MAYOVIA A SPOL.

Ostrov má byť sídlom luxusného hotelového rezortu, ktorý dnes dostáva tvar. Len minulý týždeň realitný trh spoznal podobu rezortu aj rozsah, v akom by mal byť do roku 2018 realizovaný.

Projekt navrhol architekt Jean-Michel Gathy, ktorý už dávnejšie pracoval na viacerých prestížnych projektoch a v tomto prípade sa inšpiroval mayskými ruinami v kombinácii s minimalistickým dizajnom a materiálmi.

Ide pritom o najnovšie zmeny, ktorými projekt prichádza, aby celkovo priniesol čo najmenšie zásahy do prostredia. Verejnosť však napriek tomu na projekt pozerá cez prsty, keďže ho bude tvoriť 36 rezidenčných domov a 36 prenajímateľných bungalovov, ktoré zaplnia stovky akrov plochy ostrova.

/data/MediaLibrary/articles/10555/dicaprio-ostrov-1.jpgZdroj: Bloomberg

UDRŽATEĽNOSŤ JE PRIORITA

„Cieľom je vytvoriť development pravdivý k histórii tejto oblasti,“

tvrdí Paul Scialla, partner spoločnosti Blackadore Development Group zastrešujúcej výstavbu. Snahou podľa neho je dosiahnuť udržateľnosť a environmentálnu integritu projektu, hlavné priority výstavby projektu, ktorá bude prebiehať už počas celého budúceho roka.

„Z hľadiska použitých materiálov je naším plánom použiť čo najviac lokálnych zdrojov, podporiť aj tamojšiu miestnu ekonomiku a minimalizovať emisie pri výstavbe,“

dodal P. Scialla a znie to určite dobre.

Lenže verejné povedomie, že oscarový herec plánuje pretvoriť tamojší ostrov na hotelový rezort, nebolo práve najlepšie a na vlnu kritiky nebolo treba dlho čakať.

Podľa agentúry Bloomberg strávili developeri pol roka získavaním spätnej väzby k projektu a informovaním miestnych občanov, pre ktorých by mal byť projekt aj prínosom práce.

MODERNÉ TECHNOLÓGIE V RAJI

V súčasnosti sa zdá, že tvorcovia projektu spravili ďalší krok, podvolili sa požadovaným zmenám a posunuli sa bližšie k svojim plánom o udržateľnosti. Aká bude realita, to ukáže až čas, ale už dnes je zrejmé, že o drevené chatky s prírodnými zdrojmi nepôjde.

Hotelové rezidencie a domy majú byť vysoko modernizované s konštrukčnými prvkami, ktoré majú zlepšovať vzduch, vodu, osvetlenie, čo má viesť, ako uvádza marketing projektu, k lepšej výžive a mentálnej ostrosti.

/data/MediaLibrary/articles/10555/dicaprio-ostrov-2.jpgZdroj: Bloomberg

Izby budú pravidelne osvetľované priaznivými farbami a rôznymi vlnovými dĺžkami svetiel, čo má vyrovnať životný cyklus počas celého dňa, všetko poháňané solárnymi kolektormi a bez použitia akýchkoľvek fosílnych palív či chemických prostriedkov, čo je zároveň politikou rezortu. Bližšie k environmentálnej dokonalosti sa už hostia dostať nemôžu.

LEO TO MYSLÍ DOBRE

Všetko toto, ako aj samotná stavba rezortu má pomôcť už aj tak „vylesnenému“ prostrediu ostrova, rozprúdiť miestnu drobnú ekonomiku a vytvoriť štyristo pracovných miest, zároveň obmedziť nadbytočný lov rýb v lokalite a zamedziť ďalšej erózii pobrežia ostrova.

Za dvadsať rokov má podľa odhadov projekt priniesť ekonomike Belize 200 miliónov dolárov.

Je možné, že Leo to s projektom myslí dobre, verejnosť tomu začína aj veriť, čas však ukáže, či je taký výrazný zásah človeka do prírody dobrou odpoveďou na ekologicky korektné správanie.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?