asd
Viac

  História časopisu Playboy: Ikona sexuálneho oslobodenia a kultúry

  Časopis Playboy založil Hugh Hefner v roku 1953 a stal sa jedným z najvýznamnejších a zároveň kontroverzných periodík v dejinách mediálneho priemyslu. Prvé vydanie Hefner priviedol na svet s odvahou zmeniť normy sexiálneho vyjadrenia a kultúry v Amerike a v celom svete.

  Hugh Hefner, ako hlava časopisu Playboy, mal vtedy iba 27 rokov. Prvé vydanie sa objavilo na trhu v decembri 1953 a na jeho titulke bola legendárna fotka Marilyn Monroe, ktoré vtedy ešte nebola tak známa herečka. A práve táto fotka položila základy celej značky Playboy.

  Playboy sa skoro stal symbolom sexuálnej slobody a revolúcie. Obsahoval nahé fotografie playmates, čo boli atraktívne modelky, ktoré sa stali známymi práve vďaka svojim fotkám v časopise. Playboy ale nebol iba o nahých fotkách. Zverejňoval články o kultúre, móde, rozhovory s celebritami či literárne príspevky od renomovaných autorov.

  Photo: ROBYN BECK/AFP/Getty Images

  V priebehu 60. rokov sa Playboy stal hlásateľom sexuálnej revolúcie. Prispel k odstráneniu blokov, spojených so sexualitou a otvorene diskutoval o témach, ktoré boli do tej doby považované za tabu. Hefner tvrdil, že sex by mal byť prirodzenou súčasťou ľudského života a Playboy tuto myšlienku popularizoval.

  Playboy sa čoskoro rozšíril po celom svete a publikovali ho v mnohých krajinách. Mal samozrejme väčšinou mužskú čitateľskú základňu a stal sa synonymom pre luxus, zmyselnosť a slobodu.

  V roku 2016 však časopis oznámil, že prestane publikovať nahé fotografie v snahe osloviť širšiu čitateľskú verejnosť. Toto rozhodnutie však netrvalo dlho a v roku 2017 sa Playboy vrátil k pôvodnému formátu s nahými fotografiami.

  Hugh Hefner zomrel v októbri 2017. Jeho smrť poznamenala budúcnosť značky Playboy, no tá stále pokračuje v rôznych médiách, vrátane digitálneho obsahu, módneho dizajnu a ďalších oblastiach zábavy.

  Každopádne, Playboy ostáva jedným z najkontroverznejších a najvýznamnejších časopisov v histórii mediálneho priemyslu. Bez ohľadu na to, akýá názor máte na jeho obsah, nemožno mu uprieť vplyv na sexuálnu a kultúrnu revolúciu 20. storočia. Playboy ostáva jedným z najvýraznejších symbolov sexuálneho oslobodenia a slobody pre mnoho generácií čitateľov po celom svete.

  /ilustračný obrázok: čas.sk/

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články