test
Viac

  Nerozhodnosť je najväčšia brzda v akýchkoľvek životných situáciách

  Najúčinnejším prostriedkom pri rozhodovaní je odpoveď na jednoduchú otázku: Chcem to, alebo to nechcem? Ak si odpovieme kladne, netreba viac nad rozhodnutím špekulovať a spochybňovať sám seba...

  Najúčinnejším prostriedkom pri rozhodovaní je odpoveď na jednoduchú otázku: Chcem to, alebo to nechcem? Ak si odpovieme kladne, netreba viac nad rozhodnutím špekulovať a spochybňovať sám seba.

  Vždy nájdeme dôvody pre a proti, ale existuje množstvo skrytých a nenápadných dôvodov, ktoré niekedy vôbec neodhalíme.

  Nič nie je pasívnejšie, ako váhavý a nerozhodný človek.

  Život je v podstate o každodenných množstvách našich rozhodnutí, či už pozitívnych, alebo negatívnych.

  Rozhodujeme sa, čo budeme kupovať v obchode, ako strávime víkend, dovolenku, čo budeme variť, akú prácu si nájdeme, ale taktiež aj závažnejšie rozhodnutia, akého partnera si zoberieme, akú liečbu zvolíme, ako investujeme svoje peniaze a pod.

  Sú situácie, v ktorých je naše rozhodnutie absolútne jednoznačné, bez najmenšieho zaváhania. Sú to rozhodnutia, pri ktorých cítime stopercentnú istotu, vieme presne, čo rozhodnutím získame, stratíme, či dosiahneme.

  Tie náročnejšie rozhodnutia sú väčšinou vážnejšieho charakteru. Môžu ohrozovať naše živobytie, našich blízkych, náš rozpočet, či naše zdravie. Nech by boli tieto rozhodnutia akokoľvek náročné, aj tak sa musíme rozhodnúť pre určitú alternatívu.

  Pri tých závažnejších rozhodnutiach sa častokrát radíme s druhými ľuďmi. Získame väčší obzor, viac informácii a potrebný nadhľad bez emócii. V každom prípade, rozhodnutie musíme vykonať sami.

  Ak sa však zamyslíme a spomenieme si dozadu na situácie, v ktorých sme prijali určité rozhodnutie, určite to bolo rozhodnutie, ktoré sme vnútorne cítili hneď na prvý moment. Možno nám dobre mienené rady otvorili iné možnosti riešenia, ale napriek tomu sme sa aj tak rozhodli pre náš prvotný pocit.

  Častokrát je za našou nerozhodnosťou vnútorný strach, obava, pocit neistoty a nedôvery v seba samého. Bojíme sa, že nesprávnym rozhodnutím niečo pokazíme, zlyháme pred sebou, či okolím, prípadne neunesieme záťaž nášho rozhodnutia.

  Obava z neznámeho v nás spúšťa rozsiahly proces úzkostlivých emócii, pochybovačných myšlienok a sami seba tak zneistíme, že rozhodnutie radšej odložíme.

  Odložiť rozhodnutie vo veľa prípadoch nie je riešením. Neriešiť situáciu môžeme iba vtedy, keď je situácia v danom čase nemenná, a jediným správnym rozhodnutím je situáciu prijať a akceptovať ju takú, aká je.

  Či sa nám to páči, či nie. Pokiaľ však váhame, sme nerozhodní, pritom riešenia existujú, iba strácame čas, sme pasívni a tlačíme pred sebou častokrát množstvo nevyriešených situácii.

  Nerozhodnosť je typická vlastnosť u znamení zverokruhu „Váhy“. Toľko zvažujú pre a proti, nakoniec však urobia úplne niečo iné. Vo veľa prípadoch sa rozhodnú nie podľa vlastného názoru, ale podľa ovplyvnenia druhých. Takéto rozhodnutie je najhorším rozhodnutím.

  S každým našim rozhodnutím musíme byť my sami stotožnení. Nie druhí. Možno nebude každé naše rozhodnutie priateľské a vierohodné pre naše okolie, ale to už nie je o nás.

  Samozrejme, s dodržaním všetkých kultúrnych, mravných a zákonných zásad máme právo výlučne na individuálne rozhodnutie. Často váhame práve z dôvodu, že sa chceme prispôsobiť všetkých stranám, byť za dobrých, nikomu neublížiť, nikoho neukrivdiť a pod.

  Treba však pozerať hlavne na individuálne vnútorné pocity. Každé rozhodnutie najviac ovplyvní našu psychiku, naše myslenie. Ak sa rozhodneme nesprávne, nie okolie, ale v prvom rade my samotní sa budeme mať problém s rozhodnutím vysporiadať.

  Netreba mať obavu byť v rozhodnutiach oveľa viac asertívnymi.

  Ak sa to naučíme, vždy budeme vedieť odpovedať: áno, chcem to, nie, nechcem to. Jasnými a zreteľnými odpoveďami sa vyhneme množstvám kalkulovaných, vypočítavých a ovplyvňujúcich rozhodnutí, ktoré sú iba málokedy v náš prospech.

  Nerozhodnosť je najväčšia brzda nielen v našom osobnostnom rozvoji, ale v akýchkoľvek životných zmenách a situáciách. Vedieť sa rozhodnúť, znamená vedieť, čo chceme.

  Neexistuje nesprávne rozhodnutie za predpokladu, že sme sa pre neho rozhodli naozaj sami. Možno výsledok nášho rozhodnutia dopadol ináč, ako sme si to predstavovali, ale to je OK. Každé rozhodnutie nás má niečo nové naučiť, niekam nás v živote posunúť a niečo nové nám vypovedať, či naznačiť.

  Niet nad oslobodzujúcejší pocit keď vieme, čo vlastne chceme, a ideme si za tým.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Silvia Macháčková

  www.bohatstvomysle.com

  Nekonečné možnosti a genialita nášho myslenia ma fascinuje natoľko, že sa tejto oblasti venujem profesionálne. Som zakladateľkou projektu Bohatstvo Mysle, lektorkou a autorkou viacerých e-bookov v oblasti osobnostného rozvoja a práce s myslením: https://www.bohatstvomysle.com/e-shop/.

  Podporujem pozitívny životný štýl bez prítomnosti stresu, mám rada vnútornú rovnováhu, individualitu osobnosti, diskusie, náročný filozofický a intelektuálny spôsob myslenia. Myslenie je najdôležitejším nástrojom k nášmu osobnostnému rozvoju, a ak sa nám ho podarí skrotiť a prevziať nad nim plnú moc, až vtedy si začneme vytvárať cestu vlastným životom.

  • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články