Viac

    Rýchlosť svetla alebo frekvencia šírená vzduchom?

    Optický internet je internet, ktorého dáta prenášajú optické káble. Káble tvoria optické vlákna a tie dáta sťahujú rýchlosťou svetla, aj keď sa vám to zdá neuveriteľné.

    Optický internet je internet, ktorého dáta prenášajú optické káble. Káble tvoria optické vlákna a tie dáta sťahujú rýchlosťou svetla, aj keď sa vám to zdá neuveriteľné.

    Tento prenos dát je v súčasnosti najrýchlejší, preto oň nemajú záujem len veľké firmy, ale aj domácnosti. LTE internet káble nepotrebuje. Šíri sa vzduchom. Oba spôsoby majú svoje výhody, o ktorých by ste mali vedieť. Tu sú.

    Svet pred optickým internetom

    Život bez internetu si dnes nevieme predstaviť. Predtým, ako si povieme o optickom a LTE pripojení, pozrime sa, odkiaľ internet vlastne pochádza.

    Jeho predchodcom bola sieť ARPANET so 4 uzlami, ktorá spájala univerzity. Vznikla koncom roka 1969 v USA a postupne sa internet rozšíril do celého sveta.

    World wide web (www) vznikol v roku 1991 a jeho cieľom bolo sprístupniť akademické informácie všetkým, preto po internetovom pripojení už v tejto dobe túžil každý.

    Prvý počítač na Slovensku bol do siete pripojený v roku 1992 a patril Slovenskej akadémii vied. Už o 6 rokov neskôr sa internet otvoril všetkým a mohli ste si ho zapojiť aj domov.

    ISDN internetové pripojenie

    Prvé internetové pripojenie bolo ISDN a signál prenášal telefónny kábel prostredníctvom dial-up modemu, ktorý dáta prekladal do zvukov. Keď ste sa pripojili na internet, odpojili ste telefón. Súčasne nefungovali.

    Viete, akú mal internet rýchlosť? 128 kbit/s. Spomeňte si na to, keď sa vám bude zdať, že sťahovanie vašej obľúbenej pesničky trvá celú večnosť.

    Internetové pripojenie DSL

    Rýchlejší internet sa na trhu objavil vďaka telefónnemu pripojeniu DSL. Aj DSL je závislé na telefónnom pripojení, ale telefonovanie už neobmedzuje. Môžete naraz surfovať po internete a telefonovať.

    Rýchlosť svetla a optický internet

    Na dáta prenášané zvukom zabudnite. Dnes je tu optický internet, ktorý ich prenesie rýchlosťou svetla. A to už je niečo! Optické káble sú vyrobené zo špeciálneho skla, pre ktoré je prenos svetla hračkou.

    Pri ukladaní kábla väčšinou do zeme treba postupovať veľmi opatrne. Cez zalomený kábel sa svetlo nedostane a vy ostanete bez prenosu. Zvukový signál nahradil laserový. Vaše pripojenie sa tu dostane až na 90 Mbit/s. A to už je iná káva.

    Na to, aby internet fungoval tak, ako má, vyžaduje prepojenie siete s koncovým bodom, ktorý sa nachádza u zákazníka, vo vašom byte, dome či obchodnom priestore.

    Optický internet a jeho výhody:

    • optika nie je len o rýchlosti, pripojíte sa k nej aj z väčšej vzdialenosti, aj spotreba energie bude nižšia,
    • umožňuje prenos viacerých dát súčasne,
    • jej prenos je menej náchylný na rušenie,
    • je to pasívna sieť, ktorá funguje bez elektrickej energie,
    • ide o vysokorýchlostné internetové pripojenie za primeranú cenu,
    • optické pokrytie sa neustále rozširuje, nahrádza klasické telefónne linky a vyzerá to tak, že nakoniec budeme rýchlosťou svetla komunikovať všetci,
    • vysoká stabilita pripojenia bez ohľadu na to, koľko počítačov je do siete pripojených.

    Optický internet a jeho nevýhody:

    • káble sú viac náchylné na poškodenie, treba s nimi zaobchádzať veľmi opatrne.

    LTE internetové pripojenie

    Doteraz sme hovorili o káblovom internetovom pripojení. Signál je viazaný na kábel a nemusí sa dostať všade. Riešením je vysokorýchlostný internet, ktorý sa šíri vo forme rádiových vĺn vysielaných na určitej frekvencii.

    Nebojte sa. Sú zabezpečené tak, že si tie vaše nikto nenaladí. Áno, máme na mysli LTE internet, ktorý sa dnes najviac využíva práve v mobilných telefónoch a dosahuje maximálnu rýchlosť až 172,8 Mb/s.

    V internetovom svete sa častejšie stretnete s označením 4G internet. Mobilní operátori si konkurujú, kto privedie 4G internet do vášho mobilu za najlepších podmienok, takže ste sa s týmto názvom už určite stretli.

    Do internetového sveta vás v tomto prípade zapojí neviditeľný internetový kábel.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články