Kúpiť bitcoin alebo inú kryptomenu? Čo sa oplatí začínajúcemu investorovi viac?

Kryptomeny poznáme už do roku 2009, no do väčšieho povedomia ľudí sa dostali až v roku 2017. Aj napriek tomu sú ešte len v začiatkoch a navyše veľmi volatívne, čo na druhej strane ponúka dobrú možnosť zhodnotenia peňazí.

370

Kryptomeny poznáme už do roku 2009, no do väčšieho povedomia ľudí sa dostali až v roku 2017. Aj napriek tomu sú ešte len v začiatkoch a navyše veľmi volatívne, čo na druhej strane ponúka dobrú možnosť zhodnotenia peňazí.

Každý začínajúci investor by si mal položiť otázku, ako veľmi je ochotný riskovať a aké sú jeho investičné ciele. Konkrétne to, či vyhľadáva čo najvyššiu návratnosť spojenú s vyšším rizikom, alebo dlhodobé zhodnotenie peňazí, ktoré je taktiež rizikové, no napriek tomu bezpečnejšie.

Budúcnosť kryptomien však nevie predpovedať nikto a preto by ste rovnako, ako pri každej inej investícií nemali investovať viac, ako ste ochotní stratiť.

Kúpiť Bitcoin alebo inú kryptomenu?

Bitcoin je úplne prvou kryptomenou, čo je aj jeden z dôvodov, prečo je súčasne z kryptomien najznámejší a kapitalizáciou najväčší. Čo sa týka hodnoty kryptomeny a celkového povedomia Bitcoin dominuje celému trhu.

Aj keď sa bitcoinu predpovedá nárast hodnoty a niektoré predpovede sú naozaj obrovské, je pravdepodobné, že sa už nezhodnotí v desaťnásobkoch, ako v minulosti.

V roku 2010 bolo možné kúpiť kryptomenu bitcoin len za pár centov, čo by v porovnaní s jeho súčasnou cenou predstavovalo rozprávkové bohatstvo.

Tí, ktorí vyhľadávajú vysokú návratnosť, by mali zrejme staviť na iné kryptomeny. Napríklad také Ethereum alebo Ripple dokázali v roku 2017 zhodnotiť svoju hodnotu len za jediný rok omnoho viac, ako samotný Bitcoin.

S vyššou návratnosťou sa však zvyšuje aj riziko a nie každá investícia dokáže priniesť svoje ovocie. V súčasnosti existuje niekoľko stoviek kryptomien, no mnohé z nich fungujú len ako ponziho schémy alebo umelo nafúknuté pump and dump kryptomeny.

Na čo pozerať pred kúpou kryptomeny

Predtým, než sa rozhodnete vyhľadať predaj kryptomien k nákupu, by ste mali vedieť do čoho investujete. Pri vidine zisku je ľahké podľahnúť emóciám a investovať všetky úspory, čo však pri nedostatočnej informovanosti a následnej panike vedie len k strate.

Preto sa nenechajte ovplyvniť internetovými reklamami a názormi iných a práve naopak, neustále sa vzdelávajte.

Ak chcete kúpiť kryptomenu inú ako je Bitcoin, je dobré vyberať z pomedzi kryptomien, ktoré ponúkajú naozaj reálne využitie a najlepšie nie len na papieri, ale aj v praxi. Vždy je veľkým plusom, ak už má daná kryptomena reálne partnerstvá a svoju komunitu ľudí.

Pozerajte aj na to, kto za danou kryptomenou stojí, či ide skutočne o odborníkov so skúsenosťami a na to, čím sa líši od ostatných kryptomien.

Hodnota perspektívnych kryptomien v čase rastie, hlavne vďaka samotnej využiteľnosti a zvýšenému záujmu ľudí a to aj napriek korekciám a tzv. FUD (strach, neistota, pochybnosti).

Rozhodnutie kúpiť Bitcoin môže byť najmenej rizikové, keďže predstavuje tak povediac najistejšiu kryptomenu, vhodnú na pravidelné investovanie aj po malých častiach. Existujú však aj kryptomeny, ktoré rastú rychlejšie ako bitcoin, alebo majú väčší potenciál rastu, no vybrať si tú pravú môže byť náročné.

V prípade investovania do iných kryptomien je rozumné diverzifikovať a rozložiť svoju investíciu medzi viacero perspektívnych kryptomien. Svet kryptomien je neistý a volatívny, no rozumné investovanie by vám malo priniesť zisk, treba však byť trpezlivý a informovaný.

PRIDAŤ KOMENTÁR