Viac

    Obchodovanie na burze nezarába, alebo najbohatší ľudia sveta nepochádzajú z burzy

    Pokiaľ Vás zaujíma predovšetkým finančný profit, v tom prípade je lepšie sa zamerať na iný odbor, ako sú akcie. Totiž najbohatší ľudia sveta nezarobili obchodovaním na burze alebo investovaním do akcií...

    Pokiaľ Vás zaujíma predovšetkým finančný profit, v tom prípade je lepšie sa zamerať na iný odbor, ako sú akcie. Totiž najbohatší ľudia sveta nezarobili obchodovaním na burze alebo investovaním do akcií.

    Zaobchádzanie s peniazmi a ich pretáčaniu na burzách vyzerá na prvý pohľad ako skvelý spôsob pre ľudí, ktorí si „chcú nahrabať“. Opak je ale pravdou a mnoho lakomcov si pri páde z akciového kolotoča narazí nos.

    Ako prišli k svojmu imaniu najbohatší ľudia sveta?

    Zaujímavým ukazovateľom je zoznam najbohatších ľudí na svete. Netvrdím, že cieľom človeka by malo byť umiestnenie sa v tomto zozname. Je ale veľmi zaujímavé pozrieť sa na odbory, v ktorých zarobili tí najúspešnejší na svete.

    Zoznam najbohatších osobností napovie, ktoré odbory sú finančne zaujímavé. Ak je obchodovanie na burze skvelý spôsob pre zbohatnutie, nemali by v zozname najbohatších ľudí figurovať predovšetkým akcioví špekulanti a investori?

    Opak je pravdou. V zozname 100 najbohatších ľudí sveta dominujú mená z technologického sektora, odevníctva, maloobchodu a ďalších odborov vzdialených od akciovej burzy na míle ďaleko.

    Najbohatší človek sveta Bill Gates zbohatol na vybudovaní softvérovej firmy Microsoft. Jeff Bezos založil Amazon (pôvodne robil v hedge fonde, ale potom si radšej založil kníhkupectva). Larry Page a Sergey Brin patrí ku Googlu. Nemec Georg F. W. Schaeffler zarobil na guľkových ložiskách, Stefan Persson na predajni s oblečením H&M.

    Ďalšie odbory v top 100 najbohatších ľudí sveta sú farmácie, filmový priemysel, nehnuteľnosti, výroba počítačov, bankovníctvo, internet a tak ďalej.

    Tretím najbohatším človekom sveta je Warren Buffett so svojím investičným konglomerátom Berkshire Hathaway. Buffett sa však nevenuje rýchlym burzovým špekuláciám, aby rýchlo dosiahol zisk.

    Je to businessman s veľkým pochopením pre fungovanie firiem a niekoľkokrát sa potvrdili jeho špičkové manažérske schopnosti. Zo sveta profesionálnych investorov a finančníkov na zozname potom dlho nikto nie je, až na 29. mieste George Soros a ďalej nasledujú:

    31. Carl Icahn,

    34. Prince Alwaleed Bin Talal Alsaud,

    60. Ray Dalio,

    76. James Simons,

    85. Abigail Johnson.

    Zo zoznamu 100 najbohatších ľudí sveta patrí len 7 medzi profesionálnych investorov. Označili by ste to za vysoko lukratívny odbor, ktorý má iba 7% ľudí v top 100? Za špekulantov by sa z týchto ľudí dali označiť dokonca iba 4, tj. 4%.

    Pre príklad, ako sú špekulácie ťažké, spomeniem snáď najlepšieho ekonóma dnešnej doby. Ray Dalio založil jeden z najväčších investičných fondov na svete, spravuje stovky miliárd dolárov inštitúciám. Jeho fond Bridgewater zamestnáva 1200 ľudí.

    Dali vybudoval stredne veľkú firmu s cieľom pochopiť ekonómiu do špiku kostí. Investičnou filozofiou Bridgewater je alokovať financie tak, aby nestrácali na hodnote za každého počasia. Kapitál je alokovaný naprieč kontinentmi, komoditami, akciami, dlhopismi a ďalšími inštrumenty.

    Cieľom je nepredať, nech už bude recesia, expanzia alebo napríklad hyperinflácia dolára. Ray Dalio je špičkový odborník s armádou analytikov za chrbtom. Na zozname zaberá šesťdesiate miesto s 16 miliardami dolárov a jeho fond dosahuje zhodnotenie v jednotkách percent ročne.

    Oproti tomu Warren Buffett zamestnáva v korporátnych kanceláriách Berkshire Hathaway iba 24 ľudí a napriek tomu je tretím najbohatším človekom na svete. Buffett je však svetovo jedinečná osobnosť a ťažko sa niekomu podarí jeho úspech zopakovať.

    Zoznam najbohatších ľudí sveta samozrejme nie je bez chýb, pretože mnoho najbohatších ľudí svoje imanie skrýva.

    Bývalý indonézsky prezident Mohamed Suharto je označovaný za najväčšieho príjemcu úplatkov v histórii ľudstva a údajne si takto prišiel na 15-35 miliárd dolárov. Na zozname chýba.

    Rovnako tak nie je na zozname Ferdinand Marcos, bývalý prezident Filipín, ktorý si údajne prišiel nelegálne cestou k 5-10 miliardám dolárov.

    Ak Vám ide len o peniaze, vyhnite sa akciovej burze širokým oblúkom. Začnite podnikať alebo sa venujte politike v niektorej rozvojovej zemi.

    Pre koho je burzové obchodovanie vhodné?

    Špekulácia je vhodná napríklad pre ľudí, ktorých baví skúmať dáta v Exceli a odhaľovať zákonitosti správania trhov. Hodnotové investovanie vyhovuje ľuďom s citom pre biznis a chuťou prichádzať na to, ako podniky fungujú a čo je pre úspech firmy dôležité.

    Dobrí investori majú zaľúbenie v prečítaní výsledkov hospodárenia firiem. Programátori majú samozrejme blízko k automatickým obchodným systémom. Úspech na burze nemožno vopred predikovať. Keby ste sa chceli stať účtovníkom, môžete si presne nalinkovať cestu a ak ju absolvujete, je výsledok istý.

    Nemusíte byť najlepší účtovník na svete, ale uživíte sa a môžete v tom byť dobrý. Obchodovanie na burze je iné. Niektorí analytici študujú akcie celý život, a napriek tomu sa nestanú úspešnými investormi.

    Preto by ste mali nachádzať zaľúbenie v samotnej ceste, aby ste neľutovali strateného času, keby sa náhodou nedostavili vytúžený cieľ.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články