Vo Florencii vyhlasovali prestížne ocenenia World Superyacht Awards. Jachtou roka sa stala Faith (Viera), ktorú vlani postavili holandské lodenice Feadship pre kanadského majiteľa.

Vyhlasovanie cien a galavečer pre majiteľov, staviteľov a dizajnérov superjácht organizuje každoročne spoločnosť Boat International Media. Aktuálny ročník sa konal v Taliansku.

Víťazom v kategórii motorových jácht a aj celkovým víťazom sa stala Faith. Elegantné plavidlo stojí 170 miliónov eur a vo výbave má viacero luxusných noviniek.

/data/MediaLibrary/articles/13493/1feadship-kopia.jpgNa korme je bazén dlhý 9 m a hlboký 2,5 m. Jeho objem je 42 000 litrov. To už patrí k bežnej výbave takýchto lodí. Tento bazén je však výnimočný tým, že jeho dno je zo 68 mm hrubého skla, navyše zakriveného.

Skladali ho z viacerých vrstiev laminovaného skla, medzi ktorými je priehľadná fólia. Z bazéna tak vidno dovnútra lode a naopak, bazén je priehľadný zvnútra lode – konkrétne z haly klubu, ktorý je pod ním. Pre lepší efekt sa bazén napĺňa vodou z vodopádu.

Má aj pec na pizzu

Loď vlani postavila holandská firma Feadship pre kanadského investora Lawrencea Strolla. Stroll má 58 rokov a podľa magazínu Forbes vlastní majetok v hodnote 2,7 miliardy dolárov.

Do Kanady pritiahol viaceré odevné značky. Je tiež veľkým nadšencom techniky – vlastní pretekársky okruh a zbierku Ferrari. Najnovšie je aj majiteľom superjachty – a tiež helikoptéry Bell 429 WLG, pre ktorú je na palube pristávacia plocha a pod ňou hangár.

/data/MediaLibrary/articles/13493/00008459-18.jpgPre hostí je na palube Faith k dispozícii 6 kajút, kino aj kaderníctvo. Celková obytná plocha je 900 štvorcových metrov. Pri jej konštrukcii využili okrem bazéna aj množstvo ďalších sklených prvkov.

Pre konštruktérov to predstavovalo náročnú výzvu – postaviť dostatočne pevný trup aj napriek množstvu veľkých otvorov, ktoré v ňom sú najmä na korme. Kajuta majiteľa lode napríklad ponúka 180-stupňový výhľad na oceán a priamo nad posteľou je umiestnené trojmetrové strešné okno.

Interiér však nie je len zo skla. Kamenný obojstranný kozub rozdeľuje hlavný salónik plavidla na dve polovice. Na vrchnej palube je pec na pizzu, kde sa prikladá drevom. Má špeciálny systém filtrovania sadzí z komína, aby sa biely trup lode neušpinil.

Super jachta Faith

Dĺžka: 96,55 m
Výtlak: 2 560 t
Rýchlosť: 34,5 km/h
Kapacita: 18 hostí
Posádka: 32 ľudí

/data/MediaLibrary/articles/13493/00008459-6.jpg