Viac

  Vyzerá to na obrat vo vývoji európskej ekonomiky

  Počas prezentácií a stretnutí s klientmi vždy zdôrazňujem, nesnažme sa znovu vynaliezať koleso. Platí to aj v makroekonomike a preto my v Saxo Bank sledujeme vývoj ukazovateľa €-coin, ktorý mesačne zostavuje talianska národná banka Bank of Italy ...

  Počas prezentácií a stretnutí s klientmi vždy zdôrazňujem, nesnažme sa znovu vynaliezať koleso. Platí to aj v makroekonomike a preto my v Saxo Bank sledujeme vývoj ukazovateľa €-coin, ktorý mesačne zostavuje talianska národná banka Bank of Italy a ktorý hovorí o zmenách a trendoch vo vývoji európskeho HDP. Vyzerá to na obrat vo vývoji európskej ekonomiky.

  Najnovšie čísla tohto ukazovateľa za máj, ktoré boli vydané tento týždeň, ukazujú na ďalší pokles. Jeho hodnota klesla z 0,28 bodu v apríli na 0,26 bodu. Zníženie spôsobilo najmä spomalenie v priemysle a pretrvávajúci negatívny vývoj cien. Rast HDP eurozóny dosahuje podľa €-coin ročne zhruba jedno percento.

  Keď sa však na čísla pozrieme z pohľadu vývoja v čase, vidíme, že tempo poklesu sa spomaľuje. Je teda pravdepodobné, že už jún môže byť mesiacom zlomu. Aktuálne májové čísla by tak mohli predstavovať najnižšiu hodnotu a ukončiť tým spomalenie, ktoré sa začalo vo februári.

  Nikoho určite neprekvapí, že negatívny vývoj v eurozóne postihuje najmä cyklické priemyselné odvetvia, ako napríklad výrobu priemyselných zariadení, automobilov, bankovníctvo a finančné odvetvia. Stráca zároveň oblasť cestovného ruchu a to najmä kvôli hrozbám terorizmu.

  Čo je však prekvapujúce, darí sa niektorým iným cyklickým odvetviam. Napríklad baníctvu, oceliarstvu, doprave, spracovaniu ropy a zemného plynu a výrobe elektrických zariadení. Darí sa aj sektoru služieb, ktorému možno pripísať pokles v nezamestnanosti zaznamenaný naprieč eurozónou.

  Obrat v júni môže vyvolať priemysel, ktorý ťaží zo súčasnej masívnej podpory ekonomík v Ázii, najmä v Číne a Japonsku.

  Ďalším pozitívnym impulzom môže byť súčasný pozitívny vývoj na komoditných trhoch, ktorý pomáha cenám komodít vrátiť sa na vyššie úrovne.

  Ďalšie indikátory, okrem zmieneného €-coin, ktoré hovoria o situácii v USA a Ázii, rovnako ukazujú na pravdepodobné dosiahnutie dna. Niektoré nedávno zverejnené čísla už dokonca hovoria o oživení. Z

  namená to, že ak nedôjde k vonkajším šokom alebo negatívnym udalostiam, ako napríklad Brexitu, myslíme si, že ekonomika začne počas letných mesiacov akcelerovať.

  €-coin zhromažďuje širokú škálu štatistických údajov, napríklad o priemyselnej výrobe, akciových trhoch alebo finančných dátach. Vyberá z nich informácie, ktoré sú relevantné pre budúci vývoj HDP. Májová správa je prístupná tu.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  • Autor: Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank
  • Zdroj: Saxo Bank
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články