test
Viac

  Investičné tipy akciového stratéga Petra Garnryho

  Investičné tipy …

  Akciové trhy spôsobili prepad indexov od začiatku roka o 8 až 15 percent. Mohlo by to vyzerať, že sme blízko prepadnutia paniky.

  No bez ohľadu na to, dáta naznačujú, že ide skôr o spľasnutie bubliny a situácia sa čoskoro normalizuje.

  Akciové trhy a najmä niektoré individuálne akciové tituly preto vyzerajú na súčasných úrovniach veľmi atraktívne. Treba brať do úvahy to, že makro údaje nehovoria o tom, že sme na prahu novej globálnej recesie.

  Podľa nášho názoru sme dnes veľmi blízko bodu, v ktorom dôjde k zmene trendu smerom k posilneniu. Treba však medzi akciami starostlivo vyberať. Tu sú naše tri tipy naprieč regiónmi.

  Globálny výber

  Michael Kors predstavuje silnú hodnotu. Ide o prvotriednu firmu. Dve tretiny tržieb firmy pochádzajú z USA a tretina z Európy.

  Nissan Moter je dnes najlacnejším automobilovými titulom. Japonský producent má pritom jeden z najvyšších rastov predaja v odvetví.

  Podobne sú veľmi výhodne ocenené akcie Ryanairu, ktorý dosahuje za posledných 12 mesiacov rast tržieb o 17 percent. Masívne totiž benefituje z nízkych cien ropy a ťahá ho i zvýšená aktivita turistického ruchu ťahaná vyššími disponibilnými príjmami.

  Severná Amerika

  Home Depot získava z rastúcich cien na americkom realitnom trhu. Okrem toho firme pomáha aj pokles nákladov a tým rast marží plynúci z internetového predaja. Ďalším faktorom je masívny spätný výkup akcií.

  Activision Blizzard je tiež ocenený nízko. Generuje pritom silný rast tržieb a cash flow. Protivietor v podobne silnejšieho dolára bude tento rok slabnúť.

  VeriSign ťahá nahor priazeň analytikov oceňujúcich fantastický biznis model firmy a rastúcu potrebu po IT bezpečnosti. Výsledkom je nárast zisku po zdanení o 35 percent.

  Európa

  Dánska spoločnosť Vestas má najsilnejší rast za niekoľko rokov dozadu. Vyplýva jednak z predaja turbín, ale i z popredajného servisu. Firma zaznamenáva rekordné objednávky a ťaží z masívnej globálnej vládnej podpory pre obnoviteľnú energiu.

  Swedish Match je dobrým defenzívnym hráčom. Môže ťažiť z IPO Scandinavian Tobacco v Kodani a ďalej zo silného cash-flow. Ide o kvalitnú firmu.

  Tretím tipom pre Európu je Volkswagen. Jej dieselový škandál pomaly odznieva, čo môže spôsobiť návrat investorov k fundamentom.

  Volkswagen totiž stále zostáva jedným z najsilnejších hráčov v odvetví. V jeho prospech hovorí široký rad značiek a dnes výhodné trhového ohodnotenie.


  • Autor článku: Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank
  • Zdroj: Saxo Bank
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články