test
Viac

  Investovanie do zlata: Pohľady známych svetových investorov

  Investovanie do zlata má dlhú históriu a je často považované za bezpečné útočisko v čase ekonomickej neistoty. Zlato ako investičný nástroj rozdeľuje názorovú sféru medzi investormi. Niektorí ho považujú za neoddeliteľnú súčasť portfólia, zatiaľ čo iní vidia v zlate len prežitok minulosti. Poďme sa pozrieť na názory niektorých z najznámejších svetových investorov na investovanie do zlata.

  Warren Buffett

  Warren Buffett, známy svojím investičným prístupom založeným na hodnotovom investovaní, je jedným z najväčších kritikov investovania do zlata. Buffett často zdôrazňuje, že zlato nevytvára žiadny úrok ani dividendy a jeho hodnota je závislá len na ochote ďalších ľudí zaň zaplatiť viac. Podľa Buffetta by investori mali radšej investovať do produktívnych aktív, ako sú akcie spoločností, ktoré vytvárajú reálne zisky a majú potenciál pre rast. Vo svojom každoročnom liste akcionárom v Berkshire Hathaway z roku 2011 napísal: “Zlato je niečo, čo sa doluje zo zeme v Afrike alebo na niektorých iných miestach. Potom ho roztavíme, vykopeme ďalšiu dieru, zakopeme ho a platíme ľudí, aby ho strážili. Nemá to žiadne využitie. Ktokoľvek, kto sleduje Marsanov, by bol zmätený.”

  Ray Dalio

  Ray Dalio, zakladateľ hedge fondu Bridgewater Associates, má na zlato odlišný názor. Dalio považuje zlato za dôležitú súčasť diverzifikovaného portfólia. Verí, že zlato slúži ako ochrana proti inflácii a hospodárskym turbulenciám. Podľa neho je mať 5 až 10 % svojho portfólia v zlate rozumné. V rozhovore pre Bloomberg v roku 2020 povedal: “Vždy by ste mali mať nejaké množstvo zlata vo svojom portfóliu ako ochranu proti znehodnoteniu meny a inflácii.”

  Jim Rogers

  Jim Rogers, skúsený investor a spoluzakladateľ Quantum Fund s Georgom Sorosom, tiež verí v hodnotu zlata ako investície. Rogers často vyjadruje svoje obavy o globálny ekonomický systém a verí, že zlato a striebro sú spoľahlivými formami uchovania hodnoty v časoch kríz. Napriek tomu upozorňuje, že investori by nemali do zlata investovať všetko svoje bohatstvo, ale skôr ho považovať za súčasť diverzifikovaného portfólia.

  John Paulson

  John Paulson, známy svojimi úspešnými špekuláciami proti hypotéčnej kríze v roku 2007-2008, je veľkým zástancom investovania do zlata. Paulson vidí zlato ako účinnú ochranu proti inflácii a znehodnoteniu meny. V roku 2010 vytvoril fond zameraný na investície do zlata, pričom predpovedal, že jeho cena bude rásť vzhľadom na znehodnocovanie dolára a ďalšie ekonomické faktory.

  Peter Schiff

  Peter Schiff, ekonomický komentátor a prezident spoločnosti Euro Pacific Capital, je ďalším hlasným podporovateľom zlata. Schiff už dlho predpovedá kolaps dolára a globálny ekonomický krach, pričom považuje zlato za najlepšiu ochranu proti týmto rizikám. Jeho investičná stratégia silno preferuje zlato a iné drahé kovy ako prostriedok ochrany hodnoty.

  Záver

  Investovanie do zlata rozdeľuje svet investičných odborníkov na dva tábory. Kým jedni, ako Warren Buffett, ho považujú za neproduktívne aktívum, iní, ako Ray Dalio a John Paulson, ho vidia ako dôležitý nástroj pre diverzifikáciu a ochranu proti inflácii a ekonomickým rizikám. Ako vždy, pri investovaní je dôležité mať na pamäti svoje ciele, toleranciu k riziku a dlhodobý investičný horizont. Diverzifikácia zostáva kľúčom k vyváženému a úspešnému investičnému portfóliu.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články