Viac

    5 otázok, ktoré by ste si mali položiť pred investovaním do kryptomien

    V súčasnosti je podľa CoinMarketCap v obehu viac ako 1 560 kryptomien. Väčšina z nás pozná základné informácie o veľkých projektoch, ako sú Bitcoin a Ethereum. Ale snažiť sa urobiť informované investičné rozhodnutie o niektorých menších...

    V súčasnosti je podľa CoinMarketCap v obehu viac ako 1 560 kryptomien. Väčšina z nás pozná základné informácie o veľkých projektoch, ako sú Bitcoin a Ethereum.

    Ale snažiť sa urobiť informované investičné rozhodnutie o niektorých menších, môže príliš často vyzerať ako mätúca perspektíva.

    Práve preto prichádzame s piatimi najdôležitejšími otázkami, ktoré si je potrebné položiť pred tým, ako investujete do jednotlivých kryptomien.

    Vzhľadom na to, že blockchain je nová technológia, ktorá je prístupná pre širšiu verejnosť (a teda prístupná pre neakreditovaných, často menej sofistikovaných investorov), množstvo zavádzajúcich alebo jednoznačne nepravdivých informácií môže kolovať na online zdrojoch, ktoré vytvárajú skutočné mínové pole. Nehovoriac o tom, že niektoré projekty nie sú nič viac ako čisté podvody.

    Tak ako viete, čo hľadať pred rozhodnutím o tom, či investovať do daného projektu alebo nie? Nižšie identifikujeme päť dôležitých otázok, ktoré by ste sa mali pýtať sami seba, keď robíte svoj výskum potenciálnej investície do kryptomien.

    Prináša projekt nejaké reálne využitie?

    Príliš veľa coinov neponúka nič iné ako len transfer alebo uchovanie hodnoty, nič s čím by si neporadil Bitcoin či Litecoin. Potom sú tu spoločnosti, ktoré chcú len vytrieskať nejaký zisk z ošialu, ktorý okolo seba spôsobuje už len samotné slovo blockchain. A to všetko bez jasného uplatnenia technológie na prvom mieste.

    Stojí za to pripomenúť si, aké problémy blockchain v skutočnosti chce riešiť, a potom overiť, či konkrétny projekt môže priniesť riešenie v reálnom svete.

    Ak projekt dokáže vyriešiť problém pomocou ledger technológie, ktorá bola predtým neriešiteľná, potom je pravdepodobné, že takýto projekt sa bude tešiť vysokému dopytu. To z neho robí atraktívnu investičnú perspektívu.

    Som pripravený stratiť moje peniaze?

    Kryptomeny sú relatívne nové, vzrušujúce a potenciálne život meniace. Faktom však je, že 100% hodnoty investície môže byť okamžite stratených prostredníctvom devalvácie alebo prípadných hackerských útokov.

    To môže byť obzvlášť zdrvujúce pre tých, ktorí investujú všetky svoje peniaze s predstavou, že sa ich investícia vráti niekoľkonásobne vyššia.

    To neodporúčame nikomu z Vás, pokiaľ sa rozhodnete investovať, tak len to čo si môžete dovoliť stratiť. Je to poučka, ktorú určite počujete všade, ale je to skutočne dobrá stratégia.

    Kto stojí za daným projektom?

    Existujú dôkazy, že tím obsahuje kvalifikovaných, skúsených odborníkov v oblasti technológií? Personál s preukázanou skúsenosťou s vývojom blockchainu by mal byť samozrejmosťou.

    Povinnosti marketingu, ktoré preukazujú, že projekt je seriózny pre budovanie dlhodobého podnikania a vytváranie partnerstiev, by mali byť jasne viditeľné.

    Tím by mal mať pevnú sociálnu prítomnosť v médiách — profily na LinkedIn, ktoré detailne dokazujú predchádzajúce skúsenosti súvisiace s aktuálnym projektom, ako aj Facebook / Twitter profily, by mali byť ľahko dostupné a overiteľné. Sú jednotliví členovia tímu známi v tom čo robia?

    Samozrejme, toto sa vzťahuje aj na samotný tím. Ak sú aktívni na platformách ako Telegram, Twitter a Facebook, pomáha to zdôrazniť transparentnosť projektu.

    Ak poskytujú aj pravidelné a objektívne informácie o vývoji projektu a vytváraní partnerstiev, je to pre komunitu ďalšou pozitívnou pozíciou, ktorá pomáha tiež posilniť reputáciu a profesionalitu tímu.

    Navyše stojí za to zistiť aj počet sledovateľov, ktorých projekt na jednotlivých sociálnych sieťach odoberá.

    Uskutočnil projekt nejaké významné partnerstvo?

    Ak je nový projekt seriózny vo svojom vývoji, bude sa vždy usilovať o vytvorenie pracovných partnerstiev s osvedčenými spoločnosťami.

    Možno bude partnerstvo výužívať blockchain technológiu. Alebo možno sa obe strany usilujú o vykonanie výskumu v špecifickom aspekte technológie.

    Tak či onak, schopnosť ukázať investorom, že veľké inštitucionálne mená majú záujem o projekt, nepochybne pomáha zvyšovať jeho budúci potenciál. Naopak, projekt s nulovými partnerstvami po mesiacoch či rokoch vývoja len ťažko zapôsobí.

    Aký je maximálny počet tokenov daného projektu?

    Prečo cena Bitcoinu dokázala dosiahnuť desiatky tisíc dolárov, zatiaľ čo cena Ripple dosiahla maximum len niekoľko dolárov? Odpoveď závisí od počtu tokenov, ktoré každý projekt vydal, v súčasnosti je v obehu 17 miliónov Bitcoinov, zatiaľ čo počet Ripple (XRP) je 39 miliárd tokenov.

    Preto je dôležité vyhľadávať projekty s menšími zásobami tokenov. Čím menej tokenov je možné vyťažiť, tým vačšiu cenu môže daný projekt dosiahnuť.

    Záver

    Dúfame, že týmito piatimi otázkami, ktoré si treba položiť pred investovaním do daného projektu sme Vám aspoň trochu pomohli a nasmerovali Vás tým správnym smerom.

    Samozrejme aj iné aspekty oplyvňujú vývoj ceny a úspešnosť projektov, ako napríklad vysoká volatilita a prípadná regulácia, či dokonca úplny zákaz kryptomien v daných štátoch. Veríme, že si Vaše prípadné investície dobre premyslíte a budete úspešní.


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články