Viac

  13 vecí, ktoré mentálne silní ľudia nikdy nerobia

  Dosahovanie vášho najväčšieho potenciálu nevyžaduje, aby ste pracovali tvrdšie pridávaním vytúžených návykov do vášho už teraz rušného života. Namiesto toho môžete pracovať efektívnejšie tým, že odstránite postupy a rutiny, ktoré narúšajú efektivitu...

  Dosahovanie vášho najväčšieho potenciálu nevyžaduje, aby ste pracovali tvrdšie pridávaním vytúžených návykov do vášho už teraz rušného života. Namiesto toho môžete pracovať efektívnejšie tým, že odstránite postupy a rutiny, ktoré narúšajú efektivitu a odčerpávajú duševné sily.

  Tu je 13 vecí, ktoré mentálne silní ľudia nerobia:

  1. Mentálne silní ľudia nestrácajú čas ľutovaním sa

  Je zbytočné váľať sa vo svojich problémoch a zveličovať svoju smolu. Sebaľútosť vás núti zameriavať sa na samotný problém a bráni vám v hľadaní jeho riešenia.

  Utrpenie je nevyhnutné, ale ľutovanie seba samého je voľba. Aj keď nemôžete vyriešiť problém, môžete si zvoliť ovládať svoj postoj a prístup k nemu. Aby ste udržali sebaľútosť na uzde, nájdite 3 veci, za ktoré ste každý deň vďačný.

  2. Mentálne silní ľudia nerozdávajú ich moc nad nimi samými

  Nemôžete sa cítiť ako obeť a byť psychicky silný – to je nemožné. Ak vás vaše myšlienky posielajú do módu obete – „Moja sestra ma privádza do šialenstva!“ alebo „Môj šéf chce, aby som zo seba nemal dobrý pocit.“dávate ostatným nad vami moc. Nikto nemá moc nad spôsobom, akým sa správate, konáte alebo akým spôsobom myslíte.

  Zmena svojho slovníka je jeden zo spôsobov, ako rozpoznať, že voľby, ktoré urobíte, sú skutočne vaše. Namiesto

  „Musím dnes zostať a pracovať do večera.“

  povedzte

  „Ja som sa rozhodol/a dnes zostať a pracovať do večera.

  Tam môže mať následky, ak nechcete pracovať neskoro, ale je to stále voľba. Mať sám nad sebou moc je základným prvkom k vytvoreniu spôsobu života, ktorý chcete.

  3. Mentálne silní ľudia sa nevyhýbajú zmene

  Ak sa obávate, že zmena urobí veci horšími, uviaznete v starých spôsoboch. Svet sa mení a váš úspech závisí na vašej schopnosti prispôsobiť sa.

  Čím viac budete cvičiť tolerovanie úzkosť z rôznych zdrojov – či už novú prácu alebo skoncovanie s nefunkčným vzťahom – tým viac sebavedomejšími sa stanete vo svojej schopnosti prispôsobiť sa a vytvárať pozitívne zmeny vo vašom živote.

  4. Mentálne silní ľudia nerozhadzujú energiu na veci, ktoré nemôžu ovplyvniť

  Sťažovanie sa, znepokojovanie sa a zbožné priania problémy nevyriešia – iba plytvajú vašou energiou. Ak budete investovať tú istú energiu do vecí, ktoré môžete ovládať, budete oveľa lepšie pripravený na čokoľvek, čo vám život postaví do cesty.

  Dávajte pozor na časy, kedy ste v pokušení sa starať o veci, nad ktorými nemáte kontrolu – ako sú rozhodnutia iných ľudí, alebo ako sa správa váš konkurent – a venujte túto energiu na niečo viac produktívne, ako je dokončenie projektu v práci alebo doma alebo pomoc vášmu priateľovi s tým jeho.

  Akceptujte situácie, ktoré sú mimo našu kontrolu a zamerajte sa skôr na ovplyvňovanie ako na kontrolu ľudí okolo seba.

  5. Mentálne silní ľudia sa nesnažia vyhovieť všetkým

  Snažiť sa urobiť ostatných ľudí šťastných vyciciava vašu mentálnu silu a spôsobí, že stratíte zo zreteľa svoje ciele. Rozhodnutia, ktoré sklamú alebo rozrušia iných chcú odvahu, ale žiť autentický život vyžaduje, aby ste konali podľa svojich hodnôt. Napíšte si vašich top 5 hodnôt a sústreďte vašu energiu k vernosti k nim.

  6. Mentálne silní ľudia sa neboja riskovať

  Ak sa niečo zdá byť desivé, pravdepodobne nebudete riskovať, dokonca ani v malom. Naopak, ak ste nadšený novou príležitosťou, môžete prehliadnuť obrovské riziko a ísť vpred.

  Emócie zatemňujú váš úsudok a zasahujú do vašej schopnosti presne vypočítať riziko. Nemôžete sa stať mimoriadnym bez riskovania, ale úspešný výsledok závisí na vašej schopnosti prijímať správne riziká.

  Rozpoznajte, ako sa cítite a ako vaše emócie ovplyvňujú vaše myšlienky. Vytvorte si zoznam kladov a záporov tohto rizika, ktoré vám pomôžu urobiť rozhodnutie založené na rovnováhe medzi emóciami a logikou.

  7. Mentálne silní ľudia nelipnú na minulosti

  Kým poučenie sa z minulosti vám pomáha vybudovať duševnú silu, jej premietanie je škodlivé. Neustále spochybňovanie vašich minulých rozhodnutí alebo romantizovanie o starých dobrých dňoch vám bráni užívať si prítomnosť a vytvárať budúcnosť.

  Zmierte sa s minulosťou. Niekedy to znamená odpustiť niekomu, kto vám ublížil alebo skončiť s ľútosťou. Skôr ako znovu prežívať svoju minulosť, pracujte na emóciách, ktoré vám bránia pohnúť sa vpred.

  8. Mentálne silní ľudia neopakujú svoje chyby

  Možno ste sa v mladosti naučili, že chyby sú zlé a tak sa ich snažíte skryť alebo ich ospravedlniť, aby ste pochovali hanbu s nimi spojenú. To vám však bráni sa z nich poučiť.

  Či už získali späť váhu, na ktorej zhodení ste ťažko pracovali, alebo ste zabudli dôležitý termín dokončenia, každý chybný krok využite ako príležitosť k rastu. Hrdosť na bok a pokorne vyhodnoťte, prečo ste to pokašľali. Tieto znalosti využite k lepšiemu pohybu vpred, ako predtým.

  9. Mentálne silní ľudia necítia hnev k úspechom druhých ľudí

  Sledovanie spolupracovníka, ktorého povýšili alebo počuť kamaráta, ktorý hovorí o svojom najnovšom úspechu, či vidieť člena rodiny, ktorý si kúpil auto, ktoré si vy nemôžete dovoliť môže vyvolať pocity závisti. Ale žiarlivosť presúva pozornosť od vášho úsilia a narúša vašu schopnosť dosiahnuť vaše ciele.

  Zapíšte si svoju definíciu úspechu. Keď ste s touto definíciou stotožnený, prestanete cítiť hnev a žiarlivosť k dosiahnutiu cieľov druhých ľudí a zostanete odhodlaný k dosiahnutiu vašich cieľov. Uvedomte si, že keď ostatní ľudia dosiahnu svoje ciele, ich úspechy nezmenšia vaše úspechy.

  10. Mentálne silní ľudia sa nevzdajú po prvom neúspechu

  Niektorí ľudia sa bránia zlyhaniu za každú cenu, pretože odhaľuje ich pocit vlastnej hodnoty. Neskúsiť to vôbec alebo vzdanie to po vašom prvom pokuse o to vám zabráni dosiahnutie vášho skutočného potenciálu.

  Takmer každý príbeh mimoriadne úspešného človeka začína rozprávaním o opakovanom zlyhaní (berte do úvahy napríklad tisíce zlyhaní Thomasa Edisona, ktorý vynašiel prvú životaschopnú žiarovku).

  Čeľte strachu z porážky a naťahujte vaše limity. Aj keď sa cítite v rozpakoch, odmietnutý alebo zahanbený, držte hlavu hore a odmietajte nechať neúspech definovať vás ako človeka. Zameriavajte sa na zlepšovanie vašich schopností a buďte ochotný to skúsiť znova potom, čo sa vám to nepodarí.

  11. Mentálne silní ľudia sa neboja tráviť čas so sebou samým

  Samota môže niekedy nadobudnúť pocit neproduktivity. Pre niektorých ľudí je myšlienka byť sám so svojimi myšlienkami absolútne desivá. Väčšina ľudí zabráni tichu, tým, že zaplní svoje dni s prívalmi aktivity a hluku.

  Čas strávený sám so sebou je však nevyhnutnou súčasťou budovania mentálnej sily. Vytýčte si aspoň 10 minút každý deň na zhromaždenie vašich myšlienok bez rozptyľovania z okolitého sveta. Využite čas na reflexiu vášho postupu a na vytváranie cieľov do budúcnosti.

  12. Mentálne silní ľudia necítia, že im svet niečo dlhuje

  Radi si myslíme, že keď dáme do niečoho dosť ťažkej práce cez zlé časy, zaslúžime si úspech. Ale čakanie na to, aby vám svet dal to, čo si myslíte, že vám dlhuje, nie je produktívna životná stratégia.

  Všímajte si časy, keď máte pocit, akoby ste si zaslúžili niečo lepšie. Zámerne sa radšej zamerajte na všetko, čo musíte dať, ako na to, čo si myslíte, že si zaslúžite. Bez ohľadu na to, či si myslíte, že váš údel je spravodlivý, máte dary, ktoré môžete zdieľať s ostatnými.

  13. Mentálne silní ľudia neočakávajú okamžité výsledky

  Rastiete pomaly. Či už sa snažíte zbaviť svojej prokrastinácie alebo zlepšiť svoje manželstvo, očakávať okamžité výsledky povedie k sklamaniu. Myslite na vaše úsilie ako na maratón, nie šprint. Vnímajte hrbole na ceste skôr ako drobné neúspechy, nie ako zátarasy.

  V určitom okamihu vášho života budete potrebovať všetku mentálnu silu, či už to bude strata niekoho blízkeho, finančné problémy alebo vážny zdravotný problém. Mentálna sila vám dá odolnosť k zvládnutiu výziev.

  A dobrá správa je, že každý môže posilňovať svoje mentálne svaly. Precvičujte si byť svojim vlastným koučom mentálnej sily. Dávajte pozor na oblasti, v ktorých sa vám darí a zistite, kde je potrebné to zlepšiť. Vytvárajte príležitosti pre rast a nech je pre vás výzvou byť dnes trochu lepším, ako ste boli včera.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI


  Oliver OlejníkOliver Olejník

  www.stavamesauspesnymi.sk

  Mojim cieľom je ľuďom pomáhať prostredníctvom zdieľania rád, myšlienok a tipov tých najúspešnejších ľudí, ktorých sám sledujem a od ktorých sa sám učím a inšpirujúcich príbehov úspešných ľudí, ktorí zmenili tento svet k lepšiemu.

  Verím, že tieto veci ľuďom dokážu pomôcť naštartovať ich vysnívaný život, pretože všetko začína túžbou niečo dosiahnuť.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články