Porsche nie je len na cestách – zabrúsilo do morských vĺn

Porsche už nemusíte preháňať len po cestách. Môžete s ním brázdiť aj moria. Na veľkej šou v Monaku predstavili jachtu, ktorej exteriér kompletne navrhli dizajnéri zo štúdia Porsche. Nemecká automobilka vstupuje do nového živlu.

142

Porsche už nemusíte preháňať len po cestách. Môžete s ním brázdiť aj moria. Na veľkej šou v Monaku predstavili jachtu, ktorej exteriér kompletne navrhli dizajnéri zo štúdia Porsche.

Nemecká automobilka vstupuje do nového živlu.

Jachtu Dynamiq GTT 115 Hybrid postavili v talianskom Viareggiu, odkiaľ sa vydala na cestu do Monaka. Nejde teda o žiadny projekt či víziu, ale o skutočné Porsche na vlnách.

Dizajnéri použili viaceré prvky, ktoré odkazujú na futuristický automobilový koncept Mission E. Z ciest na vodu preniesli aj farebnú úpravu. Jachtu totiž ponúkajú v štyroch farbách, ktoré sú k dispozícii aj na autách Porsche – v bielej, striebornej, kriedovej a v modrej.

/data/MediaLibrary/articles/12455/1.jpg

„Pre nás v Štúdiu F. A. Porscheho bolo veľmi inšpirujúcou skúsenosťou podieľať sa na projekte jachty, ktorý je výrazne odlišný od iných projektov,“

povedal riaditeľ štúdia Roland Heiler.

„Je smart, je to hybrid a z pohľadu dizajnu to celé vypovedá o výkonoch – pod čiarou ponoru aj nad ňou,“

dodal R. Heiler.

Hybridný pohon

O hlavný pohon sa starajú dva 12-valcové motory MAN s výkonom vyše 1 200 kW. Hybridný systém znamená, že na palube sú aj tri generátory dodávajúce elektrickú energiu. Elektrina sa využíva najmä pre stabilizačné dýzy plavidla.

Jachta je dlhá 35 metrov, postavili ju z hliníka a dosahuje maximálnu rýchlosť 21 uzlov (39 km/h). Do nádrží sa zmestí 24 000 litrov paliva. Pri rýchlosti 10 uzlov to postačí na prekonanie 3 400 námorných míľ (6 300 km).

Pri takejto rýchlosti je totiž spotreba paliva len niečo vyše 50 litrov za hodinu. Potom však začne priam raketovo stúpať. Pri rýchlosti 19 uzlov je to už 550 litrov za hodinu a pri maximálnej rýchlosti 21 uzlov „žerú“ motory až 720 litrov za hodinu.

/data/MediaLibrary/articles/12455/2.jpg

Limitovaná edícia

O interiér sa postaralo talianske dizajnové štúdio Minotti. Aj vnútrajšok je však plný odkazov na autá Porsche. Základom sú textílie pepito.

Rovnaký kontrastný vzor bol bežný aj na tkaninách v Porsche 911 v 70. rokoch. Okrem týchto látok v jachte použili tiež modernú Alcantaru, tmavohnedú kožu, vyleštený eben a vzácny tmavý saharský mramor.

V troch kabínach je miesto pre šesť členov posádky. Rovnaký počet kajút je k dispozícii aj pre šesť hostí. Okrem toho je na palube jedáleň, bazén a na korme aj bar. Veľkoplošná obrazovka ukazuje údaje o plavbe v štýle prístrojovej dosky auta.

Základná cena jachty je 14 miliónov eur. Zvýšiť ju môžu rôzne úpravy interiéru na želanie zákazníka. Vyrobia ju v limitovanej edícii, ktorá bude mať len sedem kusov. Od podpisu zmluvy potrvá stavba lode 15 mesiacov.

 Porsche zabrúsilo do morských vĺn

 Porsche zabrúsilo do morských vĺn

 • Jachta Dynamiq GTT 115 Hybrid
 • Dĺžka: 35 m
 • Šírka: 7,1 m
 • Ponor: 1,45 m
 • Tonáž: 198 ton
 • Max. rýchlosť: 21 uzlov
 • Dosah: 3 400 námorných míľ pri rýchlosti 10 uzlov
 • Motory: 2x MAN V12-1650
 • Výkon motorov: 1 213 kW
 • Posádka: 6
 • Pasažieri: 6

 Porsche zabrúsilo do morských vĺn

 Porsche zabrúsilo do morských vĺn


PRIDAŤ KOMENTÁR