Viac

  Hľadanie príležitostí v cykle nového zvyšovania sadzieb

  V decembri minulého roku došlo k zmene paradigmy a prvému zvýšeniu sadzieb americkej centrálnej banky Fed po viac ako deviatich rokoch.

  Výhľad Saxo Bank na prvý štvrťrok tohto roka sa preto sústreďuje na prekonanie následného nárazníkového obdobia, počas ktorého môžu jednotlivé druhý aktív reagovať na novú makropolitiku rôzne citlivo.

  Steen Jakobsen hlavný ekonóm Saxo Bank hovorí:

  “Prvý štvrťrok bude ťažkým štartom do nového roka. Dominovať bude chaos, zvýšená volatilita a špekulácie o ďalších krokoch Fedu. Určujúcim faktorom však bude posun smerom k modelu s marginálnymi nákladmi kapitálu a to je dobrá správa.“

  “Zvýšenie sadzieb je známkou uzdravovania sa, nie choroby. Rok 2016 je preto pripravený ponúknuť investorom, hľadajúcim na resetujúcom sa trhu zhodnotenie, veľké príležitosti.“

  S týmto zreteľom je výhľad Saxo Bank na hlavné triedy aktív v prvom štvrťroku nasledovný:

  Komodity

  Prvý kvartál bude pre komoditný trh, pre situáciu na trhu s ropou, v tomto makroekonomickom cykle najhorší.

  Zrušenie sankcií na vývoz ropy z Iránu zvýši export najprv z jej fyzických zásob a neskôr, v objeme možno pol milióna barelov denne, z novej ťažby. To len zvýši tlak na už i dnes prezásobenom trhu.

  V USA rastú zásoby vždy počas prvých štyroch mesiacoch roka. Čakáme preto rastúci tlak na Cushing – zásobáreň ropy WTI pre futures kontrakty.

  Prvý štvrťrok bude tiež náročný pre drahé kovy. Investori budú totiž vo zvyšovaní sadzieb v USA, v pokračujúcom kvantitatívnom uvoľňovaní v Európe, a v Číne, vidieť faktory hovoriace pre rast dolára.

  Forex

  Viac ako kedykoľvek predtým určujú výhľad na vývoj všetkých svetových mien kroky Fedu a tempo ďalšieho zvyšovania sadzieb. Všetko hovorí v prospech rastu kurzu amerického dolára.

  Fed je totiž stále lídrom peletónu svetových centrálnych bánk a dôkazom je, že ako prvý stihol už obrátiť kormidlo obdobia výnimočne uvoľnenej monetárnej politiky, ktorá panuje od globálnej finančnej krízy.

  Dlhopisy

  Vstupom do nového roku získala v mysliach investorov prevahu nad ostatnými témami jediná a tou je úrokový faktor. S úrokovými sadzbami, ktoré sa odlepili od nuly, získal úrok opäť svoju vypovedaciu schopnosť tak na korporátnej ako i vládnej úrovni.

  V prípade pozitívneho ekonomického prekvapenia v prvom kvartáli dáva zmysel zaujať na dlhopisových trhoch aj krátku (short) pozíciu.

  Akcie

  Akciové trhy majú podľa nás pred sebou dobrý rok. Rast krivky výnosov amerických dlhopisov totiž spomaľuje, negatívne sadzby dosahujú dnes dokonca i päťročné európske vládne dlhopisy a aj krátkodobé dlhopisy Japonska.

  Makroekonomika

  Globálna ekonomika bude síce tlaku zo zvýšenia sadzieb Fedu odolávať, no rast sa presunie najmä v prospech rozvinutých ekonomík a na úkor tých rozvíjajúcich sa. Nateraz to však vyzerá, že dopad zvyšovania nákladov kapitálu nebude negatívny a globálny rast bude o vlas rýchlejší ako pred rokom.

  Európa

  Poľsko si vytvorilo za posledné roky imidž dobre rozvinutej ekonomiky so solídnym i recesii odolným rastom. No žiaľ stále zostáva veľmi zraniteľné voči vyššej cene kapitálu – zvlášť čo sa týka energetického sektora. Naša prognóza je teda, že poľský rast sa v tomto roku zastaví.

  Ázia-Pacifik

  Tento rok je podľa čínskeho kalendára rokom červenej opice. Charakterizovať by ho tak mali extra trhové straty, ambície a volatilita. Prepady a diverzifikácia budú tento rok ešte silnejšie. Región bude čeliť geopolitickým rizikám a možnému ekonomickému spomaleniu.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články