Viac

  Libra najvyššie za posledného pol roka

  Trhy sa po Veľkej noci vrátili do svojho obvyklého tempa a hneď na úvod skráteného pracovného týždňa prišla mimoriadne prekvapujúca správa z Veľkej Británie...

  Trhy sa po Veľkej noci vrátili do svojho obvyklého tempa a hneď na úvod skráteného pracovného týždňa prišla mimoriadne prekvapujúca správa z Veľkej Británie.

  Britská premiérka Theresa May, ktorá je vo funkcii len slabých deväť mesiacov ohlásila konanie predčasných volieb. Voľby by sa mali uskutočniť 8. júna tohto roka a hlavným motívom bude fakticky získanie dostatočného mandátu na uskutočnenie výstupu Veľkej Británie z Európskej únie.

  Theresa May sa týmto prekvapujúcim ťahom snaží získať pevnú podporu pre konzervatívcov vo Veľkej Británii. Situácia je momentálne taká, že Theresa May sa stala premiérkou bez konania volieb a týmto rozhodnutím chce demokraticky upevniť svoje postavenie vo vedení krajiny.

  Aj keď sa to možno zdá ako riskantný ťah, ktorý môže Veľkej Británii priniesť neistotu v ďalších mesiacoch a rokoch, trhy si myslia pravý opak. Britská libra po zverejnení tejto správy okamžite vzrástla o viac ako 1 % a ku koncu obchodovania v Európe boli jej zisky skoro dvojpercentné. Prečo trhy vyhodnotili tento ťah ako správny pre Britániu?

  Podľa prieskumov verejnej mienky majú konzervatívci dostatočný náskok pred druhou najsilnejšou stranou – labouristami. Očakávaný výsledok volieb je tak jasný.

  Druhým dôvodom je, že Theresa May v prípade bezproblémového víťazstva získa 5-ročný mandát na dotiahnutie celého procesu Brexitu.

  A čo je najdôležitejšie, trhy čakajú, že May posilnená domácou podporou získa pre Veľkú Britániu výhodné podmienky a po vystúpení z EÚ skončí ako víťaz. Uskutočnenie predčasných volieb podporia aj labouristi, čo v podstate znamená, že ich konaniu už nič nestojí v ceste.

  Ako tzv. game changer, alebo ak chcete moment veľkej zmeny, označila túto udalosť aj nemecká Deutsche Bank. Banka, ktorá ešte prednedávnom vyhlasovala predzvesti toho, že libra padne až na 31 ročné minimá, mení kompletne svoju pozíciu.

  Deutsche Bank ešte pred dvoma mesiacmi varovala, že libra môže spadnúť až k hranici 1,05 GBP/USD. Takáto predpoveď bola jedna z najnižších medzi všetkými svetovými poprednými bankami.

  Dnes je libra voči americkému doláru na cene 1,29 a pokiaľ budeme súhlasiť, že sa jedná o game changer fakt, bude pravdepodobne ďalej rásť. Aj Nemci vidia konanie volieb, ako dôvod na posilnenie postavenia Británie pri vyjednávaní podmienok odchodu z EÚ.

  K Deutsche Bank sa nepriamo pridala aj ďalšia svetoznáma banka Goldman Sachs. Vo svojom vyhlásení síce nepredpovedajú rast libry, avšak vzdávajú sa svojich dlhých dolárových pozícií, ktoré predpovedali pre rok 2017. Jedným z dôvodov je aj ohlásenie volieb vo Veľkej Británii, ktoré bude podľa Goldmanov tlačiť libru voči doláru nahor.

  V liste svojim klientom ďalej uvádzajú, že dôvody na rast doláru stále ostávajú. Aktívne vystupovanie centrálnej banky, stabilná situácia v domácej ekonomike v porovnaní so situáciou v Európe, tomu napomáhajú.

  Avšak, aj tieto silné dôvody na rast dolára sa v posledných týždňoch a mesiacoch nepremietli do očakávaného rastu. Príčinou podľa Goldmanov môže byť nedostatočné trhové vnímanie vyjadrení ohľadom zvyšovania úrokových sadzieb v USA.

  Akoby už bolo jedno, či v roku 2017 príde k dvom, trom alebo štyrom zvýšenia úrokových sadzieb. Dolár jednoducho nerastie tak, ako si analytici predstavovali.

  Tieto všetky fakty a udalosti nahrávajú tomu, aby libra ďalej rástla. Včera sme videli ukážkový short squeeze obchodných pozícií, čo ešte viac umocnilo prudký rast libry.

  Dôležité bude sledovať ďalšie hodiny a dni a či rastový trend ostane zachovaný. Ak áno, môže ísť o veľmi výhodnú pozíciu pre vstup do dlhodobej long pozície.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články