Viac

    Opatrne s nákupmi na dne

    Nákup na dne je čoraz populárnejšou stratégiou pre investorov akcií predovšetkým počas posledných 9 rokov od finančnej krízy v roku 2008, čo je spôsob ako profitovať z prechodných obchodov, keďže trh pokračuje v dlhodobom trende...

    Nákup na dne je čoraz populárnejšou stratégiou pre investorov akcií predovšetkým počas posledných 9 rokov od finančnej krízy v roku 2008, čo je spôsob ako profitovať z prechodných obchodov, keďže trh pokračuje v dlhodobom trende.

    V skutočnosti mnohí investori s týmto prístupom vítajú príležitostné prepuknutie zlých správ alebo dokonca veľmi zlé správy, ktoré často znervózňovali akcie a potom nasledovalo rýchle oživenie.

    Typickým príkladom je situácia z minulého týždňa. Najnovšia politická kauza prezidenta Trumpa posunula v stredu svetové trhy o 1,8 % nadol, čo je najväčší pokles od septembra minulého roku, no vo štvrtok index S&P 500 (SPX) posilnil a dolár taktiež rástol.

    Táto stratégia však môže v prípade netrpezlivých investorov znamenať veĺké straty. To, čo sa na prvý pohľad javí ako ďalší dočasný pokles sa môže prejaviť ako oveľa závažnejšia korekcia.

    Tento fakt navyše podporuje aj skutočnosť, že súčasný rast je druhý najdlhší v histórii a blíži sa k rekordnému deväť a pol ročnému rastu v 90. rokoch. Navyše podľa výskumu Bank of America Corp., americký akciový trh zvyčajne klesá o 5 % približne trikrát za rok.

    Okrem krátkeho poklesu po brexite, ktoré nastalo vlani v lete, index S&P 500 od začiatku roka 2016 nezaznamenal výrazný pokles, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že pokles nastane v nadchádzajúcom období.

    Existuje tiež otázka, či sú ekonomické fundamenty, aspoň v USA, dostatočne silné na podporu súčasnej úrovne cien akcií. Nedávne ekonomické údaje v USA všeobecne neboli pôsobivé a podľa analýz sú akcie nadhodnotené vzhľadom na HDP.

    Takzvaný Trump Trade alebo investičné rozhodnutia založené na očakávaniach týkajúcich sa politických iniciatív v dôsledku administratívy prezidenta Donalda Trumpa, v skutočnosti neboli hlavným hnacím motorom trhov v tomto čase.

    Napriek tomu vysoký investorský optimizmus v súvislosti s programom prezidenta Trumpa ohľadom zníženia daní, výdavkov na infraštruktúru a deregulácie, nepochybne významným spôsobom prispel k veľkému rastu trhu v prvých týždňoch po voľbách.

    Tieto očakávania sa premietli do cien akcií. Napriek tomu ďalšie škandály a kontroverzie podkopávajú schopnosť Trumpa uplatniť svoj program, čo spôsobuje pochybnosti v očiach investorov.

    Je teda potrebné byť pri nakupovaní na dne opatrný, nakoľko ďalšia politická kauza môže priniesť závažnejšiu korekciu na trhoch než len výhodnú príležitosť na krátkodobý obchod.

    Na druhej strane je ideálnym opatrením pred týmto rizikom pravidelné dlhodobé investovanie, nakoľko je viac než isté, že dlhodobo budú trhy rásť a pravidelným nákupom sa cena priemeruje.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    • Autor: Juraj Kišák
    • Zdroj: ako-investovat.sk
    • Zdroj titulného obrázka: flickr.com
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články