asd
Viac

  Vyberáme autorádio: Vychutnajte si hudbu naplno

  Len málokto dokáže ísť v aute v úplnom tichu, väčšina z nás využíva tento čas na počúvanie rádia. Správy, dopravný servis, hudba, podcast alebo audiokniha.

  Len málokto dokáže ísť v aute v úplnom tichu, väčšina z nás využíva tento čas na počúvanie rádia. Správy, dopravný servis, hudba, podcast alebo audiokniha.

  Aby ste si počúvanie užili naplno, poradíme vám s výberom najlepšieho autorádia.

  Ako vybrať autorádio?

  Základom výberu správneho autorádia je veľkosť konštrukcie, ale tiež možnosti prehrávania, displej alebo konektivita s ďalšími prístrojmi alebo telefónom.

  Pozerajte aj na spôsob ovládania, ktorý by nemal byť príliš zložitý, a tiež na bezpečnosť.

  Veľkosť autorádia

  Dnes nájdete na trhu dve základné konštrukcie podľa rozmerov: 1-DIN a 2-DIN. Obe majú výhody aj nevýhody a hodia sa pre iný typ vozidla.

  1-DIN autorádia

  Tento typ je najrozšírenejší a ponúka množstvo modelov, ktoré sa odlišujú výbavou. Výhodou je nižšia cena a to, že nezaberajú veľa miesta.

  Nevýhodou však môže byť menej funkcií.

  2-DIN autorádia

  Tento typ autorádií je väčší a často majú dotykový displej. Sú vybavené Bluetooth pre handsfree, tiež USB vstupom, slotom na pamäťovú kartu a môžu mať aj navigáciu.

  Nevýhodou je to, že majú menšie zastúpenie a sú drahšie.

  Možnosti prehrávania

  Dnešné produkty na trhu poskytujú možnosti prehrávania hudby z CD aj DVD, ale tiež z externých USB alebo dokonca z mobilu, ak ho s autorádiom prepojíte. 2-DIN autorádia, ktoré sú skôr multimediálnym centrom, môžu poskytovať aj možnosť nastavenia hudobných či iných aplikácií.

  Pri nákupe tiež zvažujte, aký formát by autorádio malo prehrávať. Dnes bez problémov zvládnu MP3, WMA a ACC. Mali by tiež prijímať FM a AM vlny a prípadne tuner RSD, ktorý umožňuje zobrazovanie informácií o staniciach, pesničkách alebo žánroch.

  Konektivita

  Konektivita úzko súvisí s možnosťami prehrávania. Už sme spomenuli USB vstupy alebo Bluetooth či slot pre pamäťovú kartu.

  Ak chcete viac možností, ale nemáte práve priestor pre 2-DIN rádio, hľadajte také, ktoré vám umožní prepojenie s mobilným telefónom.

  Vďaka tomu sa vám rozšíria možnosti počúvania hudby, ale budete môcť aj prijímať hovory cez handsfree.

  Ovládanie

  Spôsob, akým sa rádio ovláda, by malo byť prispôsobené tomu, že ho bude ovládať vodič. Nemalo by teda byť zložité a rušiť vodiča nastavením staníc alebo manipuláciou s hlasitosťou.

  Zvoľte si autorádio, ktorého ovládanie je prepojené s volantom, nestratíte tak kontrolu nad vozidlom ani pri manipulácii s rádiom.

  Ochrana

  Aby sa vám nestalo, že kvôli autorádiu vám niekto vykradne auto, sú autorádiá väčšinou vybavené odnímateľným predným panelom. Samozrejmosťou je aj ochrana proti otrasom, ktorá autorádio chráni na nerovných cestách.

  Ak teda nebudete kupovať auto rovno s autorádiom, vyberte si ho zvlášť a prispôsobte si ho svojim možnostiam. Ak nepotrebujete najmodernejšie funkcie, postačíte si aj s 1-DIN autorádiom, ktoré ponúka základné funkcie a svojou cenou sa pohybujú už od 20 eur.

  Náročnejší vodič si pravdepodobne zvolí autorádio s viacerými funkciami. Ak máte dostatočný priestor v aute, 2-DIN autorádio bude pre vás vhodné. Treba však počítať, že cenovo sa už pohybujú vyššie a to aj v stovkách eur.

  Nezabúdajte, že autorádio by vás nemalo na cestách obťažovať a odvádzať vašu pozornosť od cesty. Radšej si trochu priplaťte, na cestách sa vám to určite vráti.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články