Luciano Benetton má 82 rokov a majetok v hodnote 3,5 miliardy dolárov. Od roku 2008 si užíva dôchodok. Teraz sa však po deviatich rokoch znovu vracia do práce. Ide zachraňovať firmu, ktorú kedysi zakladal.

Keď v roku 2008 Luciano Benetton odišiel z vedenia firmy, mala zisk 155 miliónov eur. Vlani však strata dosiahla 81 miliónov eur. „Úpadok je neúnosný,“ povedal zakladateľ firmy pre denník La Repubblica, keď oznamoval svoj návrat.

„United Colors stratili svoje farby,“ dodal Luciano Benetton s tým, že hlavným posolstvom firmy bola jednota, ktorú roky hlásala aj vo svojich reklamných kampaniach. Namiesto jednoty je však teraz podľa neho v obchodoch čierna a pochmúrna atmosféra.

Miliardár Benetton vraví o najväčšej chybe

Myslí si, že zrušenie legendárnych svetrov Benetton bolo najväčšou chybou. „Vyzerá to, akoby to moji nasledovníci urobili naschvál,“ posťažoval sa.

Po jeho odchode nebolo vedenie spoločnosti veľmi stabilné. Viceprezidentom bol šesť rokov jeho syn Alessandro, ale skutočné riadenie podniku veľmi rýchlo odovzdal manažérom mimo rodiny.

Okrem Luciana sa do firmy vracia aj jeho 80-ročná sestra Giuliana a známy fotograf Oliviero Toscani. Ona stála pri zrode značky a on pomáhal budovať jej svetovú slávu. Giuliana začne opäť vyrábať známe svetre a fotograf Toscani sa postará o návrat idey pospolitosti.

Odišiel zo školy

Luciano Benetton sa narodil 13. mája 1935 v Trevise v Benátskom regióne na severe Talianska. Tam sa narodili aj jeho mladší bratia a sestra a dodnes tam žije so svojou rodinou.

Po smrti otca, ktorý mal malý obchod s bicyklami a živil rodinu, musel Luciano už ako 14-ročný odísť zo školy a zamestnať sa v obchode s odevmi. Šetril peniaze, aby mohol kúpiť šijací stroj, a spolu so svojou sestrou vyrábali svetre v jasných zelených, žltých a bledomodrých farbách.

Tie potom ponúkal v okolí. V roku 1960 bol v Ríme na olympiáde a začal si uvedomovať možnosti veľkého sveta. Krátko nato sa oženil a postupne mal päť detí – štyroch synov a jednu dcéru.

V roku 1965 spolu s Giulianou a s bratmi Gilbertom a Carlom založili firmu Benetton Group. Dodnes je jej základom odevná značka United Colors of Benetton. V tom istom roku otvorili prvý obchod a v roku 1969 aj v Paríži, prvú predajňu mimo Talianska. V roku 1980 dosiahli New York.

Kontroverzné reklamy

V tom čase firma stále využívala klasický model prezentácie svojich odevov na modelkách. Potom sa však rozhodla pre úplne nový druh reklamy. Do svojich služieb najala fotografa Toscaniho a dala mu voľnú ruku.

V roku 1984 nafotografoval prvú reklamu s ľuďmi rôznej farby pleti. Jeho snímky boli čoraz šokujúcejšie a upozorňovali na rôzne problémy sveta. Väčšinou boli na bielom pozadí a logo spoločnosti bolo jediným textom.

Medzi najznámejšie Toscaniho reklamy patrí fotografia človeka umierajúceho na AIDS, kňaza bozkávajúceho mníšku či čerstvo narodeného dieťaťa s pupočnou šnúrou.

Práve táto snímka v roku 1991 vyvolala veľké množstvo sťažností a zaradili ju aj do Guinnessovej knihy rekordov ako najkontroverznejšiu reklamu.

Toscani nafotografoval aj tri srdcia s nápismi čierne, biele a žlté či zakrvavené tričko vojaka zabitého počas vojny v Bosne. Uvidíme, s čím príde teraz.

Iné aktivity

Benetton bol tiež známym sponzorom športu. Okrem basketbalu, volejbalu či rugby mala firma vlastný tím formuly 1. Vznikol v roku 1985 a hviezdne časy mal v rokoch 1990 – 1997, keď ho viedol Flavio Briatore.

Michael Schumacher s ním v rokoch 1994 a 1995 získal svoje prvé dva tituly. V roku 2000 tím predali Renaultu za 120 miliónov dolárov.

Rodina má rôzne aktivity a každý zo súrodencov vlastní majetok okolo 3 miliárd dolárov, ktorý však väčšinou nepochádza zo značky Benetton. Majú podiel vo firme, ktorá je operátorom väčšiny talianskych diaľnic a vlastnia sieť reštaurácií a hotelov.