štvrťroku viac než americké sadzby, čo držalo euro ďaleko od miním z prelomu rokov.

Ak prinesú francúzske voľby oslabenie Marine Le Penovej, je vysoko pravdepodobné, že očakávania ďalšieho zvyšovania sadzieb, ako aj obmedzovania objemu výkupu dlhopisov, budú rásť.

Dôležité z dlhodobého hľadiska bude, aj keď robiť si starosti sa dnes môže zdať ešte predčasné, ako zvládnu krajiny periférie, najmä Taliansko, obmedzenie výkupu dlhopisov. Nateraz totiž nejestvuje jednota k myšlienke vydávať spoločné Európske dlhopisy, cez ktoré by sa mohli tieto krajiny financovať.

Čína uťahuje kohútiky. A následky?

Čína napumpovala do svojej ekonomiky v rokoch 2015 a 2016 obrovskú likviditu. Cieľom bolo rozbehnúť rast a spomaliť rýchly rast dlhov.

Krajina okrem toho, s cieľom predísť tlaku na štátom vlastnené podniky a podporiť ceny ich produkcie, obmedzila kapacitu v kľúčových priemyselných odvetviach, napríklad v ťažbe uhlia a oceliarstve.

Za posledných pár mesiacov vykonala v poskytovaní likvidity obrat. Na prechode do druhého štvrťroka tohto roka sa pritvrdili aj úverové podmienky v krajine.

Úverový trend je dôležitý tak pre Čínu samotnú, ako aj pre celosvetovú ekonomickú aktivitu. Všetci teda zmeny s napätím sledujú. Stiahnutie likvidity z trhu bude mať pravdepodobne na druhý a tretí štvrťrok tohto roka silný dopad. Mohlo by sa to stať brzdou pre komoditné trhy, ako aj ekonomiky s Čínou nejako prepojené.

Medzi menami krajinami G7 ide predovšetkým o Austráliu. Čína má totiž dnes obrovské zásoby jedného z najdôležitejších austrálskych vývozných artiklov – železnej rudy. Spomalenie čínskeho rastu pravdepodobne negatívne pocítia i rozvíjajúce sa trhy.

Britská libra – je ešte príliš skoro rozhodnúť?

Britská libra je v každom prípade príliš lacná. Stále však ešte nie je na tom tak zle, ako v čase najhoršej globálnej finančnej krízy. Je sporné, či je nízky kurz libry vzhľadom k stále veľkému dvojitému deficitu a pretrvávajúcej neistote ohľadom procesu Brexitu oprávnený.

Domnievame sa, že Veľká Británia sa nakoniec dopracuje k rozumnej dohode s európskych kontinentom, a že dlhodobý potenciál libry je v širokom výmennom zmysle pozitívny.

Problémom je pre nás načasovanie – je čas už teraz, alebo musíme zájsť ešte ďalej do detailov rokovaní o Brexite? Je nutné uviesť, že proces negociácie nezačne, kým nebude po nemeckých voľbách. Navyše, ak tieto voľby budú tesné, trh nebude vedieť, s kým bude Londýn vyjednávať.

Proces Brexitu by navyše mohol trvať aj niekoľko rokov, čo by mohol trhy postupne zbaviť “diskontu za neurčitosť”.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  • Autor: John Hardy, hlavný menový stratég Saxo Bank
  • Zdroj: Saxo Bank
  • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com

PRIDAŤ KOMENTÁR