test
Viac

  Spotrebný úver: 5 rád a tipov ako si dobre požičať

  Keď sa ocitneme v situácii, že nám našetrené peniaze nepokryjú nečakané výdavky alebo si chceme niečo dopriať, mnohí začnú uvažovať o pôžičke.

  Najviac si požičiavame na jar – kupujeme autá, motorky, rekonštruujeme bývanie, plánujeme letné dovolenky. Ako si požičať, a pritom sa veľmi nezadĺžiť? mBank vám prináša 5 rád a tipov.

  Nestačí mi kreditka?

  Ak si potrebujete požičať väčší objem a na dlhšie obdobie, zadĺžiť sa na svojej kreditnej karte nie je najlepší nápad. Úroky na kreditkách sa pohybujú okolo 20 % ročne a neraz aj vyššie. Preto je výhodnejší bezúčelový úver, kde sú úrokové sadzby omnoho nižšie.

  Na čo si dať hlavne pozor?

  Poplatky, poplatky, poplatky. Za mimoriadne splátky, za vedenie účtu, za predčasné splatenie, za vybavenie úveru. Poplatok za poskytnutie úveru môže mať výšku aj cca 2% z poskytovanej sumy, v mBank ho ale vôbec neplatíte.

  Zmluva o pôžičke by mala byť základným dokumentom a mala by všetky poplatky obsahovať. V rozhodovaní vždy pomôže úverová kalkulačka, na ktorej si vyrátate výšku splátky aj celkovú zaplatenú sumu.

  Na čo všetko dostanem spotrebný úver?

  Slováci si podľa posledných prieskumov požičiavajú najviac na kúpu nového auta a na zariadenie bytu. Ak sa jedná o bezúčelový úver, požičať si môžete prakticky na čokoľvek a bez dokladovania. Obozretnosť je však na mieste.

  Zbytočné „rozhadzovanie“ je totiž po strate zamestnania druhou najčastejšou príčinou zadĺženosti. Odborníci preto radia opatrnosť pri požičiavaní si na príležitosti, akými sú svatby, alebo dovolenky. Na druhej strane, investíciu do zážitku vám už nikto nezoberie.

  spotrebny uver

  Do akej výšky si môžem požičať?

  Pôžičky sa pohybujú od pár stoviek eur, až do niekoľko tisíc. Takisto variabilná je aj doba splácania. Nenechajte sa však zlákať iba nízkym úrokom, ktorý banky avizujú – často ho získate až po splnení určitých podmienok, ktoré vám nemusia vyhovovať.

  V tejto súvislosti odporúčame pozrieť sa najmä na výšku ročnej miery percentuálnych nákladov (RPMN). Vyjadruje celkovú úrokovú mieru úveru, pretože zohľadňuje nielen úrok ale aj ostatné poplatky súvisiace s úverom.

  Čo ak mám už viac úverov?

  Ak si potrebujete znížiť mesačné splátky, predĺžiť dobu splácania alebo ušetriť na poplatkoch v prípade existujúceho úveru, riešením je refinancovanie úveru.

  Vyplatenie starého úveru novým, lacnejším úverom prinesie okamžitú úsporu, čomu v dnešnej dobe nahráva výhodná situácia na trhu s pôžičkami, ktoré sú najlacnejšie v histórii.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články