test
Viac

  Špekulácie na ropu za 20 dolárov sú stále častejšie

  Špekulácie na ropu

  Hoci sa stále nachádzame dosť ďaleko od úrovne 20 dolárov za barel, po tom, čo obe ropné zmesi cez noc flirtovali s kľúčovou úrovňou 30 dolárov za barel, sa rad tých, ktorí veria v hodnotu 20 dolárov za barel, ďalej zväčšil.

  “Americká banka Morgan Stanley nedávno vyhlásila, že ďalšie zhodnotenie dolára o päť percent by mohlo tento postup urýchliť”

  povedal Ole Hansen, vedúci komoditný stratég Saxo Bank.

  Aj banka Morgan Stanley totiž znova prehodnotila svoju prognózu na tohtoročné ceny ropy smerom nadol – na úroveň okolo 20 dolárov.

  “Obe ropné zmesi sa rýchlo blížia k úrovni 30 dolárov a ak pôjdu ešte nižšie, bude to už v kritickom území. Hodnota 20 dolárov za barel by spôsobila okamžité zastavenie niektorých výrobných závodov,”

  Činnosť hedžových fondov však neodškriepiteľne špekuluje na ďalšie oslabenie cien, hovorí O. Hansen. A to aj vzhľadom na sezónne faktory a pravdepodobný príval ropy z Iránu už na budúci mesiac.

  Aktivita hedžových fondov prostredníctvom krivky ukazuje pokles hodnoty ropy Brent o 15 dolárov.

  ropu

  “Bezprostredný cieľ je 28,50 dolára za barel. Je to hmatateľná úroveň, s ktorou už máme čo dočinenia a aj banky už znižovali svoje odhady,”

  hovorí analytik.

  Udržať pevnosť za každú cenu

  Ak sa vám zdá, že krivka ropy je príliš strmá a to naozaj je, potom v Číne sa deje opak. Čínska ľudová banka sa snaží brániť juan, ako sa dá. Ten sa totiž vydal zlým smerom a banka sa snaží udržať ho pod úrovňou 6,5628, čo by mala nateraz jeho stopka.

  “Čínski politici sa stále veľmi ťažko snažia vštepiť do základov krajiny stabilitu”,

  povedal Chrostopher Moltke-Leth z pobočky Saxo Bank v Singapure.

  “To čo teraz vidíme je nižšia volatilia, no vďaka nízkej likvidite. To je nástroj, ktorým sa politici snažia zničiť nákazu.”

  Nenápadné dlhopisy

  Z dlhopisového trhu sa neozýva nič iné ako ticho, a to aj napriek súčasným náladám a averzii k riziku.

  Ako sa očakávalo kreditné spready v energetike opäť rastú, hovorí M. Boye z oddelenia aktív s fixným výnosom Saxo Bank.

  “Mohli by sme byť v tomto segmente svedkami viacerých bankrotov. Na vine bude hodnota ropy, ak bude smerovať stále nižšie pod úroveň 30 dolárov.”

  Spoločnosťou ktorá, podala návrh na ochranu pred veriteľmi, potom, ako priznala štyri miliardy dolárov nesplatených dlhov v dlhopisoch, bola Arch Coal.

  Americká vláda reakcie v zdecimovanom energetickom sektore sleduje čoraz viac. No žiadne konkrétne kroky zatiaľ nepodnikla.

  Akcie odskočili

  “Pre akcie bol predchádzajúci týždeň hororový. Aktuálne ohodnotenie by však mohlo všetkým zdvihnúť náladu”,

  hovorí Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank.

  “Trhy reagovali prehnane. Ocenenie akcií je stále veľmi lacné. Hodnoty PE sa obchodujú na veľmi nízkych úrovniach v porovnaní s ostatnými triedami aktív. Keď sa situácia obráti, mali by sme očakávať výrazné oživenie,“


   

  • zdroj: Saxo Bank
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články