test
Viac

  Keď ľudstvo ohlúplo

  Mala to byť sci-fi komédia o svete v roku 2500. No už 10 rokov po natočení filmu Idiocracy (Absurdistán) sa začína realita nebezpečne podobať na jej scenár. V USA vidia paralely s prihlúplym americkým prezidentom, no paralely s Európou môžu byť ešte hrozivejšie.

  Sci-fi

  Na začiatku 21. storočia sa evolúcia ľudstva ocitla v kritickom bode. Prírodný výber – proces, pri ktorom sa tí najsilnejší, najmúdrejší a najrýchlejší rozmnožovali vo väčšom počte ako tí ostatní – proces, ktorý dovtedy zvýhodňoval tie najlepšie znaky človeka, teraz začal uprednostňovať iné vlastnosti. Väčšina vedecko-fantastickej literatúry predpovedala civilizovanejšiu a inteligentnejšiu budúcnosť ale s postupom času sa zdalo, že sa vývoj pohybuje opačným smerom – k hlúpnutiu.

  Ako k tomu došlo? Evolúcia nemusí nutne podporovať inteligenciu. Bez predátorov, ktorí preberali stádo, začne prospievať tým, ktorí sa rozmnožujú najviac. A tak to pokračovalo po celé generácie -ľudstvo hlúplo hrozivou rýchlosťou. Bohužiaľ, genetické inžinierstvo a všetky zdroje boli zamerané na boj s padaním vlasov a na predĺženie erekcie.

  Medzitým populácia rapídne pribúdala a inteligencia bola naďalej na zostupe, až sa ľudstvo stalo neschopné riešiť aj tie najnákladnejšie problémy. Ako napríklad odpadky. Tie sa na seba po stáročia vŕšili bez akéhokoľvek systému, čo viedlo v roku 2505 k veľkej odpadkovej lavíne. Tá dala do pohybu udalosti, ktoré mali zmeniť svet.

  Vtedy sa z hybernácie prebudil Joe – najpriemernejší americký vojak, ktorý omylom prespal 5 storočí. Zrazu sa však stal najinteligentnejším človekom na svete. Zachránil ľudstvo pred hladomorom, keď ich naučil zalievať polia vodou miesto izotonickými nápojmi. No pravdepodobne nie naveky – so svojou ženou mal síce tri najinteligentnejšie deti na svete, no americký prezident mal so svojimi štyrmi ženami až 32 detí – tých najhlúpejších na svete…

  Realita

  Obavy o to, že inteligentnejší ľudia plodia menej detí ako tí menej inteligentní, sú veľmi staré. Avšak priemerná inteligencia za minulé storočie konštantne rástla. Otázky ale priniesli nedávne štatistiky, ktoré ukázali, že za poslednú dekádu priemerné IQ pokleslo v mnohých krajinách západnej Európy.

  Hlúpne západ? Pri pohľade na priemerné IQ áno. Avšak hlavným dôvodom je migrácia. Priemerné IQ Európana je 100, no priemerné IQ Afričana je pod 80. Migranti prichádzajúci do Európy majú IQ v okolí 90, a tak sú to práve oni a ich deti, ktoré tlačia priemernú inteligenciu nižšie.

  Sociálni inžinieri veria, že rozdiel v IQ sa dá rýchlo dohnať. Že súčasný pokles IQ je iba prechodný. A môžu mať pravdu – za predpokladu, že sa migranti rýchlo zapoja do spoločnosti a najmä do vzdelávacieho systému. Tu však Európa opäť kráča po tenkom ľade.

  Až 50% sociálnych dávok na celom svete sa rozdáva práve v Európe. Sociálne dávky pomáhajú udržovať sociálnu súdržnosť, no pokiaľ sú príliš veľké alebo zle adresované, spravia viac škody ako úžitku. Znižujú globálnu motiváciu pracovať – sebarealizovať sa. A tak nechávajú ľudí hlúpnuť.

  Európski sociálni inžinieri stoja pred ďalšou veľkou otázkou: bude Európa sociálna alebo otvorená migrácii? Naraz to pôjde len sotva…


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články