Viac

    SpaceX bude šíriť rýchle internetové pripojenie z vesmíru

    Spoločnosť SpaceX urobila prvý krok k tomu, aby sa rýchly internet šíril z vesmíru. Vo štvrtok vypustila raketu naloženú 60 satelitmi, ktoré to umožnia.

    Spoločnosť SpaceX urobila prvý krok k tomu, aby sa rýchly internet šíril z vesmíru. Vo štvrtok vypustila raketu naloženú 60 satelitmi, ktoré to umožnia.

    Cieľom firmy Elona Muska je vybudovať sieť nazvanú Starlink, ktorú bude tvoriť takmer 12 000 satelitov.

    Vypustená várka je úplne prvá. Všetkých 60 satelitov sa podarilo umiestniť na určené miesta v priebehu hodiny po štarte.

    Satelity, ktoré predtým Elon Musk ukázal na fotke naložené v rakete, majú plochý dizajn. Každý váži 227 kg, má viacero antén a jeden solárny panel, ktorý im dodáva energiu.

    Majú tiež elektrický pohon – systém, ktorý vypúšťa elektricky nabité atómy plynu kryptónu. To poskytuje satelitu potrebný ťah na udržiavanie správnej pozície vo výške 550 km nad zemským povrchom.

    Na konci technického života motor poslúži na navedenie družice do atmosféry, kde zhorí.

    Satelity neustále vyvíjajú

    Elon Musk zároveň oznámil, že dizajn satelitov sa stále vyvíja a neskoršie modely budú mať lepšie parametre.

    „Je to jeden z najťažších technických projektov, aké som kedy videl uskutočnené,“

    povedal s tým, že v počiatočných fázach projektu sa môže ešte veľa vecí pokaziť.

    Na to, aby mohli sieť spustiť aspoň v obmedzenej miere, potrebuje SpaceX ešte šesť takýchto štartov rakiet so satelitmi. Ďalšie lety ju potom budú rozširovať.

    /data/MediaLibrary/articles/15363/spacex.jpeg

    zdroj: Elon Musk/Twitter

    Viac projektov

    Starlink je len jedným z radu projektov, ktoré chcú šíriť internet z vesmíru.

    Povolenie na vypúšťanie takýchto veľkých sietí má napríklad britská firma OneWeb, ktorá vo februári dostala na obežnú dráhu prvých šesť satelitov.

    Svoj podiel z tohto trhu chce aj Amazon, ktorý pracuje na sieti 3200 satelitov nazvanej Projekt Kuiper.

    Všetky projekty rátajú s umiestňovaním družíc na nízkej obežnej dráhe (menej ako 2000 km), čo minimalizuje oneskorenia v internetovom pripojení

    Tieto plány však vyvolávajú aj obavy z preplnenia priestoru okolo našej planéty. Momentálne je na obežnej dráhe okolo Zeme iba 2000 satelitov, ich počet teda niekoľkonásobne narastie.

    To môže viesť k zrážkam medzi telesami, ktoré vytvoria nebezpečné trosky a ďalšie kolízne situácie. SpaceX tvrdí, že k týmto obavám pristupuje zodpovedne.

    Jej satelity sú schopné autonómne detekovať trosky vo svojom okolí a vyhýbať sa im.

    Navyše, 95% konštrukcie družíc je z materiálov, ktoré pri návrate do atmosféry veľmi rýchlo zhoria – to prevyšuje všetky súčasné bezpečnostné normy.


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články