Šéf Amazonu Jeff Bezos je aktuálne najbohatší, aký kedy v živote bol. V predposlednom májovom týždni sa jeho majetok vyšplhal až na 84,7 miliardy dolárov. Od Billa Gatesa ho delia už len necelé štyri miliardy.

Majetok Jeffa Bezosa za jeden týždeň vzrástol o 2,8 miliardy dolárov. Takýmto tempom by sa čoskoro mohol stať najbohatším človekom na svete.

V každoročnom rebríčku svetových miliardárov, ktorý magazín Forbes zverejňuje v marci, bol Bezos na treťom mieste s majetkom v hodnote 72,8 miliardy dolárov. Vtedy mal o 13,2 miliardy menej ako Bill Gates.

Šéf Microsoftu je na prvej priečke už osemnásty raz za posledných 23 rokov. Teraz je však jeho pozícia ohrozená. Kým Bill Gates si za posledné tri mesiace pripísal „iba“ 2,5 miliardy a jeho aktuálny majetok sa odhaduje na 88,5 miliardy. Hodnota majetku Jeffa Bezosa za rovnaký čas stúpla o 11,9 miliardy.

Hodnota akcií jeho spoločnosti Amazon vzrástla od začiatku roka o 30 percent. Len v predposlednom májovom týždni stúpli o 4,5 percenta. A stúpajúci trend pokračuje.

Tento týždeň hodnota akcie Amazonu prvýkrát v histórii prekonala hranicu 1 000 dolárov. Je to dvojnásobný nárast za menej ako dva roky.

DARÍ SA AJ INÝM

Amazon pritom nie je jediným technologickým obrom, ktorému sa v tomto období darí. K hranici 1 000 dolárov za akciu sa prvýkrát blíži aj Alphabet, materská spoločnosť Google.

Alphabet spolu s Facebookom vzrástol o 5 percent, hodnota akcií Oracle stúpla o 3 percentá. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg si v predposlednom májovom týždni pripísal 1,7 miliardy a aktuálne má jeho majetok hodnotu 63,3 miliardy dolárov.

Sergey Brin a Larry Page, spoluzakladatelia Google, majú o 1,6 miliardy viac a ich majetok je 45,4 miliardy a 46,5 miliardy dolárov. Larry Ellison, šéf Oracle, si za týždeň pripísal 1,2 miliardy a aktuálne má majetok v hodnote 55,7 miliardy dolárov.

Z GARÁŽE NA VRCHOL

Nikto z nich však nestúpa tak raketovo ako Jeff Bezos. Narodil sa 12. januára 1964 ako Jeffrey Preston Jorgensen.

Jeho rodičia sa po necelom roku rozviedli. Keď mal štyri roky, jeho mama sa znovu vydala za kubánskeho imigranta Miguela Bezosa. Miguel si Jeffa osvojil a chlapec dostal nové priezvisko.

Už ako malé dieťa mal Jeff veľký záujem o vedu a na Princetonskej univerzite vyštudoval elektrotechniku a počítačové vedy. Po skončení školy v roku 1986 začal pracovať na Wall Street a vytváral počítačové siete pre obchodné firmy.

V roku 1993 sa oženil so spisovateľkou MacKenzie Tuttleovou, majú spolu štyri deti. O rok neskôr sa Bezos presťahoval z New Yorku do Seattlu, kde v garáži založil spoločnosť Amazon a začal cez internet predávať knihy.

V roku 1998 sa s majetkom 1,6 miliardy dolárov prvýkrát dostal na zoznam 400 najbohatších Američanov magazínu Forbes. Odvtedy hodnota jeho majetku vzrástla viac ako 50-násobne.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?