test
Viac

  Originál tušom kreslenej stránky z komiksu o slávnom mladom detektívovi Tintinovi bol v Paríži vydražený za 1,55 milióna eur

  Originál tušom kreslenej stránky z komiksu o slávnom mladom detektívovi Tintinovi bol v Paríži vydražený za 1,55 milióna eur. Je to rekordná suma za podobné dielo autora Georga Remiho, známejšieho pod umeleckým menom Hergé.

  Je to rekordná suma za podobné dielo autora Georga Remiho, známejšieho pod umeleckým menom Hergé. Kresba má rozmery 50 x 35 cm a je z komiksu Výskumníci na Mesiaci, ktorý vyšiel v roku 1954. Zobrazuje hlavného hrdinu Tintina, jeho psa Snowyho a priateľa kapitána Haddocka, ako v skafandroch chodia po povrchu Mesiaca a pozerajú sa z neho na planétu Zem. Kresbu kúpil nemenovaný európsky zberateľ. Pôvodne sa odhadovalo, že ju predajú za 700- až 900-tisíc eur. Výsledok však dvojnásobne prekonal očakávania.

  Tintin je najznámejším dielom belgického karikaturistu Hergého. Georges Remi sa narodil v roku 1907 a jeho umelecké meno je vlastne fonetickým prepisom jeho obrátených iniciál RG. Prvé komiksy pre noviny začal kresliť v roku 1926 a už v roku 1929 vydal prvú knižku Tintinove dobrodružstvá.

  V tejto sérii ich nakoniec do Hergého smrti v roku 1983 vyšlo 23. Nedokončenú 24. knižku vydali v roku 1986. Tintinove dobrodružstvá preložili do viac ako 70 jazykov a vo svete sa z nich predalo vyše 200 miliónov kópií. Tri z 24 knižiek vyšli aj v slovenčine.

  AUKCIE DVAKRÁT ROČNE

  Vo svete sú Tintinove dobrodružstvá populárne dodnes a postupne sa stali aj istou formou investície. Vo Francúzsku sa dva razy do roka konajú dražby predmetov, ktoré s Tintinom súvisia. Predávajú sa originálne výtlačky, ktoré však musia byť v dobrom stave. Problém je, že pôvodne boli určené pre deti a ony ich väčšinou nešetrili.

  „Kvalita je kľúčom. Musí to byť v nedotknutom, nečítanom stave, aby to dosiahlo vysokú cenu. A keď je tam podpis Hergého, cena naozaj letí hore,“

  pre britský portál This is Money povedal Marcel Wilmet z Hergého múzea v Belgicku.

  V Británii vyšli Tintinove dobrodružstvá prvýkrát až v roku 1952 a v USA v roku 1959. Tieto prvé vydania v angličtine sa predávajú od 100 eur vyššie. Populárne sú aj francúzske, holandské, čínske či nemecké vydania. Exotickejšie edície v thajskom, tibetskom či v bengálskom jazyku sú ešte drahšie.

  komix tintin

  REKORDNÉ SUMY

  Originálne kresby sú, samozrejme, výrazne drahšie ako tlačené vydania. Ich cena v posledných rokoch prudko stúpa aj preto, lebo len málo Hergého diel je v súkromných rukách. V roku 2008 bola napríklad originálna predloha obálky knižky Tintin v Amerike z roku 1932 predaná za 764.000 eur.

  V tom čase išlo o rekordnú sumu. Na kresbe sedí Tintin so svojím foxteriérom Snowym a zakrádajú sa k nim Indiáni s tomahawkmi v rukách. Už o štyri roky neskôr tá istá kresba opäť zmenila majiteľa, ale tentoraz ju vydražili za 1,3 milióna eur. Tomu sa povie zhodnotenie investície!

  Veľmi podobnú sumu dosiahla vlani aj obálka z piatej knižky zo série. Tá sa volá Modrý lotusa vyšla v roku 1936. Dej sa odohráva v Ázii a Tintin so Snowym sa na kresbe vezú v rikši v Šanghaji. Aukcia v roku 2015 sa preto tiež konala v Ázii, konkrétne v Hongkongu. Nemenovaný ázijský zberateľ vtedy obálku kúpil za 1,25 milióna eur. Cenu zvýšil aj fakt, že z tejto knihy ide o jedinú originálnu kresbu v súkromných rukách.

  Najvyššiu sumu v aukcii dosiahlo Hergého dielo v máji 2014 v Paríži. Vtedy však nešlo o jednotlivú stránku, ale o sériu vnútorných obálok z knižiek o Tintinovi z rokov 1937 až 1958. Odhadovaná cena bola 700 až 900-tisíc eur, nakoniec sériu kúpil americký zberateľ za 2,65 milióna eur.

  Na dvojdňovej aukcii vtedy dražili takmer tisíc položiek a celkový výnos bol 7,46 milióna eur. Zaujímavé bolo zloženie záujemcov o Tintina – išlo väčšinou o mladých ľudí z celého sveta, vyše 200 položiek sa predalo cez internet.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články