Šokujúca predpoveď: Roztrhajú Bitcoin v roku 2018 vlci?

Táto šokujúca predpoveď sa môže, ale aj nemusí vyplniť, no je dobré o nej premýšľať. Nepredstavuje oficiálne trhové prognózy spoločnosti Saxo Bank, ale je to skôr varovanie pred možným nesprávnym ohodnotením rizika. Cieľom je podnietiť diskusiu, a premýšľať o tom, akým smerom sa môže vývoj v roku 2018 uberať.

1126

Táto šokujúca predpoveď sa môže, ale aj nemusí vyplniť, no je dobré o nej premýšľať. Nepredstavuje oficiálne trhové prognózy spoločnosti Saxo Bank, ale je to skôr varovanie pred možným nesprávnym ohodnotením rizika. Cieľom je podnietiť diskusiu, a premýšľať o tom, akým smerom sa môže vývoj v roku 2018 uberať.

Vzostup bitcoinu a iných kryptomien v tomto roku predstavoval jeden z najpôsobivejších fenoménov finančných trhov za posledné obdobie.

Bitcoin v roku 2018 bude najprv vysoko rásť, no Rusko spoločne s Čínou spôsobia neskôr jeho pád

Bitcoin by mohol v roku 2018 dosiahnuť vrchol až na úrovni 60 000 dolárov a trhovú kapitalizáciu viac ako jeden bilión dolárov. Dôvodom by mohlo byť práve odštartovanie obchodovania s futures kontraktami, k čomu 12. decembra už došlo.

Tento krok povedie k zapojeniu investorov a fondov, pre ktorých je obchodovanie cez futures kontrakty pohodlnejšie, ako alokácia financií prostredníctvom špecializovaných búrz kryptomien.

V budúcom roku by však fenomén bitcoin mohol naraziť na problém. Rusko a Čína sa totiž nezapoja do horúčky kryptomien, a neskôr dokonca zakážu obchodovanie s neschválenými menami na domácom trhu.

Rusko začne oficiálne ťažiť vlastnú virtuálnu menu, aby tak ovplyvnilo vývoj protokolov a odvrátilo pozornosť od bitcoinu, v snahe udržať viac ruského kapitálu doma.

Čína podnikne podobný krok a zakáže ťažbu najpopulárnejších krpytomien, ktoré tým zrazí na kolená. Čína ako dôvod pravdepodobne uvedie plytvanie s energiou a obavy o životné prostredie.

Obava z rizika a potupný pád

V skutočnosti za tým ale bude obava z rizika, že bitcoin sa stane prostriedkom odlivu kapitálu z krajiny.

Namiesto toho Čína uvedie ňou podporovanú kryptomenu, ktorej ťažba bude menej energeticky náročná. Jednoduchšia správa štátnych protokolov o aktuálnych platbách a cenová stabilita, rovnako ako aj tvrdá ruka štátnej intervencie, povedie k znižujúcemu sa záujmu o všetky kryptomeny.

Fenomén bitcoinu a kryptomien spojený s cenovými špekuláciami sa dostanú na druhú koľaj, aj keď technologický pokrok v oblasti blockchain bude napredovať.

Po svojom veľkolepom vrchole v roku 2018 tak bitcoin pravdepodobne zažije potupný pád a v roku 2019 sa bude obchodovať v blízkosti svojich výrobných nákladov, teda vo výške zhruba tisíc dolárov.


PRIDAŤ KOMENTÁR