Viac

  OPEC je v situácii, keď každá krajina bojuje sama za seba

  „Stratégia cenovej vojny, ktorá sa začala po minuloročnom novembrovom zasadnutí ropného kartelu, vytvorila na trhu s ropou prostredie, kde každá krajina bojuje sama za seba. Stalo sa to prevládajúcou mantrou,“

  hovorí hlavný komoditný stratég Saxo Bank Ole Hansen.

  „Sme tak svedkami absolútnej nespolupráce medzi jednotlivými krajinami Opecu,“

  hovorí Hansen.

  Každá krajina bojuje sama za seba a to v čase, keď sú producenti schopní ešte viac zvyšovať produkciu, aby tak ochránili svoje príjmy.

  To platí aj v prípade Ruska, ktoré produkuje na úrovni post sovietskeho rekordu. Rusko počas roka postupne zvyšovalo svoju ťažbu, čím sa snažilo reagovať na neľútostný boj o trhový podiel.

  OPEC

  Ponuka na trhu rástla aj napriek silnému poklesu cien. Ceny klesli z viac ako sto dolárov za barel v lete minulého roku na niečo mierne nad 40 dolárov dnes.

  Európskym benchmarkom je ropa Brent a jej cena sa pohybuje okolo 44 dolárov. Ropa WTI je na hodnote zhruba 41 dolárov.

  „Rázny pokles v investíciách, ktorého sme boli svedkami počas uplynulých 12 mesiacov, bude mať na ceny ropy pozitívny dopad až vtedy, keď súčasný prebytok ponuky začne slabnúť,“

  hovorí Ole Hansen.

  „S výhľadom ďalšieho pol milióna barelov ropy z Iránu, ktoré sa pravdepodobne dostanú na trh v prvej polovici budúceho roka, bude pokles produkcie ležať len na pleciach krajín mimo Opecu,“

  V neposlednej rade to budú americkí producenti bridlicovej ropy. Súčasná cena pod 50 dolármi je totiž hlboko pod ich výrobnými nákladmi, čo by mohlo spustiť ešte väčšiu redukciu ich produkcie, ako vidíme dnes.

  ropa

  Pri výhľade na najbližšie obdobie sa naša pozornosť upiera na najbližšie zasadnutie Opecu, ktoré by sa malo uskutočniť na budúci mesiac. Očakáva sa výrazná aktivita krajín ako Venezuela a Nigéria, ktoré sú súčasným bojom o trhový podiel poznačené najviac.

  „Špekulanti s ropou sa budú snažiť odhadnúť, aká hlboká je nespokojnosť vnútri organizácie,“

  hovorí O. Hansen. Dlhodobá stratégia kartelu, ktorá mala byť prezentovaná v decembri, bude odložená až na rok 2016.

  Znamená to, že okrem zasadnutia ECB plánovaného na 3. december a zasadnutia Fedu, ktoré má byť 17. decembra, bude výrazným bodom záujmu aj 4. december, keď sa uskutoční summit Opecu vo Viedni.


   

  • autor článku: Martin O’Rourke, šéfredaktor portálu TradingFloor.com
  • zdroj: Saxo Bank
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články