test
Viac

  Robert Kiyosaki a Warren Buffett o investovaní do zlata

  Kiyosaki o Buffetovi: „On neinvestuje svoje peniaze; Investuje vaše peniaze.“

  Americký majiteľ firmy a autor bestselleru série „Bohatý otec, chudobný otec“, Robert Kiyosaki, kritizoval myšlienky úspešného investora Warrena Buffetta o neinvestovaní do zlata.

  Rovnako ako politika, ani finančný svet nie je bez drámy a Kiyosaki sa dostal do centra pozornosti médií, pretože kritizoval Buffettov postoj k investovaniu do zlata. Buffett, zakladateľ Berkshire Hathaway, nadnárodného konglomerátu, často vyjadroval svoje presvedčenie, že investovať do zlata sa neodporúča.

  V liste akcionárom z roku 2011 Buffett napísal: “Zlato má dva významné nedostatky, nie je ani veľmi užitočné, ani rozmnožiteľné. Ak vlastníte jednu uncu zlata celú večnosť, na jej konci budete stále vlastniť jednu uncu.” Namiesto toho Buffett zdôrazňuje investovanie do produktívnych aktív, ktoré generujú príjem, ako sú nehnuteľnosti, akcie a dlhopisy.

  Kiyosaki však rozhodne nesúhlasí s Buffettom a kritizoval investora počas rozhovoru s Vladislavom Lyubovnym. V rozhovore Kiyosaki zdvihol striebornú mincu v ruke a povedal: „Toto je strieborný dolár z roku 1964. Takže táto malá strieborná minca má dnes hodnotu 10 dolárov. Môžem ísť ku ktorémukoľvek obchodníkovi s mincami a vymeniť ju za 10 dolárov. Takže sa môžeš dať vypchať Buffett. :)”

  Na rozdiel od Buffetta je Kiyosaki samozvaný zlatý chrobák, známy tým, že obhajuje investície do zlata. Kiyosaki často propaguje používanie investícií do zlata ako zabezpečenie proti inflácii a ekonomickej neistote. V apríli tohto roku Kiyosaki varoval pred finančnými problémami, ktoré postihli krajinu, a na sociálne siete napísal: “BUBLINA VŠETKÉHO, akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti idú do krachu. Dlh USA sa zvyšuje o 1 bilión dolárov každých 90 dní. AMERIKA KRACHUJE.” Kúpte si viac skutočného ZLATA, striebra, Bitcoinu.”

  Buffett raz povedal: „Myšlienka vykopať niečo zo zeme, viete, v Južnej Afrike alebo niekde, a potom to previezť do Spojených štátov a dať do zeme, viete, do Federálneho rezervného systému v New Yorku, nepripadá mi to ako úžasné aktívum.” Pre Buffetta je najväčším nedostatkom zlata to, že nie je produktívne v tom zmysle, že negeneruje žiaden príjem. Počas vystúpenia na CNBC v roku 2011 Buffett vysvetlil, že keby dostal príležitosť vybrať si medzi „67-stopovou kockou zlata“ a celou poľnohospodárskou pôdou v krajine, vybral by si poľnohospodársku pôdu.

  Kiyosaki uznal, že Buffett je mimoriadne úspešný, a povedal: “Je dobrý v akciách. Je to veľmi šikovný chlapík. Je multimiliardár,” ale existuje jeden dôvod, prečo Kiyosaki neprijíma rady od tohto investora. Kiyosaki nedôveruje Buffettovi, pretože podľa neho neinvestuje svoje osobné prostriedky na investície, na rozdiel od Kiyosakiho. “Neinvestoval svoje peniaze. Investuje vaše peniaze,” povedal Kiyosaki. Platnosť tohto vyhlásenia od Kiyosakiho však môže byť otázna vzhľadom na to, že Buffettov list akcionárom z roku 2011 uviedol, že viac ako 98 % jeho čistého majetku je v súčasnosti v akciách Berkshire Hathaway.

  Zlato bolo historicky považované za bezpečnú investíciu. Priznáva to aj Buffett. James Rickards, bývalý poradca pre národnú bezpečnosť Pentagonu a CIA, odhalil, že sa predpokladá, že ceny zlata budú v rokoch 2015 až 2025 naďalej rásť o 1 400 %, čo predstavuje cenu 15 000 dolárov za libru. S rastúcimi cenami zlata a klesajúcimi zlatými rezervami Rickards vyzýva ľudí, aby kupovali zlato pred rokom 2025, aby si mohli užívať zisky, keď cena zlata stúpne!

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články