today-is-a-good-day
Viac

    Komoditné indexy sú na svojich minimách

    Baltic Dry Index, ktorý je indikátorom svetového obchodu s komoditami, je na svojom historickom mimine. Aj index Bloomberg Commodity dosiahol minulý týždeň svoju najnižšiu hodnotu za ostatných 16 rokov.

    Aktuálna situácia je dôsledkom vývoja predchádzajúcich mesiacov. Máme tu trh s výraznou prevahou ponuky nad dopytom.

    Jedným z dôvodov je čínska ekonomika, ktorá mení svoj mix dopytu po komoditách, keď klesá jej dopyt po takzvaných špinavých komoditách, ako oceľ a železná ruda, a rastie dopyt po benzíne, zinku alebo hliníku.

    Dôvodom je prechod na konzumne zameranú spoločnosť. Ďalším elementom slabých komodít je veľmi slabý alebo žiadny rast na rozvíjajúcich sa trhoch.

    Negatívne sa to odráža aj na indexe Baltic Dry Index, ktorý odzrkadľuje svetový obchod s ťažkými komoditami.

    Graf Baltic Dry Index(zdroj: bloomberg.com)

    Na zmenu súčasného stavu na komoditnom trhu by sme potrebovali vidieť reakciu zo strany ponuky, teda producentov. Zatiaľ však k ničomu takému nedochádza.

    Typickým príkladom je ropa, kde je produkcia aj napriek nízkym cenám stále vysoká. Napríklad americkí výrobcovia síce krvácajú, no stále produkujú. To nepomáha budúcim vyhliadkam komodít.

    Očakávame preto s napätím dôležité stretnutie krajín OPEC, ktoré sa uskutoční začiatkom decembra. Kôš dodávok ropy členských krajín tohto kartelu klesol aktuálne už pod 40 dolárov, čo je najmenej od roku 2009.

    To by mohlo vyvolať medzi účastníkmi isté tenzie a možno aj náznak spolupráce. No v tejto chvíli je predčasné to predpovedať.

    OPEC

    Nedávno sa objavila prognóza jednej z investičných bánk, ktorá vo svojej pesimistickej variante naznačuje, že cena ropy sa môže priblížiť k 20 dolárom za barel. Jedným z dôvodov je pretrvávajúce riziko nízkeho dopytu. V USA aj v Európe totiž panujú na túto ročnú dobu nadpriemerné teploty, čo znižuje dopyt po energetických surovinách.

    Podobne ako ostatné komodity sa vyvíja aj zlato, ktoré spadlo minulý týždeň na svoje päť ročné minimum. No jeho pád sa v posledných dňoch zastavil. Je teda možné, že v blízkej dobe uvidíme konsolidáciu.

    Dôležité však bude zasadnutie Fedu začiatkom decembra. Trhy totiž veľmi citlivo očakávajú možný začiatok cyklu zvyšovania sadzieb. Kľúčovým ukazovateľom pre zlato je vývoj kurzu dolára, ktorý by mohol po zvýšení sadzieb posilniť.

    Ako vidíme na grafe pohyb dolára a zlata vykazuje silnú koreláciu. Silný dolár zráža cenu zlata.

    zlato eur/usd

    Okrem toho je tu zasadnutie ECB, hneď v úvode mesiaca, ktoré tiež môže dolár na úkor eura posilniť. December teda bude s tromi dôležitými udalosťami (OPEC, ECB a Fed) veľmi zaujímavým mesiacom.


    • autor článku: Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank
    • zdroj: Saxo Bank
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články