Prémiový pick-up od Mercedesu

Divízia Mercedes-Benz Vans predstavila v Štokholme štúdiu Triedu X, ktorou ukazuje celkom konkrétnu podobu svojho pick-upu Triedy X. Prvé prémiové vozidlo pick-up od Mercedesu bude kombináciou najlepších prvkov z dvoch svetov.

189

Divízia Mercedes-Benz Vans predstavila v Štokholme štúdiu Triedu X, ktorou ukazuje celkom konkrétnu podobu svojho pick-upu Triedy X. Prvé prémiové vozidlo pick-up od Mercedesu bude kombináciou najlepších prvkov z dvoch svetov. Značka Mercedes-Benz toto spojenie pôsobivo ukazuje na dvoch dizajnových variantoch koncepčného vozidla.

Štúdia Trieda X powerful adventurer (veľký dobrodruh) jasne dokazuje, že budúca Trieda X bude mať všetky silné stránky klasického pick-upu – robustnosť, funkčnosť, odolnosť a priechodnosť terénom. Štúdia Trieda X stylish explorer (štýlový prieskumník) sa posúva ešte o krok ďalej a ukazuje, akými ďalšími vlastnosťami sa bude vyznačovať pick-up od Mercedesu.

Bude to ozajstný Mercedes – počnúc dizajnom, ktorý je typický pre túto značku, cez komfort a dynamiku jazdy až po bezpečnosť. Značka Mercedes-Benz tak ako prvý prémiový výrobca vychádza v ústrety potrebám zákazníkov v celosvetovom segmente stredne veľkých vozidiel kategórie pick-up a prvýkrát vzbudzuje záujem o používanie tohto jednotonového vozidla pre päť osôb ako mestského, štýlového a rodinného vozidla.

Vozidlom pick-up dopĺňa divízia Mercedes-Benz Vans svoje portfólio o štvrtý konštrukčný rad. Značka s hviezdou zároveň ako prvý prémiový výrobca obsadzuje sľubný segment stredne veľkých vozidiel kategórie pick-up.

Dr. Dieter Zetsche, predseda predstavenstva Daimler AG a vedúci divízie Mercedes-Benz Cars hovorí:

„Vozidlom pick-up značky Mercedes-Benz vypĺňame jednu z posledných medzier v našom portfóliu. Čo je náš cieľ? Každému zákazníkovi chceme ponúknuť také vozidlo, ktoré sa dokonale hodí na jeho účel použitia. Trieda X pritom bude v tomto rastúcom segmente udávať nové štandardy.“

Mercedes-Benz Concept X-CLASS

Segment prechádza zmenou: Mercedes-Benz – prvý prémiový výrobca pick-upov

Celosvetový trh stredne veľkých vozidiel kategórie pick-up zažíva svoj prevrat. Tieto vozidlá sa už nevyhľadávajú ako čisto „pracovné stroje“, ale získavajú si čoraz väčšiu obľubu ako všestranné vozidlá na súkromné aj pracovné účely a zároveň aj ako vozidlá na výlučne súkromné účely. Už roky neustále rastie podiel vozidiel pick-up, ktoré sa používajú na súkromné účely.

Tomu zodpovedá aj úspech dvojitej kabíny, ktorá ponúka miesto pre päť osôb a dodáva karosérii tvar, o ktorý je najväčší záujem. Súkromní aj komerční zákazníci čoraz častejšie požadujú vozidlá s vlastnosťami a komfortnou výbavou osobného motorového vozidla.

Podobný vývoj približne pred dvadsiatimi rokmi zaznamenal aj segment terénnych vozidiel. Značka Mercedes-Benz vtedy ako prvý prémiový výrobca priniesla na trh športové úžitkové vozidlo v podobe Triedy M a dodala segmentu terénnych vozidiel úplne nový rozmer – bol to trvalo udržateľný úspech.

„Pick-upy štúdie Triedy X sú tou najexpresívnejšou interpretáciou dizajnového jazyka našich vozidiel SUV, ktorý je typický pre túto značku, a stelesňujú protiklady našej filozofie dizajnu: reprezentujú oheň a chlad,“

vysvetľuje Gorden Wagener, vedúci dizajnu spoločnosti Daimler AG.

„Variant powerful adventurer vyjadruje svojím pokrokovým dizajnom štýlovú novosť a túžbu po dobrodružstve, zatiaľ čo verzia stylish explorer prostredníctvom čistých emócií necháva vyniknúť modernú krásu.“

Mercedes-Benz Concept X-CLASS

Štúdia Trieda X stylish explorer: pokrokový dizajn so vzhľadom typickým pre SUV

Štúdia Trieda X stylish explorer s triezvym, elegantným bielym metalickým lakom je očarujúcim prejavom toho, s akým doslova štýlovým dôrazom sa chce pick-up značky Mercedes-Benz presadiť vo svojom segmente a v mestskom prostredí.

Kontrast medzi emocionálnym a predsa puristickým spracovaním plôch („oheň“) a technicky precíznymi, inovatívnymi a inteligentnými detailmi („chlad“) je novou interpretáciou filozofie dizajnu značky Mercedes-Benz. Atletický dizajn dodáva koncepčnému vozidlu výrazne expresívny a dynamický prejav.

Na nápadnej prednej časti sa ukazuje ďalší vývoj charakteru SUV, ktorý je typický pre túto značku – prejavuje sa masívnejšími charakteristickými prelismi na kapote motora a svetlometmi prechádzajúcimi až do blatníkov.

Klasický spojler predného nárazníka SUV a rozšírené podbehy kolies okrem toho zvýrazňujú šírku vozidla a zabezpečujú ešte lepšie spojenie vozidla s vozovkou. Predná časť zároveň odkazuje na jednolamelovú masku chladiča s centrálnou hviezdou, ktorá je tvárou elegantného kupé značky Mercedes-Benz.

Vytiahnuté blatníky vpredu a vzadu vytvárajú priestor pre široký rozchod kolies a pre početné kombinácie diskov a pneumatík pre náročné použitie v teréne. Disky z ľahkej zliatiny s priemerom 22 palcov v kontrastnom antracitovom chrómovom vyhotovení zdôrazňujú výšku a suverénnosť štúdie Triedy X stylish explorer.

Nášľapné dosky sú integrované do karosérie a zdôrazňujú atleticky tvarované telo. Vonkajší lak, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre toto koncepčné vozidlo, dodáva mestskému vozidlu pick-up taký vzhľad, ktorý v závislosti od dopadu svetla ešte emotívnejšie necháva vyniknúť atletickú siluetu.

Extrémne krátky previs vpredu, veľmi dlhý previs vzadu a dve dlhé línie na bočnej strane zintenzívňujú orientáciu vozidla na jazdnú dynamiku. Na zadnej časti obidvoch koncepčných vozidiel sa nachádzajú pochrómované koncovky na dolnom okraji, ktoré sú typické pre SUV.

Výrazným prvkom je obvodový svetelný pás s LED v úzkom ráme v chrómovom vyhotovení na sklopnom čele korby. Upozorňuje na jedinečnosť prichádzajúceho vozidla pick-up.

Mercedes-Benz Concept X-CLASS

Štýlový interiér s vysokým komfortom ovládania a zobrazovania

Aj interiér štúdie Triedy X stylish explorer je emocionálnou a štýlovou výpoveďou – charakterizuje ho napínavý kontrast teplých a chladných farebných odtieňov, ako aj hodnotné materiály. Svet farieb a materiálov je šikovnou realizáciou filozofie dizajnu značky Mercedes-Benz prejavujúcej sa v zmyselnej čistote.

Hnedá, veľmi prirodzená nubuková koža na sedadlách pri dotyku vyvoláva príjemný a zmyselný pocit. Tento teplý farebný odtieň nachádzajúci sa na prístrojovej doske sa kombinuje s chladnou bielou kožou napa. Ozdobná časť vo vyhotovení z zadymeného  duba s otvorenými pórmi tvorí kontrast s kefovanými a leštenými hliníkovými ozdobnými prvkami. Svet moderného luxusu sa realizuje veľmi štýlovým spôsobom.

Moderný nádych okrem toho zdôrazňujú aj okrúhle dýzy vzduchových výduchov, voľne stojaci centrálny displej s vysokým rozlíšením, ako aj centrálna ovládacia jednotka s ovládačom a multifunkčným dotykovým poľom.

Dotykové pole, podobne ako smartfón, umožňuje ovládať všetky telematické funkcie pomocou gest alebo zadávaním písmen a znakov. Značka Mercedes-Benz tak do segmentu stredne veľkých vozidiel kategórie pick-up prináša najnovšiu koncepciu ovládania a zobrazovania informácií. Zároveň ponecháva vlastnosti a funkcie, ktoré sú typické pre segment vozidiel pick-up, napríklad ručnú brzdu na stredovej konzole.

Mercedes-Benz Concept X-CLASS

Štúdia Trieda X powerful adventurer: nová definícia robustnosti

Štúdiu Triedu X stylish explorer dopĺňa druhé koncepčné vozidlo, ktoré sa zameriava na klasické vlastnosti pick-upu. Štúdia Trieda X powerful adventurer s  lemonaxovým metalickým lakom dôrazne uvádza do popredia robustnosť, odolnosť a terénne vlastnosti.

Pôsobivým spôsobom tak zdôrazňuje skutočnosť, že pick-up značky Mercedes-Benz spája komfort a štýl so základnými cnosťami tejto triedy vozidiel.

Štúdia Trieda X powerful adventurer s výškou 1,90 metra je nad vecou. Veľké pneumatiky s rozmermi 35 x 11,50, ohromná svetlá výška a atletický dizajn už pri prvom pohľade vzbudzujú rešpekt.

Maska chladiča s dvomi lamelami, ktorá je typická pre SUV tejto značky, ochrana proti podbehnutiu vpredu a vzadu, olemovanie blatníkov, ako aj podbehy kolies z matných uhlíkových vlákien dodatočne zvýrazňujú suverénny terénny vzhľad. Elektrický lanový navijak v prednej časti a kovový hák v zadnej časti sú ďalšie prvky, ktoré upozorňujú na robustnosť a silu Triedy X.

Koncepčné vozidlo svojím pokrokovým dizajnom vyžaruje rýdzu nezávislosť a túžbu po dobrodružstve. Tento pocit je prítomný aj v interiéri. Matné exteriérové a interiérové prvky z uhlíkových vlákien, kefované kovové povrchy a výrazné farebné podanie dodávajú vozidlu silu.

Vonkajší lemonaxový metalický lak bol dokonale zladený s výraznými farbami v interiéri. Koncepcia farieb a materiálov zvýrazňuje štýlový terénny vzhľad vďaka čiernej koži napa s lesklým vzhľadom a použitiu čiernych, štrukturovaných kožených plôch v štýle uhlíkových vlákien.

Na bočniciach sedadiel bola použitá čierna koža s extrémne dobrou priľnavosťou, ktorá je na dotyk príjemne mäkká. Tieto bočnice sedadiel poskytujú bočnú oporu vo všetkých jazdných situáciách a v každom teréne.

Mercedes-Benz Concept X-CLASS

Trieda X: výkonný pohon, vysoký komfort jazdy a príkladná bezpečnosť

Ako je zvykom u značky Mercedes-Benz, pre Triedu X budú k dispozícii rôzne prvky výbavy, ktoré umožnia individuálne prispôsobiť exteriér a interiér. Prémiová značka okrem toho vyvíja vlastný program príslušenstva pre pick-up, do ktorého budú patriť napríklad kryty ložnej plochy a rôzne štýlové prvky.

Vďaka osvedčenej modulárnej stratégii sa v interiéri znovu objaví množstvo známych a zákazníkmi oceňovaných komponentov z Triedy C a Triedy V – od hodnotných, dokonale spracovaných materiálov cez infotainment až po ergonomický komfort sedenia. Pick-up tým sprostredkúva pocit domova, ktorý je typický pre túto značku, a určuje novú úroveň komfortu a hodnotného vzhľadu v segmente stredne veľkých vozidiel kategórie pick-up.

Trieda X bude v segmente vzbudzovať pozornosť aj pokiaľ ide o život v zosieťovanom svete. Vďaka komunikačnému modulu s kartou SIM, ktorá je zabudovaná vo vozidle, je možné využívať rozsiahlu ponuku služieb Mercedes me connect. Vodič tak má kedykoľvek a odkiaľkoľvek prístup k svojmu pick-upu prostredníctvom smartfónu, tabletu alebo počítača, čo mu napríklad umožňuje odoslať ciele navigácie do vozidla alebo vyvolať informáciu o polohe zaparkovaného vozidla či stave naplnenia palivovej nádrže.

Okrem týchto služieb Online na diaľku (na želanie) sú k dispozícii aj sériové základné služby ako nehodový manažment, poruchový manažment a manažment údržby.

Rozmanitá je aj paleta motorov. Vrcholový model poháňa dieselový motor V6 v kombinácii so stálym pohonom všetkých kolies 4MATIC. Motor s vysokým krútiacim momentom sa postará o vysokú dynamiku jazdy na ceste aj v teréne.

Pohon všetkých kolies je kombináciou systému elektronického riadenia trakcie, rozdeľovacej prevodovky s terénnou redukciou a dvoch uzávierok diferenciálu. Trakčný systém a elektricky zapínateľné uzávierky diferenciálu dopravia hnaciu silu tam, kde je trakcia najlepšia.

V extrémnych terénnych podmienkach sa diferenciál zadnej nápravy a medzinápravový diferenciál dajú uzavrieť. S takýmto nastavením sa dajú s istotou prekonať aj tie najťažšie prekážky a stúpania.

Výkonný hnací systém a robustný rebrinový rám umožňujú užitočné zaťaženie viac ako 1,1 tony a ťažnú silu až 3,5 tony. To je dostatok sily na prepravu napríklad asi štyroch kubických metrov palivového dreva na ložnej ploche a plachetnice ťahanej prostredníctvom ťažného zariadenia.

O vysoký komfort jazdy na ceste aj mimo cesty sa zároveň postará podvozok, ktorý bol skonštruovaný výhradne pre toto vozidlo, so širokými nápravami, päťprvkovou zadnou nápravou so skrutkovými pružinami a precízne zosúladenou zostavou pružín a tlmičov.

Pick-up od Mercedesu presviedča precíznym riadením, komfortným pocitom z jazdy a agilnými reakciami pri prejazde zákrutami. Nerovnosti povrchu sa suverénne absorbujú. Toto vozidlo sa tak dokonale hodí do mestského prostredia.

Mercedes-Benz Concept X-CLASS

Pick-up od Mercedesu: zameranie na päť skupín zákazníkov

Trieda X spája silné stránky vozidla pick-up s hodnotným vzhľadom, komfortom, pôžitkom z jazdy a bezpečnosťou, čo sú vlastnosti, ktorými sa vyznačujú automobily s hviezdou.

Pick-up značky Mercedes-Benz tak prepája nielen komerčné a súkromné využitie, ale aj použitie v meste a na vidieku. Tým oslovuje nielen vlastníkov pick-upov, ktorí si želajú viac vlastností osobného motorového vozidla, vyšší výkon, bezpečnosť a komfort, ale najmä ľudí, ktorí doteraz jazdili na osobnom motorovom vozidle, SUV alebo transportéri.

Potvrdzujú to aj rozsiahle štúdie značky Mercedes-Benz zamerané na prieskum trhu, do ktorých boli zapojení potenciálni zákazníci na cieľových trhoch.

Stredne veľké vozidlá pick-up majú v súčasnosti najväčší podiel na celkovom automobilovom trhu v Austrálii, kde tento podiel dosahuje 14,1 percenta. V tesnom závese je Argentína s podielom 11,6 percenta. V obidvoch krajinách je teda približne každé ôsme prihlásené vozidlo práve pick-up patriaci do triedy jednotonových vozidiel.

V Brazílii dosahujú stredne veľké vozidlá pick-up takmer päťpercentný podiel na celkovom automobilovom trhu. V Nemecku je tento podiel 0,5 percenta, vo Veľkej Británii 1,3 percenta, v Turecku 1,4 percenta a v Rusku 0,8 percenta.

Značka Mercedes-Benz na základe svojich štúdií zameraných na prieskum trhu identifikovala päť skupín zákazníkov, ktorých relevantnosť sa v jednotlivých krajinách líši.

Významnou cieľovou skupinou sú aktívne rodiny vyhľadávajúce prémiové produkty. Svoje vozidlo pick-up využívajú predovšetkým na jazdu do práce, na nákup a na prepravu detí do školy alebo na miesta ich športových aktivít, ako aj na víkendové výlety a dovolenky. Hlavnými trhmi sú Brazília, Argentína, Austrália a Južná Afrika.

Pick-up od Mercedesu má zároveň potenciál očariť individualistov, ktorí sledujú aktuálne trendy a vyhľadávajú prémiové produkty. Vedú nezávislý životný štýl a chcú mať vozidlo, ktoré sa vymyká konvenciám a svojím jedinečným dizajnom zvýrazňuje ich osobnosť a postavenie.

Do štvrtej skupiny zákazníkov patria majitelia podnikov ako podnikatelia v oblasti staviteľstva, architekti a poskytovatelia služieb, ktorí chcú svoj pick-up používať na komerčné aj súkromné účely.

Galéria:

PRIDAŤ KOMENTÁR