SVETOVÝ REKORD

Zámok dokončili v roku 2011 a v roku 2015 bol predaný za 301 miliónov dolárov. Podľa magazínu Forbes to bol svetový rekord za obytnú nehnuteľnosť. Kupcom bola skupina firiem sídliacich vo Francúzsku a v Luxembursku.

Mohammed bin Salman

Pátranie New York Times však teraz odhalilo, že za všetkými firmami stojí jedna spoločnosť napojená na osobnú nadáciu saudského korunného princa. Poradcovia saudskej kráľovskej rodiny potom denníku potvrdili, že Mohammad bin Salman je skutočným vlastníkom zámku.

Mohammad bin Salman má 32 rokov a je vyštudovaný právnik. Pôsobil ako poradca svojho otca Salmana bin Abdulazíza al Sauda. Keď sa Salman stal v roku 2015 stal kráľom, Mohammada vymenovali aj za ministra obrany.

Korunným princom sa stal len v júni 2017 a čoskoro v krajine spustil veľké čistky proti korupcii. Boli pri nich zatknutí aj viacerí princovia a súčasní aj bývalí ministri.

MÁ AJ DA VINCIHO

Najdrahší dom na svete nie je jediným klenotom v zbierke majetku Mohammada bin Salmana. V roku 2015 kúpil od ruského magnáta jachtu Serene. Jurij Šefler si ju dal postaviť iba rok predtým. S dĺžkou 133,9 m patrila medzi 10 najväčších súkromných jácht na svete. Saudský princ za ňu zaplatil údajne až 500 miliónov eur.

Ukázalo sa tiež, že Mohammad bin Salman stojí aj za kúpou najdrahšieho obrazu na svete. V polovici novembra bolo dielo Spasiteľ sveta od Leonarda da Vinci predané za 450 miliónov dolárov.

Je to jediný obraz od da Vinciho, ktorý sa nachádza v súkromných rukách. Hovorilo sa, že ho kúpil iný saudský princ, ale podľa viacerých zdrojov konal v mene Mohammada bin Salmana.