today-is-a-good-day
Viac

    Nemci varujú ECB pred zvyšujúcou sa infláciou

    Prezident ECB Mario Draghi začína byť pod veľkým tlakom nemeckých najvyšších politických a ekonomických predstaviteľov. Minulý týždeň totiž ukázal, že inflácia v najväčšej európskej ekonomike pomaly naberá na obrátkach...

    Prezident ECB Mario Draghi začína byť pod veľkým tlakom nemeckých najvyšších politických a ekonomických predstaviteľov. Minulý týždeň totiž ukázal, že inflácia v najväčšej európskej ekonomike pomaly naberá na obrátkach.

    Hnev Nemcov najlepšie dokumentuje najčítanejší nemecký denník Bild. V titulku „Zvýšte sadzby teraz“ jasne odkazuje predstaviteľom ECB, aby zastavili kvantitatívne uvoľňovanie a zvýšili úrokové sadzby, aby sa tak predišlo hroziacej vyššej inflácii.

    Draghi tak opäť raz musí čeliť obavám Nemecka, ktorý majú historicky najhoršie skúsenosti s vysokou infláciou spomedzi európskych krajín. Otázkou je, či sú obavy Nemecka na mieste.

    Na obranu ECB však musíme podotknúť, že prioritou európskej centrálnej banky je cenová stabilita v celej eurozóne a nie len v Nemecku. Nemecko tak môže aktuálne vykazovať vyššie inflačné čísla, avšak kým inflácia nebude vyššia v celej eurozóne, ECB to v podstate nemusí zaujímať.

    Miera inflácie v Nemecku dosiahla 1,7 %, čo predstavuje rekordný nárast z minulých iba 0,7 %. Pod rastom sa podpísali najmä vyššie ceny energií, ale takisto aj vyššie ceny potravín a tovarov bežnej spotreby.

    Nemecké média v tejto súvislosti pripomínajú, že tým, ako sú nízko nastavené úrokové sadzby, stráca sa reálna motivácia obyvateľov sporiť. Základné ekonomické motivácie sporiť sú tak umelo potláčané.

    Deň po zverejnení údajov z Nemecka sme sa dočkali dát aj z celej eurozóny. Miera inflácie sa ocitla tesne nad 1 %, čo nepredstavuje taký vysoký nárast ako v Nemecku. Tieto čísla tak dávajú Mariovi Draghimu za pravdu.

    Aj v tomto prípade sa však jedná o viac ako dvojnásobný nárast oproti minulému obdobiu. Stále to je však hlboko pod ideálnou úrovňou 2 percentnej inflácie. ECB očakáva, že túto úroveň sa podarí dosiahnuť až v roku 2019.

    Prezident nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann zatiaľ nekomentoval zverejnené čísla. Aj on je však tvrdým zástancom umiernenej menovej politiky. Pred Vianocami sa vyjadril, že „musíme reagovať s dostatočným predstihom“.

    Rozmenené na drobné, aj podľa neho je potrebné riziko vysokej inflácie brať s úplnou vážnosťou a minimálne premýšľať nad utiahnutím menovej politiky v eurozóne.

    Nemecko je už dlhodobo tŕňom v oku Európskej centrálnej banky. Nemci sústavne obviňujú ECB z nepremysleného a neodôvodneného prijímania niektorých rozhodnutí.

    Možno aj vďaka blížiacim sa voľbám je Nemecko v čoraz väčšej neistote a vysoká inflácia by sa určite nepodpísala pod úspešné výsledky volieb pre tradičné politické strany.

    Inflácia v Nemecku

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články